WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психологічні умови формування професійної спрямованості у студентів-інвалідів - Курсова робота

Психологічні умови формування професійної спрямованості у студентів-інвалідів - Курсова робота


КУРСОВА РОБОТА
на тему:
Психологічні умови формування професійної спрямованості у студентів-інвалідів
Зміст
Вступ
Розділ 1. Особливості психологічного розвитку студентів-інвалідів.
1.1. Психологічна характеристика особистості студента.
1.2. Соціально-психологічні проблеми розвитку студентів-інвалідів.
Розділ 2. Профорієнтаційна робота зі студентами-інвалідами у вищому навчальному закладі.
2.1. Проблеми професійного самовизначення.
2.2. Програма профорієнтаційної роботи зі студентами-інвалідами.
2.3. Психологічні аспекти підготовки студентів з обмеженими можливостями до майбутньої професійної діяльності.
ВИСНОВОК
ЛІТЕРАТУРА
Вступ
Внаслідок збільшення кількості інвалідів і відстороненість їх від світу, непотрібність на ринку праці, соціальна ізоляція, не дають можливості формувати у них активну життєву позицію. Не складається позитивна самооцінка. У більшості не формується стійкої довіри до світу. В зв'язку з цим інваліди продовжують сприймають оточення як вороже.
Вивчення і аналіз соціально-психологічних особливостей профорієнтаційної роботи зі студентами - інвалідами, розробка програми психологічної допомоги - одна з актуальних проблем вищої школи.
Коло проблем таких студентів - це порушення психічних пізнавальних процесів, занижена самооцінка, занижений рівень домагань і багато інших. Проте однією з найактуальніших проблем є порушення взаємовідносин зі здоровими студентами і викладачами через деформуючий вплив на особистість хронічного захворювання і виникнення стереотипних очікувань від даної категорії молоді у здорових студентів. А це, в свою чергу, може стати пусковим механізмом для формування у студентів з обмеженими можливостями як внутрішньоособистісного конфлікту, так і зовнішнього міжособистісного конфлікту під час навчання у вищому навчальному закладі. А ми розуміємо, що студентам даної категорії досить нелегко навчатись через наявність у них певних фізичних дефектів чи фізіологічних розладів. Актуальність даної теми зумовлюється тим, що молоді люди знаходяться в віці 17-23 роки, можлива вторинна соціалізація. Психологічна адаптація відбувається шляхом засвоєння норм і цінностей соціуму. До її головних проявів відносяться взаємодія, в тому числі спілкування, людини з оточуючими людьми і активну діяльність.
Для студентів з особливими потребами потрібно зробити перебудову особистості. Перебудову споживацько-мотиваційної сфери, формування нового рівня самосвідомості, нових зв'язків з соціальним оточенням.
Метою дослідження є розкриття психологічних умов формування процесів професійної спрямованості студентів з особливими потребами методом порівняльного аналізу певних структур особистості з студентами норми, як етапу формування розвитку особистості, та експериментальне дослідження змін у ході проведення курсу психокорекції.
Покращити формування професійної спрямованості у студентів з особливими потребами, внаслідок розширення самосвідомості, зняття механізмів захисту, вироблення нового досвіду спілкування. Підвищити рівень саморегуляції. Формування активної життєвої позиції.
Розробити рекомендації що до організації цілеспрямованого педагогічного та психолого-консультативного впливу на формвання професійної спрямованості у студентів - інвалідів.
Задачі дисертаційного дослідження:
- здійснити теоретичний аналіз стану дослідження проблеми психологічні умови формування професійної спрямованості у студентів-інвалідів у зарубіжній та вітчизняній літературі;
- сформувати систему методик, спрямованих на визначення основних методологічних позицій і розробка валідних методичних процедур збору емпіричного матеріалу що до особливостей психологічних умов формування професійної спрямованості у студентів з обмеженими можливостями;
- проведення констатуючого експерименту;
- апробувати методику психологічної корекції формування професійної спрямованості у студентів-інвалідів за методом психоаналізу;
Об'єкт дослідження - професійна спрямованість у студентів - інвалідів.
Предмет дослідження - особливості формування професійної спрямованості у студентів-інвалідів. Порівняльний аналіз структур особистості студентів-інвалідів та студентів норми та особливості впливу психокорекції на структурні ланки самосвідомості.
Розділ 1. Особливості психологічного розвитку студентів-інвалідів.
1.1. Психологічна характеристика особистості студента.
Студентський вік неможливо виділити віковим проміжком, приблизний середньо-статистичний віковий проміжок від 16 до 25 років.
На сьогодні не існує єдиної загальноприйнятої класифікації вікових періодів розвитку людини.
Наприклад Д.Б. Ельконін вік від 15 до 17 років виділяє у такий період - як старший шкільний вік (рання юність). Провідна діяльність данного віку - навчально-професійна; сфера психіки, яка переважно розвивається - пізнавальна; психічні новоутворення данного віку - професійні інтереси, світогляд, самосвідомість. [16]
В класифікації Д. Бромлея виділяється 5 циклів розвитку:
- цикл "юність" в свою чергу поділяється на стадії: 1 - старше шкільне дитинство (від 11 до 15), 2 - пізня юність (від 15до 21 року);
- цикл "дорослість" складається з 3 стадій: 1 - рання "дорослість" (від 21 до 25), 2 - середня дорослість (від 25 до 40), 3 - пізня дорослість (від 40 до 55 ). Досліджуваний вік припадає на 2 стадію циклу "юність", та 1 стадію циклу "дорослість". [30]
За класифікацією Е. Еріксона: [18]
- від 12 до 19 років (підлітковий та юнацький вік);
- від 20 до 25 років (рання зрілість)Класифікація Квінна віковий етап;
- від 12 до 18 років підлітковий, юнацький вік;
- від 18 до 40 років отримав назву молодість;
. Крайг виділяє наступні вікові періоди: [23]
- від 12 до 19 років підлітковий і юнацький вік;
- від 19 до 40 років рання дорослість;
Рання юність (15-17 років) тільки початок цього складного етапу розвитку, що завершується приблизно до 20 -21 років, пізня юність -18-25 років [35].
Cтудентський вік - етап формування самосвідомості і власного світогляду, прийняття відповідальних рішень, людської близькості, коли цінності дружби, любові є першорядними.
Відповідаючи самому собі на питання "хто я?", "який я?", "до чого я прагну?", молода людина формує: 1) самосвідомість; 2) власний світогляд; 3) прагне самоствердити свою самостійність та оригінальність.
Юнацький вік являє собою наче "третій світ", що існує між дитинством і дорослістю, тому, що біологічно-фізіологічне і статеве дозрівання завершено, але в соціальному відношенні - це ще не самостійна доросла осо­бистість. Юність - це період прийняття відповідальних рішень, що визначають усе подальше життя людини: вибору професії і свого місця в житті, сенсу життя, вироблення світогляду і

 
 

Цікаве

Загрузка...