WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психологічні засоби відновлення працездатності - Реферат

Психологічні засоби відновлення працездатності - Реферат

мнемичних механізмів пам'яті, істотно залежить від змісту та структури діяльності, від її мотивів і цілей, засобів здійснення. Мотиви розглядалися у нерозривному зв'язку зі структурою людської діяльності. Відповідно поняття мотив визначалося як те, що спонукує й направляє людську діяльність. В. Г. Леонтьев говорить про мотив, як про системний засіб організації активності людини. Деякі вчені прийшли до висновку, що висока позитвна мотивація може відігравати роль фактора, що компенсує, у випадку недостатньо високих здаібностей.
Провідним системообразуючим фактором у системі людської пам'яті є мотиваціонна спрямованість діяльності. При цьому найважливішим визначальним фактором продуктивность пам'яті в будь-якій конкретній діяльності є вихідний рівень її орієнтації на майбутнє.. Ті ж самі дії будуть спричиняти різні характеристики пам'яті залежно від цільового змісту й орієнтації щодо представленого.
Аналіз вітчизняної та закордонної літератури на тему взаємозв'язку мотивації, структури діяльності та ефективності функціонування мнемічних процесів дозволяє зробити наступні висновки:
· Мотив - цевирішальний фактор при виборі професії.
· Успішність професійної діяльності особистості визначається ефективністю функціонування мнемічниих процесів, тому що пам'ять зберігає придбаний досвід і забезпечує можливість його подальшого використання.
· Пам'ять - це саморегулююча система, що володіє високою вибірковістю, яка звязана з мотиваційними установками особистості.
· Мотивація особистості, що включає інтереси, потреби та життєві цілі суб'єкта, є найважливішою рушійною силою, необхідним фактором ефективності пам'яті професіонала.
Існує багато факторів, які впливають на продуктивність праці.
Основні фактори впливу на продуктивність праці - організація робочого місця режим напруження і відпочинку під час роботи забарвлення стін приміщення ставлення до праці
Вони формують загальний настрій на працю та полегшують або ус-кладнюють появу трудових зусиль.
Розробляючи критерії професіографічної оцінки (опис характеристик праці) ступеня нервового напруження в процесі праці, користуються характеристиками, які відображають напруження сенсорного апарату, вищих нервових центрів, що забезпечують функції уваги, мислення, регуляції рухів. На сьогодні складено спеціальні таблиці класифікації праці за ступенем нервово-емоційного напруження, в основу яких покладено такі показники:
* інтелектуальне та емоційне навантаження;
* тривалість зосередженого спостереження;
* кількість об'єктів одночасного спостереження, що є виробничо-важли-вими;
* кількість сигналів на годину;
* темп;
* нас активних дій;
* необхідність самостійного пошуку пошкоджень;
* монотонність праці;
* напруження зору;
* точність виконання роботи;
* змінність;
* режим праці та відпочинку.
Ступінь працездатності визначається також типом нервової системи. Сильний тип має найбільшу працездатність, слабкий - незначну.
Працездатність залежить від таких факторів, як вік, здоров'я людини, стать, навички у роботі, санітарно-гігієнічні умови тощо. Певною мірою на неї впливають і мотивація, і моральні та матеріальні стимули.
Подовжити стійку працездатність можна за рахунок > оптимального рівня напруги психофізіологічних функцій, > комфортними умовами праці, > правильним поєднанням режимів праці та відпочинку, > проведенням фізкультурних пауз та емоційного розвантаження, > використанням спеціальних психофармакологічних засобів чи тонізуючих напоїв, > спеціальним інформуванням людини про результати її діяльності, >наглядом і контролем за її роботою. Комфортні умови забезпечують, крім високої працездатності, добре самопочуття; при цьому не виникають небезпечні напруги компенсаторних систем організму; здоров'я людини не погіршується довгий час.
Відомо, що на працездатність, продуктивність праці, на життєдіяльність загалом впливає відпочинок. Відпочинок може бути двох типів - активний і пасивний.
Активний відпочинок - це, наприклад, заняття спортом, туристичні поїздки, походи в ліс, подорожі, плавання в басейні тощо. Саме активний відпочинок сприяє підвищенню працездатності, поліпшенню психічного стану особистості, настрою.
Пасивний відпочинок - перегляд кінофільмів, слухання музики, сидячи, лежачи, читання книг тощо. Особливим, але обов'язковим, видом такого відпочинку є сон.
Відомо, що неспокійні ночі, неприємні сновидіння з переживанням жахів, небезпек, страху, коли життя ніби висить на волоску, а сили немає щоб дати відпір - все це негативно позначається на стані людини, а відповідно на активності її життєдіяльності.
На працездатність людини впливають і пори року. Наприклад, зниження працездатності спостерігається весною, особливо у працівників з нервово-емоційним перенапруженням.
Література
1.Александровский Ю.А. Пограничные психические расстройства.-М.:Медицина,1993-4000с.
2. Александровский Ю.А. Динамика психогенных расстройств во время и после завершения чрезвычайной ситуации // Психотерапия и психофармакотерапия - 2001.-№1.-С.34.
3.Кабанов М.М. Реабилитация психических больных.- Л: Медицина, 1985-216с.
4.Пушкарев А.Л., Домороцкий В.А., Гордеева Е.Г. Посттравматическое стрессовое расстройство: диагностика, псифармакотерапия, психотерапия. - М.: Издательство Института психотерапии, 2000-128 с.
5.Шестопалова Л.Ф. Реабилитация больных с посттравматическими стрессовыми расстройствами: принципы и подходы к психокоррекционной работе // Архив психиатрии.- 2001.- Т.4, № 27.-С.83-86.
6.Хаустова Е.А. Некоторые аспекты реабилитации лиц, связанных с безопасностью движения // Актуальні питання неврології, психіатрії та наркології у світлі концепції розвитку охорони здоров'я населення України.- 2001.-С.147-151.

 
 

Цікаве

Загрузка...