WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Прояви свідомості і самосвідомості у старшокласників - Курсова робота

Прояви свідомості і самосвідомості у старшокласників - Курсова робота

культури.
"Підлітковий вік - це період, коли людина "проростає" з дитинства у новий стан, переживаючи початок становлення своєї особистості. У цей період відбувається інтенсивний розвиток особистості у двох напрямках: 1) прагнення до засвоєння і оволодіння діапазоном соціального простору (від підліткових груп до життя в країні та за її межами); 2) прагнення до особистісної рефлексії на свій внутрішній, інтимний світ (через автономію від близьких).
Важливо відмітити, що в підлітковому віці намічається ще більший, ніж у дитинстві, розрив у тому, як різні підлітки проходять шлях від природньої інфантильності дитинства до поглибленої рефлексії і вираженої індивідуальності. Одні підлітки, незалежно від хронологічного віку, складають враження "малих дітей", а інші - інтелектуально, морально і соціальне відповідальних людей. Це типовий для нашого часу і нашої культури розподіл діапазону вікового спектру на два рівні, де на нижньому розташовані інфантильні діти, а на верхньому - ті, хто своїми психологічними досягненнями символізує потенційні можливості даного віку. Саме такі підлітки демонструють здатність не бути поглинутими суспільством і можуть входити в нього з викликом, гарячкуватістю підлітковості, не даючи суспільству використовувати їх за своїми потребами. Такі підлітки достатньо успішно зорієнтовані в цінностях життя і, володіючи розвинутою рефлексією, здійснюють свідомий пошук рішень будь-яких особистісно чи соціальне значущих проблемних ситуацій.
Тенденція до особистісного зростання починає проявлятися саме у підлітковому віці, коли людина, відкриваючи себе, докладає /силь до становлення своєї індивідуальності.
Тест "ПІЗНАЙ СЕБЕ" (для підлітків)
Краще пізнавати себе, з більшою відповідальністю підійти до вибору професій в якійсь мірі допоможе набір спеціально підготовлених нескладних питань, на кожне з яких треба щиро та відверто відповісти "так" або "ні". Отже...
1. Чи часто ти відчуваєш потребу в нових враженнях, бажання багато що змінити навколо себе?
2. Чи часто потрібна тобі підтримка надійного товариша, готового допомогти, підбадьорити чи заспокоїти?
3. Ти вважаєш себе людиною безтурботною?
4. Чи важко тобі відмовити в чомусь людям?
5. Перед тим, як щось зробити, чи обмірковуєш ти можливі наслідки, кінцевий результат?
6. Якщо ти пообіцяв щось зробити, чи завжди дотримуєш свого слова?
7. Чи часто в тебе змінюється настрій?
8. Як правило, ти розмовляєш та дієш швидко, на замислюючись?
9. Чи часто почуваєш себе пригніченим, розчарованим без будь-яких на те причин?
10. Чи можеш щось зробити, побившись об заклад?
11. Чи відчуваєш сором'язливість та збентеження, коли намагаєшся заговорити з незнайомою симпатичною людиноюпротилежної статі?
12. Чи втрачаєш часом контроль над собою?
13. Чи часто здійснюєш вчинки під впливом миттєвого настрою?
14. Чи часто відчуваєш сумління через те, що зробив або сказав таке, чого б не слід було говорити?
15. Чому надаєш перевагу: книг, газет, журналів чи зустрічами з людьми?
16. Тебе легко образити?
17. Чи подобається тобі бувати часто у компаніях?
18. Чи спадає тобі іноді на думку те, що тобі не хочеться відкриватися перед іншими людьми?
19. Чи правда, що іноді все горить у тебе в руках, і часом настає період нудьги та смутку?
20. Ти хочеш мати друзів не багато, але дуже близьких та відданих тобі?
21. Ти мрійник?
22. Якщо на тебе кричать, то відповідаєш також прийом?
52. Чи хвилюють тебе думки, що ти чимось гірший за інших?
53. Чи здатний ти внести пожвавлення в нудну компанію?
54. Чи робиш ти спроби розпочати розмову на тему, в якій не тямиш нічого?
55. Тебе хвилює твоє здоров'я?
56. Ти часто кепкуєш над іншими?
57. Ти страждаєш від безсоння?
А тепер перевірити, чи відповіді підлітка були об'єктивними. Якщо на запитання №6, 24, 36 він відповів "так", а на питання №12, 18, 30, 42, 48, 54 "ні", то це означає, що він не бажає або ж не вміє об'єктивно оцінювати себе. А подальша робота з анкетою втрачає будь-який сенс, адже вийде спотворений результат. Якщо ж з перевіркою на об'єктивність все гаразд, слід розпочинати виконувати основну частину завдання. Підліток має виписати відповіді на питання №1 ,3 ,8,10, 13, 17, 22, 27, 29, 39, 44, 46, 49, 53, 56, а також №5, 15, 20, 32, 34, 37, 41, 51. Підрахувати, скільки вийшло "так", а скільки "ні". Якщо "так" зустрічається понад 12 разів, то підліток належить до групи І. Якщо "ні" зустрічається понад 12 разів - то до групи ІІ. Якщо ж у відповідях на питання №2, 4, 7, 9, 11, 14, 16, 19, 21, 23, 26, 28, 31, 35, 38, 40, 43, 45, 47, 50, 52, 55, 57 понад 12 разів зустрінеться "так", то йому притаманні риси групи ІІІ.
ГРУПА І. Характеризується орієнтацією особистості на навколишній світ. Цю групу людей відзначають товариськість, чуйність, невимушеність, життєрадісність, впевненість у собі, прагнення до лідерства. Вони, як правило, мають багато друзів, оптимістичну вдачу, доброзичливі, веселі, завдяки гнучкості своєї поведінки легко знаходять контакти з різними людьми, але іноді запальні та нестримані. Такі люди добре оволодівають професіями типу "людина-людина". Але й інші професії від них не за сімома замками.
ГРУПА ІІ. Характеризується фіксацією інтересів на явищах власного внутрішнього світу. Такі люди спокійні, врівноважені, розсудливі, обачливі, контролюють свої вчинки. Їх дії завжди продумані, раціональні. Вони товариські, часто замкнені, але миролюбні. Коло друзів у них невелике. Ці люди часто соціально пасивні, важко входять у колектив. Надають перевагу книжкам, схильні до самоаналізу, високо цінують етичні норми. Таким людям легше оволодівати професіями типу "людина-техніка", "людина-природа". Працювати з іншими людьми їм важко, це потребує багато сил.
ГРУПА ІІІ. Характеризується нестабільністю, неврівноваженістю, частою зміною настрою, чутливістю, схильністю д песимізму, нерішучістю.
Література:
1. Сабуров А.С. Психологія курс лекцій, Київ, 1996.
2. Педагогічна майстерність: Підручник / за редакцією І.А. Зязюна. - Київ, "Либідь".2000.
3. Трофімов Ю.Л. Психологія: курс лекцій підручник. Київ, "Либідь". 2000.
4. Основи психології: Підручник / за загальною редакцією О.В. Киричука, В.А. Роменця, Київ, 1995.
5. Максименко С.Д. Психологія в соціальній та педагогічній практиці: Методологія, методи, методи програми, процедури, Київ, 1998.
6. Рибалко В.В. Особистісний підхід у профільному навчанні старшокласників. Київ, 1998.
7. С.Д. Максименко, В.О. Селовієнко. Загальна психологія. Київ, 2000.

 
 

Цікаве

Загрузка...