WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Природа інтелекту - Курсова робота

Природа інтелекту - Курсова робота

для відбору солдат. У зв"язку з цим військова влада звернулась до Йоркса з проханням розробити такий тест. Так з"явились перші тести для дорослих, призначені для масового обстеження: "армійський тест альфа" для грамотних і " армійський тест бета" для неграмотних.
Перший із цих тестів був досить схожий на тести, які були розроблені Біне для дітей. Він складався із різних вербальних завдань, одне з яких вимагало практичного судження, друге - пошуку синонімів, третє було інформаційним, а четверте полягало в тому, щоб продовжити послідовність чисел. В другому тесті (для неграмотних) оцінювалося виконання невербальних завдань, де треба було, наприклад, складати кубіки за даним зразком, доповнювати зображення, знаходити шлях у намальованих лабіринтах, будувати геометричні фігури і т.п. З цього видно, що в залежності від того, чи вміла людина читати і писати, підходи до його інтелекту і відповідно до його кількісної оцінки були зовсім різними.
Ідею об'єднання цих двох тестів, з метою оцінки обох сторін інтелекту в однієї і тієї ж людини, приписують Векслеру. У 1939 році Векслер створив шкалу інтелекту для дорослих, а в 1949 році - шкалу інтелекту для дітей. Тести цих обох шкал являють собою набір вербальних і невербальних завдань, відносно подібних до армійських тестів.
Однак ці завдання на відміну від тесту Стенфорд-Біне, були однаковими для усіх вікових груп. Основою для оцінки була кількість правильних відповідей, які давав піддослідний. Вона порівнювалася із середнім числом для відповідної вікової групи, що дозволяло досить просто перейти до IQ.
В даний час для оцінки інтелекту найчастіше використовують тест Стенфорд-Біне і шкали Векслера.
Однак, щоразу необхідно враховувати, який тип інтелекту досліджується і наскільки зв'язані між собою, з одного боку, способи вирішення повсякденних проблем (чи по господарству, чи на роботі або при соціальних взаєминах), а з іншого боку - знаходження аналогій, рішень головоломок або геометричні побудови, особливо тоді, коли ці завдання повинні бути виконані за обмежений час.
Тільки в 70-х роках реальна цінність тестів для загальної оцінки інтелекту була поставлена під сумнів, і фахівці в галузі шкільної психології почали поступово від них відмовлятися. Сьогодні всі ці тести використовуються в основному деякими дослідниками, що на підставі результатів, отриманих для різних популяцій, намагаються показати спадковий характер інтелекту і стверджують, що соціальну нерівність легко можна пояснити вродженою інтелектуальною неповноцінністю певних рас або нижчих класів. Подібні гіпотези, що суперечать приведеним вище фактам, обгрунтовуються головним чином тим, що результати тестування дають дзвіноподібний розподіл з відхиленнями в обидва боки від середнього, і що точно по такому ж закону розподіляються будь-які показники при великих вибірках. На думку прихильників таких гіпотез, положення максимуму інтелекту на кривій визначено генетично.
У зв'язку з цим виникає питання: який розподіл інтелекту в людських популяціях і про що можна судити по розходженнях між рівнями інтелекту в людей, що розташовуються на різних ділянках кривої розподілу?
4.4. Розподіл рівня інтелекту.
Розподіл людей за результатами тестів на інтелект, вперше вивчив Термен. У 1937 році він зібрав результати тестування 2904 дітей у віці від 2 до 18 років. Виявилось, що ці результати дають більш-менш рівномірний "дзвіноподібний" розподіл, при цьому середнє значення IQ відповідає 100 балам. Найнижчі значення IQ наближалися до нуля, а найвищі - до 200; іншими словами, спостерігалося максимальне відхилення в 100 балів від середнього значення в обидві сторони. Так зване стандартне відхилення, або середнє для всіх відхилень, від 100, виявилося рівним 16 балам.
