WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Стрес і психічне здоров'я викладача - Реферат

Стрес і психічне здоров'я викладача - Реферат

розважитися. Знайдіть заняття, що було б захоплюючим і приємним для Вас.
Будьте позитивною особистістю. Уникайте критикувати інших. Вчиться хвалити інших за ті речі, які Вам у них подобаються. Зосередьтеся на позитивних якостях оточуючих.
Вчиться терпіти й прощати. Нетерпимість до інших приведе до фрустрації й гніву. Спробуйте дійсно зрозуміти, що почувають інші люди, це допоможе Вам прийняти їх.
Уникайте непотрібної конкуренції. У житті дуже багато ситуацій, коли ми не можемо уникнути конкуренції. Але занадто велике прагнення до вигравання в занадто багатьох областях життя створює напругу й тривогу, робить людину зайво агресивною.
Регулярно робіть фізичні вправи. Перевіртеся в лікаря перш, ніж почати займатися по якій-небудь системі. Краще додержуватися тієї програми, що робить Вам приємність, чим тієї, котра є для Вас важкою й неприємною.
Вчиться систематичному, безмедикаментозному методу розслаблення. Медитація, йога, аутогенне тренування й прогресивна релаксація можуть бути вивчені за допомогою акредитованих компетентних вчителів і професійних психотерапевтів.
Розповідайте про свої неприємності. Знайдіть друга, священика, консультанта або психотерапевта, з якими Ви можете бути відверті. Вираження Вашого стримуваної напруги повному співчуття слухачу дуже корисно для зняття напруги.
Метод релаксації (розслаблення)
Якщо Ви утомилися, а має бути складна робота, або відбулася подія, що пыбило Вас із колії, і Ви губите контроль нал собою, рекоиеплуем зробити паузу для психорегуляпии.
1. Я розслаблююся й заспокоююсь.
1. Мої руки розслаблені й теплішають.
2. Мої руки повністю розслаблені, теплі, нерухомі.
3. Мої ноги розслаблені й теплішають.
4. Мої ноги повністю розслаблені, теплі, нерухомі.
5. Моє тіло розслаблюється.
6. Моє тіло повністю розслаблене, відпочиває, приємний, гарний відпочинок.
7. Стан приємного відпочинку, спокою, розслаблення.
8. Іде максимальний процес відновлення.
9. Кожна клітка м'язів, нервів, мозку відпочиває й відновлюється.
10. Весь організм добре відпочив, відновився.
11. Зникли утома, тривога. Я готовий діяти.
Поряд з регуляцією несприятливих емоційних станів потрібнапостійна робота над собою. Виконуйте наступні рекомендації:
1. "Зберіться". Умійте повністю включитися всунуло, що має бути почати й довести до кінця.
2. "Виключіться". Заспокоїти себе можна, перемкнувшись на щось цікаве (кіно, літературу, театр), можна думати про що-небудь дуже приємному, про гарні картини, про захід сонця, про самий щасливий і радісний день життя.
3. "Не зліться". Більшість людей після невдачі зляться на себе й інших людей. Злість - емоція несприятлива й навіть шкідлива.
4. На будь-які перешкоди, труднощі, невдачі відповідайте мобілізацією всіх своїх сил. Мобілізуйтеся швидко й ефективно.
5. "Додайте наприкінці" Саме в ті моменти, коли людина, закінчуючи справу, важає, що всі труднощі вже позаду, можуть виникнути зриви.
Підсумок
Поняття стресу широко відомо навіть за межами психологічної науки, воно було уведено відомим канадським лікарем і біологом Гансом Селье і його можна визначити як "стан неспецифічної напруги, що виникає під впливом суб'єктивно значимих впливів".
Слід розрізняти поняття стресу (неспецифічні, біохімічні зміни в організмі) та стрессори (фактори, що викликають стрес). Вони суб'єктивно значимі, тобто специфічні для кожної людини й залежать від ситуації.
Не має значення, приємна або неприємна ситуація, з якої зіштовхується людина. Значима лише інтенсивність потреби в перебудові.
Існування стресу - приклад дивної економічності й раціональності біологічної організації людини. Організму немає необхідності щораз готовити відповідь на різні зовнішні впливи - ця відповідь закладена генетично.
Стрес має три сдадії:
1- тривога як реакція на виниклий стрессор;
2 - стабілізація, або пристосування до нових умов;
3 - стадія виснаження, вона має місце, якщо нові стрессогенні умови занадто тривалі або важкі.
Стрес не небезпечний, якщо він знаходить доцільний вихід компенсується розслабленням, виступає як, фактор що активізує, життєдіяльність людини.
Існують ознаки стресу. Кожний стрес має свою причину.
Поряд зі стрессогенними факторами, загальними для всіх людей, у діяльності викладача присутній ряд професійних стрес-факторів: відповідальність, необхідність бути об'єктом спостереження й оцінювання, постійно підтверджувати свою компетентність, а також тимчасова мінливість діяльності.
Стрес - це перманентний стан викладача.
Основна психологічна проблема в діяльності викладача - це періодично виникаючий стан напруженості, пов'язаний з необхідністю внутрішнього настроювання на певне поводження, мобілізації всіх сил на активні й доцільні дії.
Для зменшення ризику стресу, насамперед треба сформувати установку на діяльність, причому не тільки в себе, але й аудиторії. З давніх часів кращими способами формування установки були певні ритуали. Ритуал - це умовний рефлекс, пов'язаний з майбутньою діяльністю. Воїни, що дружно викрикують вітання своєму вождю, або учні, що встають при вході вчителя в клас, всі вони настроюються на майбутню діяльність. Викладачеві корисно розробити свою систему ритуалів.
Щоб легко пережити стрес слід:
1. Вчитись планувати.
2. Визнавати й приймайти обмеження.
3. Розвивайтеся.
4. Бути позитивною особистістю.
5. Вчитись терпіти й прощати.
6. Уникати непотрібної конкуренції.
7. Регулярно робити фізичні вправи.
8. Вчитись систематичному, безмедикаментозному методу розслаблення.
9. Розповідати про свої неприємності.
Під час навчання в педагогічному вузі можна проводити психологічні тренінги для того щоб навчити майбутніх вчителів та викладачів правильно переживати стрес та уникати його.
Література
1. Практическая психология для преподавателей - М.: Информационно-издательский дом "Филинь", 1997. - 328 с.
2. Якунин В.А. Педагогическая психология: Учеб. пособие - СПб.: Изд-во Михайлова В.А. - 2000. - 349 с.
3. Рыбакова М.М. Конфликт и взаимодействие в педагогическом процессе. - М., 1991. - 200 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...