WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психологічні умови формування професійної спрямованості у студентів-інвалідів - Курсова робота

Психологічні умови формування професійної спрямованості у студентів-інвалідів - Курсова робота

що робить їх вибір переважно випадковим. У виборі професії велике значення має професійна консультація, яка є у багатьох містах нашої країни.
Вибір професії відображає певний рівень особистісних домагань. Він включає оцінку своїх об'єктивних можливостей (людині, яка у дитинстві не вчилася музиці, важко поступити в консерваторію) та оцінку своїх здібностей. На старшокласника впливає суб'єктивний рівень вимог, які пред'являються ним до професії, він часто завищений. Найчастіше це стимулює людину до подолання труднощів. Гірше, якщо рівень запитів занижений, і юнак ні до чого не спрямований.
Підготовка молоді до праці і вибір професії - важлива державна справа. Необхідно забезпечити зв'язок загального та трудового виховання, організувати участь старшокласників у суспільно корисній праці, забезпечуючи свідомий вибірпрофесійної підготовки.
Професійна орієнтація - частина соціального самовизначення особистості. Вибір професії по-справжньому вдалий тільки тоді, коли він пов'язаний з соціально-моральним вибором, з роздумами про смисл життя [31].
Профорієнтації приділяється багато уваги, але в той же час багато людей не вдоволені своєю професією. Е.І. Головаха вважає що професійна орієнтація молоді має бути органічно повязана з їх життєвими перспективами та ціннісними орієнтаціями. Вона пропонує наступні практичні рекомендації щодо профорієнтації:
1.Професійна орієнтація не повинна обмежуватись професійною сферою, але завжди зосереджується на життєвих цілях молоді.
2.Для формування реалістичної життєвої перспективи потрібно знайомити юнаків та дівчат з конкретними прийомами вдалих і невдалих життєвих шляхів, повязаних з вибором тієї чи іншої професії. Особливо важливі знання майбутніх умов праці.
3.Враховувати, що для юнаків при виборі професії більш важливий розмір заробітньої плати, а для дівчат - благоприємні умови праці. Трудові професії подобаються молодим людям перш за все змогою добитись самостійності і незалежності. Для тих хто їх вибирає інколи майбутня заробітня плата має менше значення, ніж для тих хто вибирає професії розумової праці високої кваліфікації.
4.Незалежно від рівня знань існує потреба у спеціальної професійної інформації.
5.Необхідно пояснити пряму залежність майбутніх професійних і життєвих досягнень від їх готовності до самовіддачі в праці і самостійності в реалізації життєвих цілей.
6.В профорієнтаційній роботі важливо враховувати не тільки раціональні моменти, повязані з визначенням життєвих цілей і планів, але і емоційні особливості особистості [14].
1.2. Програма профорієнтаційної роботи зі студентами-інвалідами.
Студенство виконує особливу роль у системі суспільного поділу праці, опосередковано беручи участь у продуктивній праці у формі навчання, роль якого в розвиненому індустріальному суспільстві постійно зростає. Нині студенство є значною за чисельністю і швидко зростаючою суспільною групою. Кількість студентів у вузах за останні 15 років збільшилась вдвічі.
Сам процес навчання у вузі передбачає включення студентів у систему суспільних відносин і засвоєння ними соціальних цінностей суспільства. Активна взаємодія з різними соціальними утвореннями, а також сама специфіка навчання у ВНЗ сприяють формуванню у студентства активної життєвої позиції, зміцненню його з'язків з іншими соціальними групами суспільства. На студентський вік припадає процес активного формування соціальної зрілості. Зримими рисами цього процесу є завершення освіти, трудова активність, суспільна робота, відповідальність перед законом, можливість створити родину і виховувати дітей. Соціальна зрілість передбачає здатність кожної молодої людини оволодіти необхідною для суспільства сукупністю соціальних ролей. Вступ до ВНЗ пов'язаний для студента зі зміною соціального середовища, що викликає необхідність перебудови суспільних відносин особистості. Це і предметна сторона (залучення до вивчення видів діяльності), та і соціально-психологічна (пристосування до нового колективу).
З перших кроків на першому курсі навчання молоді люди включені в нове динамічне та інтелектуально вимогливе середвище. Саме з цих перших кроків починають формуватися нові стосунки й ставлення до майбутньої професійної діяльності, до фахового оточення та його цінностей. Продовжується активний пошук особистої самоідентифікації, самовизначення, ідентичності, свого місця в рольових розподілах, конвенціального узгодження в соціально-психологічних структурах студентських груп. Ці перші кроки іноді стають важливими, зумовлюючи складний перебіг подій в особистісному студентському житті молодої людини і як майбутнього фахівця, і як громадянина з відповідним життєвим рольовим репертуаром обов'язків і прав.
За данними Казміренка В.П. досвід роботи психологічних служб ВНЗ та результати досліджень у рамках Цільової комплексної програми "Вчитель" показали, що близько 40% студентів почуваються сьогодні особистістно та професійно невпевненими не тільки під час навчання, але й після його завершення. Можна припустити що це спричинено як проблемами самоідентифікації молодої людини, так і важкою прогнозованістю широкої палітри стосунків, взаємин, ставлень та відносин, що формуються під впливом загальних чинників слабкої нормованості сучасного соціуму [20].
Сьогодні в Україні функціонує декілька навчальних закладів, у яких передбачений набір груп осіб з обмеженими функціональними можливостями, в яких діти оволодівають різними спеціальностями, групи інтегровані. У ВНЗ приділяють велику увагу адаптації студента - інваліда, також вивченням соціально-психологічних особливостей профорієнтаційної роботи з ними. В структурі такої роботи передбачається:
-професійно-фахова адаптація, що зумовлює пристосування до змісту, умов та самостійної організації навчальної діяльності, формування навичок та спрямувань у навчальній та науковій роботі;
-соціально-психологічна адаптація як така, що зумовлює активне (чи пасивне) пристосування особистості до оточення, побудову стосунків і взаємин у студентських групах, формування стилю особистісної поведінки;
-соціально-фахова адаптація як прийняття суспільних вимог до майбутньої професійної діяльності.
Таким чином професійна діяльність й здатність до неї - це передумова майбутньої активної діяльності, необхідна умова її успіху без відчуття дискомфорту, напруженості та внутрішнього конфлікту особистості з професійним та соціальним оточенням. Існує практика створення Центрів розвитку карєри та підприємництва.
Робота Центрів спрямована на розвиток професійної мотивації студентів-інвалідів, пошуку шляхів покращення їх профорієнтації, працевлаштування.
Метою Центру є:
-Підготовка студентів до самостійної побудови власної кар'єри;
-Профорієнтаційна діяльність;
У структурі професійної орієнтації, виділяють

 
 

Цікаве

Загрузка...