WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Цей дивний світ уяви - Курсова робота

Цей дивний світ уяви - Курсова робота

критична установка, зайнята нею стосовно наречених, типова для жінок, якими керує анімус. Така установка геть-чисто розриває всі зв'язки з людьми.
Зарозумілість дочки в подібній ситуації тільки по видимості викликає гнів батька, у дійсності ж батько нерідко сам прив'язує дочку до себе і створює перешкоди на шляху передбачуваних наречених. Усякий раз, коли на задньому плані можна знайти в собі подібну установку, мимоволі переконуєшся в настільки характерній для психології батьківській амбівалентності, коли вони, з одного боку, оберігають своїх дітей від зустрічі з реальним життям, а з іншого боку - виявляють невдоволення, що ті часто не здатні почати самостійне життя, залишивши рідний будинок. (Стосунки матерів зі своїми синами дуже часто розвиваються по цій же схемі.) Як компенсацію такої ситуації - батьківський комплекс, що виробляється в дочці, намагався заподіяти біль могутньому батьку тим, що змушує дівчину зупиняти свій вибір на явно не вартих її шанувальниках.
В іншій казці анімус з'являється спочатку в образі старого, що пізніше перетворюється в юнака, що є способом повідомити нам, що старий - батьківський образ - це тільки тимчасовий аспект анімуса і що під цією маскою ховається юнак. Більш яскравий приклад ізолюючого впливу анімуса дає казка, у якій батько в буквальному значенні замикає свою прекрасну дочку в кам'яну скриню. Згодом бідний юнак звільняє її з ув'язнення, і вони разом рятуються втечею.
У туркменській казці "Чарівний кінь" батько віддає свою дочку девові, злому духу, в обмін за відповідь на загадку. У балканській казці "Дівчина і вампір" юнак, що є насправді вампіром, обманом відвозить дівчину і поміщає її в могилу на цвинтарі. Вона тікає через підземний хід у ліс і молить Бога про яку-небудь скриню, у якій вона могла б сховатися. Для того щоб стати недосяжною для вампіра, дівчині доводиться спробувати всі незручності перебування в цілком закупореному просторі для того щоб, по суті, захистити себе від анімуса.
Загрозливий вплив анімуса й жіночу захисну реакцію на нього звичайно важко розділити, так тісно вони злиті, і це зайвий раз нагадує нам про двоїстий характер, що носить діяльність анімуса. Анімус здатний або перетворювати жінку в паралізовану у своїх діях прибиту істоту, або, навпаки, робити її дуже агресивною. Жінки чи стають чоловікоподібними і самовпевненими, чи, навпаки, демонструють у своєму поводженні схильність до неуважності, що робить їх чарівно жіночними, але трохи схожими на сомнамбулу; а вся справа в тім, що такі жінки у ці хвилини подорожують з анімусом-коханцем, цілком занурюючись під його впливом у мрії наяву, що навряд чи усвідомлюють.
Якщо повернутися до вищезгаданої казки, то принц, що там з'являється, відкриває скриню з дівчиною, яка нудиться в ній, випускає її на волю, і вони женяться. Образи наглухо запечатаної коробки і кам'яної скрині покликані передати стан відрізаності від життя, одержимої анімусом жінки. На противагу цьому, якщо ви володієте агресивним анімусом і намагаєтеся поводитися невимушено, то саме анімусу завжди належить вирішальна роль у ваших діях. Однак деякі жінки не хочуть бути агресивними і надто вимогливими, а в результаті не дають виходу своєму анімусу. Вони просто не знають, що робити з анімусом, і тому, щоб уникнути можливих ускладнень з ним, воліють бути підкреслено ввічливими і вкрай стриманими у своїх проявах, замикаючись у собі і стаючи в якомусь розумінні ув'язненими власноруч. Такий стан речей теж не можна вважати нормальним, але він виникає з протидії жінки своєму анімусу.
В історичному плані, анімус - подібно анімі - має дохристиянський вигляд. Дроздоборід - одне з імен Вотана, також як і "Конебород".
У казці про Короля Дроздоборода справа зрушується з мертвої точки, коли виведений із себе батько вирішує видати свою дочку за першого бідняка, що трапився. У варіантах цієї казки дівчину може, наприклад, полонити прекрасний спів злиденного співака за вікном, а в скандинавській паралелі героїню зачаровує вид золоченої прядки в руках жебрака. Іншими словами, анімус володіє для героїні цих казок чарівною і притягальною силою.
Прядіння пряжі має відношення до прийняття бажаного за дійсне. Вотан-володар бажань, що виражає саму суть такого роду магічного мислення. Порівн.: "Бажання обертає колеса думки". Як прядка, так і саме прядіння належні Вотану, і не випадково в одній казці дівчина змушена прясти, щоб матеріально підтримати свого чоловіка. Анімус, таким чином, опанував її власне жіночою активністю. Небезпека, що ховається в анімусі, що бере на себе власне жіночу активність, полягає в тім, що це приводить до втрати жінкою здатності мислити реально. Наслідком цього є млявість і апатія, що опановують нею, тому, замість того щоб думати, вона ліниво "пряде" свої мрії і розмотує нитку її бажання, фантазій, або ще гірше - плете змови й інтриги. Дочка короля в "Дроздобороді" занурена саме в такого роду несвідому діяльність.
Інша роль, у якій може виступати анімус, - це роль бідного слуги. З несподіваною відвагою, яку він проявляє, ми зіштовхуємося в одній сибірській казці.
Жила самотня жінка, у якої нікого не було, крім її слуги. Батько жінки, від якого їй дістався слуга, помер, і слуга став непокірним. Проте, коли їй потрібно було пошити собі шубу, він погодився піти й убити для цього ведмедя. Після того як він справився з цим завданням, жінка стала давати йому все важчі й важчі доручення, але щораз слуга справлявся з ними. І виявилося, що, хоча слуга і виглядав бідним, насправді він був дуже багатий.
Анімус робить вигляд бідної людини і найчастіше нічим не виявляє великих скарбів, що маються в його розпорядженні. Виступаючи в ролі бідняка - жебрака, він змушує жінку повірити, що й у неї самої нічого немає. Це - покарання за упередження проти несвідомого, а саме збідніння свідомого життя, що переростає в звичку критикувати інших і самого себе.
Одружившись з принцесою, скрипаль "випадково" розповідає їй про багатство Дроздоборода, і принцеса гірко шкодує, що у свій час відмовила йому. Випробувати каяття через те, що у свій час не удалося зробити, дуже характерно для жінки, що знаходиться у владі анімуса. Оплакування того, що могло б бути, але упущено нами, - це сурогат почуття провини. Навідміну від справжнього почуття провини, таке оплакування безплідне. Ми вдаємося у відчай через те, що наші надії цілком розбилися, а значить і життя, у цілому, не удалася.
На початку її сімейного життя принцеса не здатна виконувати роботу господині, і в цьому можна бачити ще один симптом впливу анімуса, про що свідчать звичайно апатичність, інертність і тьмяний, застиглий погляд, що з'являється в жінки. Іноді це виглядає як прояв чистої жіночої пасивності, однак треба врахувати, що жінка в такому, що нагадує транс, стані не сприйнятлива - вона є під впливом інертності анімуса, і воістину на цей час "укладена в кам'яну скриню".
Живучи з чоловіком у халупі, принцеса змушена займатися прибиранням будинку, а крім того, плести кошики для продажу, що принижує її і підсилює в ній почуття своєї неповноцінності. Для того щоб стримати зарозумілу амбіційність жінки, анімус нерідко примушує її вести спосіб

 
 

Цікаве

Загрузка...