WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Судово-психологічна експертиза та судово-психіатрична експертиза: порівняльний аналіз - Реферат

Судово-психологічна експертиза та судово-психіатрична експертиза: порівняльний аналіз - Реферат

обоє характеризуються руховими автоматизмами, які призводять до численних пошкоджень (поранень) і наступної амнезії, забуття деяких моментів того, що відбувалось із суб'єктомслідства. "Винний" і законодавець, який підкреслює раптовість виникнення сильного душевного хвилювання. Юрист-практик точно додержується формули "раптове сильне душевне хвилювання..." і схильний визнавати фізіологічний афект тільки в її рамках. Але, якщо звернути увагу на п. 4 ст. 40 КК, то можна помітити, що законодавець не наводить термін "раптовість"
Часто в судово-слідчій практиці, а значить і в практиці судово-психологічної експертизи трапляються так звані "комулятивні афекти", що характеризуються поступовим накопиченням афектогенних переживань, які тільки збільшують тенденцію до розрядки (афективного вибуху). Наприклад, К. скоїла вбивство свого чоловіка, задушивши його поясом від одягу. Спільне життя, особливо в останні декілька років перед тим, що сталося, було для К. та її дочки від спільного шлюбу важким. Чоловік майже кожного дня був у стані сп'яніння, дорікав дружину тим, що вона не працює, бив її, але дочку не чіпав. К. з ним не розлучалась, тому що не хотіла, щоб дочку, як і її саму в дитинстві, називатимуть "безбатченкою". Вона доглядала п'яного чоловіка, а коли той бився, бігала до сусідів разом з дочкою. В день, коли сталася трагедія, все повторилося, але на цей раз чоловік не тільки ображав та бив її, але підняв руку І на дочку. К. погано пам'ятає, як штовхнула п'яного чоловіка на ліжко (він впав обличчям вниз), як накинула йому на шию пояс і держала до того часу, поки той не затих. Опам'ятавшись, кинулась до сусідів, викликала міліцію. Після проведення судово-психологічної експертизи, яка встановила комулятивний афект, К. засудили на два роки позбавлення волі.
Заслуговує на увагу і "слідовий афект" - глибоке порушення емоційного стану, що не відрізняється тимчасовою негайністю (раптовістю) виникнення. Його як обставину, що пом'якшує вину, законодавець не бере до уваги. Вважаємо це справедливим не для всіх випадків. "При розумінні раптовості як негайності сильного душевного хвилювання оцінці підлягають лише зовнішні ознаки поведінки потерпілого і реакція обвинуваченого. Між іншим, афект належить до психічного стану, що виник більш або менш раптово для самого суб'єкта переживання, чим, до речі, пояснюється важкість свідомого гальмування розвитку цього стану і його зовнішнього прояву" . Негайність виникнення афекту у відповідь на подразник психологічно не завжди можна вважати обов'язковою ознакою цього стану. "Його регулююча функція, - писав про афект проф. А.Леонтьев, - полягає у створенні специфічного досвіду - афективних слідів, які визначають вибір наступної поведінки щодо ситуації та її елементів, які раніше викликали афект".
І ще треба вказати на один парадокс. Висновок про можливість усвідомлювати і керувати своїми діями підлітком-органіком (олігофреном в легкій формі дебільності), а також підлітком Із затримкою психічного розвитку, обумовленого соціальними факторами, дає експерт-психіатр. Припустимо, що висновок позитивний. Завдання експерта-психолога відповісти на запитання слідчого або суду: чи відповідає розумовий розвиток підлітка в момент вчинення протиправного діяння (частіше за все вбивства) його паспортному віку, тобто кількості прожитих років.
Експерт-психолог після ґрунтовного обстеження такого підлітка відповідно до ст. 433 КПК України може зробити висновок, що його розумовий розвиток не відповідає паспортному віку (він значно нижчий), і підліток не в повній мірі міг усвідомлювати свої дії, віддавати собі звіт про них і керувати діями, особливо, якщо злочин скоєний в групі, і підліток знаходився під жорстким впливом її лідера. Юриста-практика, як правило, не задовольняє така відповідь. І знову посилання на психіатра. І це незважаючи на те, що і в юридичній, і в психологічній літературі неодноразово підкреслювались правомірність і законність такої відповіді експерта-психолога.
Наприклад, дівчина 16 років, що страждала олігофренією в легкій формі дебільності, допомогла матері вбити сусідку за те, що та довго не віддавала взяті у борг гроші. Експерт-психолог у висновку вказав на захворювання дівчини, але дав відповідь, що на момент вчинення злочину вона могла усвідомлювати свої дії і керувати ними. На примітивному, соціально-побутовому рівні, навіть, розумове відсталий підліток розуміє, що вбивати погано. А ось відсутність здатності абстрактно мислити, несформованість моральної та правової свідомості, підвладність матері та інші показники дозволили експерту-психологу зробити висновок, що в момент вчинення діяння обвинувачена за своїм розумовим розвитком не відповідала паспортному віку, тобто 16 рокам. У справі призначалась повторна психіатрична експертиза, яку, до речі, експерти-психіатри відмовились проводити, і повторна "поглиблена" (за визначенням суду) психологічна експертиза. Комісія експертів-психологів підтвердила даний раніше висновок. Але обласний суд так і залишився незадоволений. Це незважаючи на те, що майже всі юристи європейських країн у постановах для проведення судово-психологічної експертизи давно відмовились від питання діагностування відповідності розумового віку підлітка його паспортному віку. На наш погляд, відповідати чи не відповідати більш молодшому віку можуть деякі окремі ознаки розумового віку, а не весь вік в цілому та й соціальну зрілість підлітка не можна не брати до уваги.
Таким чином, враховуючи наведене, вважаємо за можливе викласти наступні рекомендації та думки:
- доцільно було б доповнити статті 40, 95, 103 КК України (щодо обставин, які пом'якшують відповідальність, та кваліфікаційних ознак злочинів) існуючими в психології поняттями про різновиди станів фізіологічного афекту як психологічної основи сильного душевного хвилювання.
- пункт 2 ст. 433 КПК України потребує уточнення щодо вказівок на відставання неповнолітніх у соціальному розвитку та емоційно-вольовій зрілості особистості.
- для того, щоб уникнути помилок та у зв'язку з цим призначення повторних експертиз, слід судово-психологічні експертизи призначати у спеціалізованих експертних установах (НДІ СЕ МЮ України), де є висококваліфіковані експерти.
Список використаної літератури
1. Інструкція про призначення і проведення експертиз. Затверджена наказом МЮ України від 8 жовтня 1998 р. № 53/5 // Офіційний вісник України. - 1998. - № 46. - С. 212.
2. Судебная психиатрия / Под. ред Г.В. Морозова - М., 1965. - С. ЗО.
3. Коченов М. Введение в судебно-психологическую экспертизу. - M.. 1980. - С. 92.
4. Леонтьев А.Н. Потребности, мотивы, эмоции. - M., 1971. - С. 36.
5. Краткий психологический словарь / Под ред. Петровского A.B. и Ярошевского М.Г. - М., 1985. - С. 28.

 
 

Цікаве

Загрузка...