WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Цей дивний світ уяви - Курсова робота

Цей дивний світ уяви - Курсова робота

інстинктів; у такому стані вона здатна нестримно нестися до власної загибелі. З іншого боку, череп - це символ Самотності. (Сторона, з якої відкривається той чи інший несвідомий зміст, залежить від свідомої установки, виходячи з якої розглядають цей зміст.)
Зрозумівши, що їхня дочка одержима злим духом, старі батьки ламають свій будинок і разом із усіма своїми пожитками переправляються на інший берег ріки.
Дочка була в них єдиною дитиною і не мала друзів, які б допомогли їй вступити в життя. Подібна ситуація, наприклад, спостерігається, коли батьки пізно одружуються чи в них довго немає дітей, часто стає причиною найсерйозніших перешкод у житті людей, що іноді приводять до трагічних наслідків. Те, що дівчина принесла череп до себе в кімнату, викликає ворожу реакцію з боку навколишніх, будить страх і ненависть у душі батьків. Анімус, з яким жінка не пов'язана родинними стосунками, часто притягає до себе ворожі почуття (спрямовані, природно, на саму жінку), при тому, що вона і не підозрює про їхню істину причину. Негативні реакції інших людей на її поведінку - знак того, що істотна частина її особистості не реалізована. Середовище намагається викликати її роздратування і як би підштовхнути до усвідомлення того, що їй чогось бракує.
Коли дівчину залишають, вона звертається до черепа з докорами, звинувачуючи його у своїй змушеній самотності. Череп радить їй зібрати побільше хмизу, зробити багаття і кинутися в нього, щоб таким способом він міг одержати собі тіло.
Вогонь звичайно символізує емоцію, а також пристрасть, що здатна запалювати інших чи поширювати світло. Жертви спалюються для того, щоб знищити їхню фізичну природу, після чого образ, чи сутність, може піднятися разом з димом до богів. Коли, однак, спалюється "духовне створення", вогню віддається тіло. Пристрасть змушує нас жертвувати надто незалежною, надто інтелектуальною установкою. Коли ми випробуємо страждання, що викликані пристрастю, дух для нас - це вже не відвернена ідея, а безпосередньо пережита психічна реальність. От чому череп просить дівчину кинути його у вогонь. "У противному випадку, - говорить він їй, - ми обоє страждаємо даремно".
Необхідно перемогти страждання стражданням - через добровільне прийняття страждання. Піддати череп вогненному катуванню - значить побороти вогонь вогнем і розрахуватися за муки, що вона перетерпіла із-за нього. Анімус будить пристрасть у жінці. Його плани, наміри і примхи викликають у неї непевність у собі і змушують, незважаючи на опір її жіночної, пасивної природи, вийти у світ, щоб неминуче зіштовхнутися з протидією його стихій. У тому випадку, якщо жінці вдається домогтися успіху в чоловічому світі, на чоловічому поприщі, то починаються нові страждання, викликані прагненням звузити сферу своєї діяльності чи взагалі відмовитися від неї, для того щоб повернути свою жіночність.
В алхімії вогонь часто символізує наше захоплення роботою і рівнозначний пристрасті, з якою ми віддаємося різним стадіям алхімічного процесу.
Череп говорить дівчині, що вона повинна закрити очі й ні в якому разі не дивитися на вогонь. Тут ми знову маємо справу з мотивом занадто ранньої освіти. Нам не слід осягати чисто інтелектуальним способом усе, що відбувається в психічному, оскільки внутрішні події неможливо строго визначити й підвести під ту чи іншу категорію; нерідко необхідно приборкати свою цікавість і просто чекати. Проте тільки сильна особистість здатна стримувати своє нетерпіння, для того щоб дати можливість елементам психічного вступити у взаємодію, у той час як більш слабка свідомість має потребу в негайному тлумаченні побаченого сну, тому що до такого ступеня боїться невизначеності і "темряви" ситуації. Дівчині приходиться очікувати, чим усе закінчиться, у повній темряві, чуючи тільки гул бурхливого полум'я і слідом за тим обривки людських голосів і кінського іржання. Почувати страх, але залишатися твердим і не піддаватися паніці є ознака щиросердечної сили, що знаходиться людиною по ту сторону як надії, так і розпачу. Однак багато людей не можуть чекати і схильні в такій ситуації приймати раптові рішення. Тим самим вони порушують визначене собі долею, грубо втручаючись у її таємничий хід. Зрештою, коли дівчина відкриває очі, перед нею стоїть чоловік, одягнений у звірячі шкури й оточений людьми і тваринами. Він дуже багатий, і дівчина стає його дружиною, тому в неї тепер могутній позитивний анімус, що дозволяє їй одержувати всі задоволення від життя. Через якийсь час їй наносять візит її батьки, і вона убиває їх, пригощаючи розколотими мозковими кістами, що занадто великі і тому застряють у них у горлі.
Висновок
Казки описують те, що у визначений момент часу відбувається в психіці кожної людини. Вони вчать дитину дорослішати і переборювати страхи зовнішнього світу, відриватися від матері і входити в соціум. Страшно й небезпечно проходити цей шлях наодинці, а казки говорять про те, що всі ми проходимо той самий шлях, і з цієї безнадійної ситуації - дитина в дорослому світі - є цілком прийнятний вихід.
Казки персоніфікують внутрішній світ людини. У наш час люди часто зациклюються на ідеї, що існує тільки зовнішній світ, "даний нам у відчутті", а крім нього, немаєнічого, а якщо і є, то чи варто звертати на це увагу. А казки говорять дитині - подивися усередину себе, там теж є багато цікавого.
Життя кожної окремої людини унікальне й неповторне, і все-таки основні етапи розвитку проходять усі люди. Кожен після періоду повної залежності від матері переживає процес відокремлення й самоствердження; кожний вирішує проблеми пробудження сексуальності і взаємин із протилежною статтю; кожний зіштовхується з проблемою середнього віку, коли основні досягнення вже є, і треба навчитися жити з тим, що є. А наприкінці життя всім так чи інакше доводиться зіштовхнутися з неминучістю швидкого переходу в інший світ. У новій, що часто лякає, ситуації людина намагається знайти найдоцільніше рішення. Через казки до нас на допомогу приходить світ колективних образів, нам підказуються рішення, вироблені людством за довгі роки свого існування. Треба тільки зрозуміти, що говорять нам казки.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Доценко Е.Л. Семантичний простір психотехної казки. Журнал практичного психолога, № 10-11, 1999.
2. Обухів Я.Л. Для чого потрібні страшні казки. Школа здоров'я, 1997, № 3.
3. Петрова Е.Ю. Проблема використання сюжетів народної чарівної казки в психокорекційній і педагогічній роботі. Журнал практичного психолога, № 10-11, 1999.
4. Франц фон М.-Л. Психологія казки. Тлумачення чарівних казок. Психологічний зміст мотиву спокути в чарівній казці. Спб., 1998.
5. Яничев П. І. Психологічні функції чарівної казки. Журнал практичного психолога, № 10-11, 1999.
6. ВАЧКОВ І., кандидат психологічних наук, "Шкільний психолог", № 39, жовтень 2000 р.
7. Марія-Луїза фон Франц "Психологія Казки". Тлумачення чарівних казок. Наукова редакція В.В. Зеленського. - Спб.: Б.С.К., 1998. Стор. 360, 174-203.
8. О. Ліанозова "Учительська газета", стаття "КАЗКА"
9. Д. Соколов "Сказки и сказкотерапия"

 
 

Цікаве

Загрузка...