WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Природа інтелекту - Курсова робота

Природа інтелекту - Курсова робота

специфічні здібності, які проявляються при розв"язуванні конкретних задач такої адаптації.
2.2. Інтелект і первинні здібності.
Багато психологів зрозуміли, що уявлення про єдиний інтелект не зовсім відповідає дійсності і не відображує всієї різноманітності задач, котрі виникають при адаптації до оточуючого світу. Кожна людина в повсякденному житті діє по-своєму, і її інтелект при цьому проявляється в її перцептивних, мнемічних, мовних, лічильних та інших здібностях.
Терстоун за допомогою статистичних методів дослідив ці різні сторони загального інтелекту, які він назвав первинними розумовими потенціями. Він виділив сім таких потенцій:
1. Лічильну здібність, тобто здібність оперувати числами і виконувати арифметичні дії;
2. Вербальну (словесну) гнучкість, тобто легкість з якою людина може спілкуватися;
3. Вербальне сприйняття, тобто здатність розуміти усну і писемну мову;
4. Просторову орієнтацію, або здатність уявляти собі різні предмети і форми в просторі;
5. Пам"ять;
6. Здатність до роздумів;
7. Швидкість сприйняття подібностей і відмінностей між предметами або зображеннями, а також їх деталей.
На думку Терстоуна, достатньо тільки розробити тести на кожну з цих здібностей, і можна буде вималювати профіль інтелектуального потенціалу індивідума. Проте, вияснилось, що всі ці здібності залежні між собою, і що необхідна ще більша деталізація факторів інтелекту.
Деякі психологи виділили до 120 факторів інтелекту, виходячи з того, для яких розумових операцій вони потрібні, до яких результатів приводять ці операції і який їх зміст (як ми знаємо він може бути образним, символічним, семантичним або поведінковим).
2.3. Специфіка інтелектуальної активності
в залежності від виконуваної задачі.
На відміну від вищезгаданих психологів, Томсон не зупинився на аналізі здібностей чи факторів, завдяки яким можуть вирішуватися різні задачі. Він зайнявся вивченням цих задач і всієї сукупності факторів, котрі потрібні для їх вирішення. Він відмічав, що для виконання будь-якого завдання потрібна одночасна участь багатьох різних, і як правило, специфічних факторів.
Крім того, становлення кожного із цих факторів індивідуальне. Воно залежить від накопиченого багажу знань і від особливостей мислення та дій, які можуть бути вродженими або набутими. Тому, як вважає Томсон, дуже важко або навіть неможливо виміряти і порівняти між собою настільки різні та індивідуальні здібності.
3. Фактори інтелектуального розвитку.
Розвиток інтелекту залежить від тих самих факторів, що і розвиток інших функцій організму, тобто від генетичних та інших вроджених факторів, з одного боку, і від оточуючого середовища - з другого.
3. 1. Генетичні фактори.
Генетичні фактори є тим потенціалом, який дитина одержує з спадковою інформацією від своїх батьків. Саме цей потенціал служить основою для тих можливостей, які будуть використовуватися організмом в міру його росту і дозрівання для ефективної взаємодії з оточуючим середовищем. Про ці генетичні фактори майже нічого не відомо. В сотнях тисяч генів, розташованих в хромосомах, криється ще багато загадок. До цих пір були виявлені лише деякі з цих генів, які відповідають за ряд фізичних ознак організму, або обумовлюють сильні дефекти його розвитку. В більшості випадків про наявність або відсутність того чи іншого генетичного фактору можна судити тільки після народження дитини. Крім того, ми ще не знаємо про те, чи обумовлюється певна здібність окремими генами чи їх поєднаннями, і нам не відомо, як відбувається формування цих здібностей на рівні фізіології нервової системи.
Єдине, що ми знаємо точно,-- це те, що у визначеній степені від цих факторів залежить напрямок інтелектуального розвитку індивідума. Проте, якщо ми можемо з впевненістю стверджувати, що людині по спадковості передаються якісь інтелектуальні механізми, то це ще не означає, що індивідум успадкує визначений рівень інтелекту, який залежить від його рівнів у батьків.
Інші вроджені фактори. Це такі фактори, які діють під час розвитку організму від моменту запліднення до народження. До них можуть відноситися хромосомні аномалії, які виникають ще до запліднення, неповноцінне харчування або певні захворювання матері під час вагітності, а також вживання нею лікарських або інших речовин, шкідливих для плода.
Під час пренатального розвитку дитина живе практично "одним життям" з матір"ю. Тому сильні порушення фізичної або психічної рівноваги у матері в цей час можуть вплинути на реалізацію генетичного потенціалу дитини і ускладнити наступну взаємодію її з навколишнім середовищем.
Хромосомні аномалії. Деякі хромосомні аномалії передаються по спадковості, проте дуже багато з них пов"язані з певними порушеннями в процесі утворення сперматозоїда чи яйцеклітини. Це стосується хвороби Дауна, а також деяких аномалій, пов"язаних з набором статевих хромосом.
Для хвороби Дауна характерний типовий зовнішній вигляд хворого, проте вся складність цього захворювання обумовлена тими наслідками, які воно має для розумового розвитку дитини. Тільки в 3 - 4 % випадків хвороба Дауна передається по спадковості. В інших випадках, головним фактором цього захворювання є немолодий вік батьків. В середньому воно зустрічається у одного із 700 дітей; якщо мама не старша 25 років, то ймовірність цього захворювання складає 1/2000, а якщо їй більше 45 років - 1/40. Відомо також, що в одному випадку із 4 хвороба Даунапов"язана з аномалією сперматогенезу у немолодого батька. У дітей з цим захворюванням переважно спостерігається дебільність в легкій степені, яка частково компенсується тим, що вони люблять спілкуватися, і це допомогає їм адаптуватися.
Що стосується аномалій, пов"язаних з патологією статевих хромосом, то вони обумовлені тим, що в ядрі заплідненої яйцеклітини або відсутня одна хромосома Х чи Y, або є зайва статева хромосома того чи іншого типу. Подібні аномалії не тільки приводять до змін статевих ознак, а й найчастіше супроводжуються затримкою розумового розвитку, яка нерідко може бути причиною розумового відставання.
Порушення живлення плоду. Клітини головного мозку розвиваються в основному під час внутріутробного періоду, і тому для синтезу ДНК та інших компонентів, необхідних для їх нормальної діяльності, в цей період їм потрібні різноманітні живильні речовини.
Дані про роль харчування матері в розвитку плоду поки що суперечливі. Однак цілком ймовірно, що серйозні порушення харчування матері можуть вплинути на майбутню розумову діяльність дитини. Найбільш яскравим прикладом є кретинізм - дефект розумового розвитку, який виникає у дітей в ізольованих гірських поселеннях через недостаток йоду в раціоні у жінок.
Проблеми розвитку дітей та їх здоров"я, з якими стикається більшість бідних країн та країн що розвиваються, у значній мірі пов"язані з недостатнім харчуванням населення. Проте цілком можливо, що вони загострюються через вплив поганого харчування жінок. В результаті інтелектуальний потенціал, необхідний для ефективного рішення життєвих проблем, виявляється зниженим ще задовго до того, як дитина з цими проблемами зіткнеться.
Захворювання в період вагітності. Різні захворювання, які виникають під час вагітності, можуть згубно відобразитись на розвитку дитини. Достатньо згадати такі хвороби, як діабет, сифіліс або краснуха. Відомо, наприклад, що у матері краснуха протікає легко, але при зараженні нею в перші місяці вагітності вона призводить до незворотніх дефектів

 
 

Цікаве

Загрузка...