Зі статистики відомо, що всі індивідуальні показники у межах стандартного відхилення від середнього складають 68% загального числа показників (34% в один бік і 34% в інший). Тому 1974 дитини, які"вкладаються" у 68% з балами від 84 (100 - 16) до 116 (100 + 16), можуть, на думку Термена, вважатися індивідами із середнім інтелектом. Що стосується іншої, менш численної групи дітей, результати яких відповідали крайнім ділянкам розподілу, то відхилення в меншу сторону розцінювалися як знижений інтелект чи розумова відсталість, а відхилення в більшу сторону - як підвищений рівень інтелекту.
Проте, виявилося, що поділ людей на "середніх", "відсталих" і "обдарованих" мало що говорить про їхню істинну соціальну цінність. Крім того, коли Термен і його співробітники довгоий час простежували долю людей з підвищеним IQ, був виявлений дивний факт: ніхто з них не став ні Моцартом, ні Енштейном, ні Пікассо. Ніхто з цих людей не залишив якого-небудь помітного сліду в історії своєї країни. "Обдаровані" піддослідні Термена стали чесними громадянами, домоглися прекрасного соціального стану, але жоден з них не став геніальним творцем.
Тест IQ.
1. Яка з цих клітинок повинна стояти на місці клітинки зі знаком запитання?
2. Кожному символу відповідає певне число. Суми цих чисел проставлені внизу біля кожної колонки і справа від кожного ряду. Невідома лише сума чисел верхнього ряду. Яку цифру треба поставити на місце знака запитання?
3. Уявіть собі, що перед вами сейф. Замок сейфа відкривається за допомогою певної комбінації обертів ручки вправо і вліво, а також за допомогою важеля, що пересувається вгору і вниз. "F" - остання кнопка, натисканням на яку завершується комбінація. "D" означає "вправо", "G" - "вліво", "H" - "вгору", "B" - "вниз". Наприклад, "1D" - означає оберт ручки вправо на один крок, "2H" - рух важеля на дві рисочки вгору. У вас в руках електронний пульт керування набором комбінацій замка. На кожну з кнопок можна натиснути лише один раз. Визначте, на яку з них потрібно натиснути спочатку?
4. Який з цих трикутників продовжить верхній ряд?
5. Який з цих квадратів потрібно використати для арифметичної дії, щоб отримати вказану відповідь?
6. Яка з цих клітинок має стояти на місці клітинки зі знаком запитання?
7. Яка з цих клітинок повинна стояти на місці клітинки зі знаком запитання?
8. Для якого кубика з шести не можна використати цю комбінацію?
9. Який циферблат продовжить верхній ряд?
10. Вийшовши з лівого нижнього кута, ви повинні дістатися до верхнього правого, використовуючи при цьому дев"ять кнопок. По діагоналі ходити не можна, а тільки праворуч і вгору. Яку максимальну суму можна отримати при додаванні цифр маршруту?
11. Яку з секцій треба поставити у порожню ланку?
12. Яку з цих часточок можна вставити?
13. Сума чисел по горизонталі і по вертикалі дорівнює.
14. Почавши з краю кута, ви можете рухатися уздовж ліній, переходячи з клітинки у клітинку. Маршрут складається з п"яти клітинок. Який з наведених варіантів відповідає порожній клітинці за умови, що сума з п"яти цифр маршруту повинна становити 28?
Відповіді: 1.F (для кожного рядка A+B+C=D). 2.D (W=5,X=2,Y=4,Z=3). 3.F. 4.B (сума чисел в першому трикутнику дорівнює 3, у другому - 4, у третьому - 5, у четвертому - 6). 5.E. 6.B. (цифри відповідають порядковим номерам букв англійського алфавіту). 7.C (сума чисел у кожному рядку дорівнює 10). 8.C. 9.B (кожен раз стрілки годинника пересуваються на дві години вперед). 10.F. 11.D (тільки в одному випадку таблиця буде симетричною: перший рядок відповідає першій колонці, так само як і останній рядок - останній колонці). 12.C. 13.D. 14.F.

 
 

Цікаве

Загрузка...