WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Стрес і психічне здоров'я викладача - Реферат

Стрес і психічне здоров'я викладача - Реферат


Реферат на тему:
Стрес і психічне здоров'я викладача
?
ЗМІСТ
Вступ
Ознаки стресу
Причини стресової напруги
Стрессогенні фактори в педагогічній діяльності
Деякі поради для запобігання стресу
Як пережити стрес
Метод релаксації (розслаблення)
Підсумок
Література
Вступ
Основні труднощі в діяльності викладача пов'язані з виникненням емоційної напруженості, різних страхів. Все це викликає стан стресу, давайте познайомимося з ним.
Поняття стресу широко відомо навіть за межами психологічної науки, воно було уведено відомим канадським лікарем і біологом Гансом Селье і його можна визначити як "стан неспецифічної напруги, що виникає під впливом суб'єктивно значимих впливів".
Бізнесмен, що витримує постійний тиск із боку клієнтів і службовців; диспетчер аеропорту, що знає, що хвилинне ослаблення уваги - це сотні загиблих; спортсмен, що дуже жадає перемоги, - всі вони витримють стрес. Їхні проблеми зовсім різні, але медичні дослідження показали, що організм у всіх випадках реагує стереотипно, однаковими біохімічними змінами, призначення яких - упоратися з вимогами до людини. Ці стереотипні, інакше кажучи, неспецифічні, біохімічні зміни в організмі, Ганс Селье й назвав стресом. Фактори, що викликають стрес, одержали назву стрессорів. Вони суб'єктивно значимі, тобто специфічні для кожної людини й залежать від ситуації. Заслугою Гансу Селье є розведення понять стресу - неспецифічної реакції й стрессора - фактора її зухвалого, хоча медицина довго не визнавала існування стереотипної відповіді. Здавалося безглуздим, що різні завдання вимагають однакової відповіді. Але якщо задуматися, то й у повсякденному житті існує багато випадків, коли специфічні явища мають загальні неспецифічні риси. На перший погляд важко знайти загальне між людиною, деревом і столом, але Г. Селье відповідає, що всі вони мають вагу. Тиск на шальки терезів не залежить від таких специфічних ознак, як температура, кольори або форма.
Так і між різними стрессорами, що впливають на людей, є щось загальне. Всі вони висувають вимоги до перебудови організму або поводження людини. Це вимога неспецифічно воно складається в адаптації до виникаючих труднощів, яка б вона не була.
З погляду стресової реакції не має значення, приємна або неприємна ситуація, з якої зіштовхується людина. Значима лише інтенсивність потреби в перебудові. Переживання, викликані пропажею гаманця, приводять точно до таких же біохімічних змін, як і переживання від знахідки. В обох випадках виникає однакова потреба пристосування до нової ситуації.
Існування стресу - приклад дивної економічності й раціональності біологічної організації людини. Організму немає необхідності щораз готовити відповідь на різні зовнішні впливи - ця відповідь закладена генетично. Він включає три стадії, які були експериментально виділені Г. Селье: 1- тривога як реакція на виниклий стрессор; 2 - стабілізація, або пристосування до нових умов; 3 - стадія виснаження, вона має місце, якщо нові стрессогенні умови занадто тривалі або важкі.
Однак психологічна концепція стресу має потребу в доповненні. Якщо біохімічна відповідь організму неспецифічна, стереотипний, то його відбиття у свідомості й відчуттях людини сугубо специфічно.
Переживання стресу будуть розрізнятися залежно від інтенсивності що впливають стрессоров, особистої значимості ситуації, до якої або в якій відбувається адаптація а також від индивидуальною потенціалу здатності переносити стресові навантаження. Ці переживання є складовою частиною психічних станів людини.
Стрес не небезпечний, якщо він знаходить доцільний вихід компенсується розслабленням, виступає як, фактор що активізує, життєдіяльність людини. По Г. Селье, існує два види стресу: эустрес і дистрес. Эустрес активізує, мобілізує внутрішні резерви людини, поліпшує протікання психічних і фізіологічних функцій. Дистрес - руйнівний процес, що дезорганізує поводження людини, погіршує протікання психофізіологічних функцій. Эустрес є короткочасним, супроводжується бурхливою витратою "поверхневих" адаптуючих резервів і початком мобілізації "глибоких" Він може давати відчуття підйому внутрішніх сил.
Дистрес частіше відноситься до тривалого стресу, при якому відбуваються мобілізація й витрата і "поверхневих" і "глибоких" адаптаційних резервів. Такий стрес може переходити в соматичну або психічну хворобу (невроз, психоз).
Ознаки стресу
Стрес звичайно викликається короткочасними й довгостроковими стрессорами. До короткочасного відносяться невдачі, відволікання уваги, страхи, біль, дефіцит часу; до довгострокових - конфліктні ситуації, небезпечна робота, ізоляція, тривалі нервово-психічні перевантаження.
Нижче приводиться перелік різних станів людини, які можуть сигналізувати про наявність внутрішньої психічної напруги. Такий стан, як правило, обтяжує, і якщо в людини з'являється бажання зрозуміти його причину, то варто проаналізувати, які події його життя передували цьому стану. Варто пошукати подавлені образи, невиражені почуття (гнів, тривогу, незгоду з кимсь або чимсь, глибокий сум, втрату, що він не зміг або не дозволив собі відчути; розчарування, що-небудь ще). Попередником стресового стану може бути етап самовідданості, коли людина забула про себе в ім'я більш "важливих" людей або подій. Лише свідомий пошук й оцінка причин можуть перевести такі сигнали з емоційної сфери в раціональну.
Ознаки стресової напруги (у вільній інтерпретації по Шефферу): неможливість зосередитися на чому-небудь; занадто часті помилки в роботі; погіршення пам'яті; занадто часто виникаюче почуття утоми; дуже швидка мова; думки часто "вивітрюються"; часті "безпричинні" болі (тобто викликані не фізичними проблемами); підвищена збудливість; робота не надає колишньої радості; втрата почуття гумору; різке зростання числа викурених цигарок; пристрасть до спиртних напоїв; постійне відчуття недоїдання; відсутність апетиту або смаку до їжі; неможливість вчасно закінчити роботу.
Якщо уважно прочитати цей перелік, то можна зрозуміти, що з деякими з ознак усі знайомі й можна назвати інші, відсутні в цьому списку.
Після власного дослідження ознак стресового стану можна звернутися до аналізу можливих причин

 
 

Цікаве

Загрузка...