WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Проблеми сучасної сім’ї - Реферат

Проблеми сучасної сім’ї - Реферат

що визначена частина молодятїв, іноді всупереч інтересам своєї родини, відкладають народження первістка через матеріальні утруднення (далеконе усі з них одержують матеріальну допомогу від батьків, многим сімейним студентам приходиться подрабативать у "вільний час", іншим - переходити на заочне відділення, чи взагалі на якийсь час (а іноді назовсім) відкладають навчання).
Приблизно в половині випадків відкладання народження дитини мотивується труднощями в рішенні житлового питання. У сімейних студентів, що вже мають дітей, одним з головних питань є "Де і з ким залишити дитини під час занять?". Більшість вузів не мають своїх садів і ясел. У менш половини студентських родин діти відвідують дошкільні установи, у 30% - мати перебуває у відпустці по відходу за дитиною
Іншою, основною проблемою є недостача вільного часу. Відзначається, що з появою дитини чоловіки менше часу приділяють один одному, у більшості родин немає часу для частих зустрічей і спілкування з друзями.
Також, у числі проблем, виділених студентьми-батьками, є те, що багато хто з них мало інформовані про посібники, наданих державою і вузом родинам, що мають дітей. Утруднення в дозволі позначених вище проблем , можуть привести до конфліктів у родині, погіршенню здоров'я студентських родин , зменшенню народжуваності, збільшенню матерів-одинаків, зростанням отказничества від дітей, тобто до втрати родиною своїх основних функцій.
Для запобігання таких наслідків у сучасному суспільстві потрібна розроблена і налагоджена система мір соціальної підтримки студентським родинам, надання допомоги їм як з боку держави, так і з боку адміністрації вузів, громадських організацій. Немаловажну роль при цьому повинні грати самі студентські родини. Зацікавленість і ініціативність у рішенні проблем, бажання й уміння облаштовувати свій побут у значній мірі буде сприяти успішному функціонуванню родини студента.
3. Проблеми студентської сім'ї в Україні
Будь-яка сімя зазнає певних труднощів: економічних, соціальних, психологічних тощо. Щодо студентської сім'ї, то для неї характерні труднощі молодих сімей. Проблеми сучасної студентська та іншої молодої сім'ї пов'язані зі зламом стереотипних поглядів на виконання ролей чоловіка і жінки. Традиційно жінка народжувала дітей, займалась домашнім господарством, чоловік - забезпечував економічну стабільність, соціальну безпеку сім'ї, здійснював керівну роль. Сучасна ж сім'я заснована на ролевому партнерстві, що потребує економічного внеску в бюджет сім'ї як чоловіка, так і дружини, спільної участі у вихованні дітей, спільної відповідальності.
У загальній кількості сімей з дітьми біля 52% - однодітні. Однією з гострих проблем сучасного співжиття є відмова від офіційного шлюбу. Кількість позашлюбних дітей у матерів віком до 30 років складає близько 12% від усіх народжених.
Майже 1,5 млн. дітей виховуються в неповних сім'ях. Кризові явища, які характерні для періоду переходу до ринкової економіки, погіршили матеріальне становище сім'ї, перш за все, молодої, а за результати політики, яку запроваджує в життя нинішній уряд, говорити, поки що зарано.
На сьогоднішній день прибуток сім'ї у 2 - 3 рази нижчий за необхідні витрати. Спостерігається скорочення витрат на задоволення культурних потреб. Зростає небезпека деформування соціалізації нових поколінь, які мають вирішувати завдання відродження суспільства.
Усе це засвідчує, у якій мірі актуальною є соціологічна інформація про те, що відбувається з "первинним осередком суспільства" - з сім'єю, як вона реагує на падіння рівня життя, на загрозу безробіття, на втрату надії на покращення соціально-економічного становища в країні у близькому майбутньому і загальне послаблення моральних норм у суспільстві.
У сучасній сім'ї батьки мало часу перебувають у її колі, жінка недостатньо опікується домашнім затишком, не може гармонійно поєднувати суспільні й домашні обов'язки, жертвує здебільшого останнім, а це в першу чергу відбивається на сімейних взаємовідносинах, на психологічному мікрокліматі в сім'ї і це лише одна з проблем, яка призводить до дестабілізації сімейних взаємин. Розпад багатьох шлюбів, як свідчать дослідження, пов'язані з необізнаністю подружжя про психологічну та сексуальну культуру.
Серйозною проблемою для стійкості і гармонійності шлюбних відносин у студентських сім'ях є характер взаємовідносин молодої сім'ї з батьками. Відкриті конфлікти пов'язані в першу чергу з початковим етапом формування шлюбного союзу, коли закладаються основи майбутніх відносин між батьківськими та дочірніми сім'ями.
Якщо молода сім'я не отримує батьківського схвалення, то це не може не відбитися на між сімейних та внутрішньо сімейних відносинах. Однією з причин нестабільності шлюбу є нерозуміння подружжям справжнього значення сім'ї, її стійкість - не в безконфліктності відносин, а в умінні їх толерантно вирішувати, в усвідомленні того, що фізичне та моральне здоров'я людини залежить у першу чергу від сім'ї.
Висновки
Сім'я - це форма спільності людей, яка складається з чоловіка і жінки, поєднаних шлюбом, їх дітей (власних або усиновлених). Єдність сім'ї забезпечується взаємною любов'ю та повагою, моральними, економічними, правовими та іншими видами взаємної відповідальності всіх членів сім'ї, взаєморозумінням та емоційним зв'язком. Особливе місце в соціології сім'ї посідає студентська сім'я. За статистикою, з 10 молодих людей, які навчаються в ВНЗ і технікумах, одружуються під час навчання 7 дівчат і 6 юнаків. Як правило, студентські шлюби - це союз людей з близькими дошлюбними соціокультурними характеристиками. Це дає можливість прогнозувати більшу вірогідність успішності шлюбів цієї соціальної групи. Таким сім'ям притаманні певні особливості та проблеми. Сім'я становить для студентів унікальне мікро середовище, де задовольняються такі життєві потреби, як любов, відпочинок, інтелектуальне спілкування, психологічний комфорт.
У студентській сім'ї спільність діяльності (навчання) передбачає і справедливий розподіл домашніх обов'язків між подружжям і це потрібно враховувати і дружині і чоловікові. Більшості студентських сімей притаманні духовна та моральна єдність, засновані такі сім'ї на коханні та спільності інтересів. Але більшість з них стикаються з такими труднощами: погані житлові умови, невлаштований побут, низький матеріальний рівень, дефіцит вільного часу.
Список використаної літератури
1. Буленко Т.В. Соціально-психологічні основи функціонування сучасної студентської сім'ї / Науковий вісник ВДУ. - Луцьк: Вежа, 1998. - №9.
2. Вілівчук О.М. Сім'я як суб'єкт соціального аналізу. Львів: Каменяр, 1991.
3. Мудрак С. Психологічні особливості взаємин молодого подружжя у кризовий період / Науковий вісник ВДУ. - Луцьк: Вежа, 1996. - №9.

 
 

Цікаве

Загрузка...