WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Прояви свідомості і самосвідомості у старшокласників - Курсова робота

Прояви свідомості і самосвідомості у старшокласників - Курсова робота

власна оцінка. Так, дослідження "важких" підлітків, які потрапили в сферу уваги правових організацій, засвідчують, що це уявлення про себе позитивні. Вони виділяють у себе такі якості як: впевненість у собі, тенденцію до ризику, відсутність боязкості, вміння відстояти себе, прагнення до успіху. Однак усі ці якості розвиваються на фоні негативної "Я-концепції", яка визначає асоціальність поведінки молодих правопорушників.
Існує багато інших форм "Я-концепції": фантастичне, динамічне, майбутнє Я. Особливу значущість для розвитку особистості підлітка має "ідеальне Я". Це самооцінка особистістю підлітка самого себе у відповідності з бажаннями ("Яким би я хотів бути" При високому рівні домагань і недостатньому усвідомленні свої можливостей "ідеальне Я" може сильно відрізнятися від реального. Підлітком переживається дистанція між ідеальним образом і справжнім своїм становищем, що призводить до невпевненості у собі, зниженню самоповаги. У взаємовідносинах, як правило, такий підліток проявляє образливість, впертість, агресивність. Коли ж ідеальний образ уявляється досяжним, він завжди спонукає д саморозвитку.
Підлітки не тільки прагнуть розвинути у собі бажані якості Вони спрямовані на досягнення можливого - мріють про те якими вони будуть у близькому майбутньому. По-перше, уявленнях відбуваються "примірювання" різноманітних ролер тобто закріплюється позиція рольового самовизначення. По-друге, в кінці перехідного віку виникає особистісне утворення - самовизначення. Воно вже відрізняється від простого прогнозування свого майбутнього життя, від мрій, пов'язаних з бажаним, можливим. Самовизначення утворюється на стійких інтересах і прагненнях підлітка, коли він враховує всі свої] можливості і зовнішні обставини; воно спирається на світогляд ] підлітка, який формується, і пов'язане з вибором професії.] Однак істинне самовизначення не закінчується в цей період і остаточно формується в юнацькому віці, завершуючи останній етап онтогенетичного розвитку особистості дитини.
Багато підлітків все ж відчувають потребу в професійною v самовизначенні. Вони починають з наростаючою зацікавленістю придивлятися до багатьох професій. Здійснивши попередній вибір, підлітки оцінюють різні види діяльності з точки зору власних здібностей і нахилів, враховуючи при цьому суспільну цінність власного вибору.
Ідея вибору життєвого шляху, вибору ціннісних орієнтацій. свого ідеалу, свого друга, своєї професії стає основною метою підлітків. Зрозумівши глибинний смисл і цінність вибору, як самостійного і вольового акту, вони прагнуть до ствердження власного "Я", власних починань, набувають особистісного ідентичності, розвивають "Я-концепцію" і виявляють готовність брати на себе відповідальність за власний вибір.
Ще одна важлива характеристика свідомості підлітків - висока сензитивність до опанування системою прав і обов'язків. Більшість з них зорієнтована на розвиток почуття відповідальності за себе та інших, на необхідність самостійно приймати рішення в повсякденному житті, в екстремальних ситуаціях, а також на здійснення громадянського вибору. Для багатьох цілком доступне і можливе засвоєння змісту поняття честі і обов'язку як громадянських обов'язків перед суспільством. Підліток здатний зрозуміти і прийняти значення вибору як елементу сучасної культури.
"Підлітковий вік - це період, коли людина "проростає" з дитинства у новий стан, переживаючи початок становлення своєї особистості. У цей період відбувається інтенсивний розвиток особистості у двох напрямках: 1) прагнення до засвоєння і оволодіння діапазоном соціального простору (від підліткових груп до життя в країні та за її межами); 2) прагнення до особистісної рефлексії на свій внутрішній, інтимний світ (через автономію від близьких).
Важливо відмітити, що в підлітковому віці намічається ще більший, ніж у дитинстві, розрив у тому, як різні підлітки проходять шлях від природньої інфантильності дитинства до поглибленої рефлексії і вираженої індивідуальності. Одні підлітки, незалежно від хронологічного віку, складають враження "малих дітей", а інші - інтелектуально, морально і соціальне відповідальних людей. Це типовий для нашого часу і нашої культури розподіл діапазону вікового спектру на два рівні, де на нижньому розташовані інфантильні діти, а на верхньому - ті, хто своїми психологічними досягненнями символізує потенційні можливості даного віку. Саме такі підлітки демонструють здатність не бути поглинутими суспільством і можуть входити в нього з викликом, гарячкуватістю підлітковості, не даючи суспільству використовувати їх за своїми потребами. Такі підлітки достатньо успішно зорієнтовані в цінностях життя і, володіючи розвинутою рефлексією, здійснюють свідомий пошук рішень будь-яких особистісно чи соціальне значущих проблемних ситуацій.
Тенденція до особистісного зростання починає проявлятися саме у підлітковому віці, коли людина, відкриваючи себе, докладає зусиль до становлення своєї індивідуальності.
Поведінковий опитувальник К.Томаса
1. А, іноді я даю можливість іншим взяти на тебе відповідальність за вирішення суперечливого питання.
Б. Я намагаюся частіше підкреслювати спільне в наших з опонентом поглядах, ніж зупинятися на суперечливих моментах.
2. А. Я намагаюся знайти компромісне рішення.
Б. Я намагаюся враховувати всі інтереси: як свої, так і опонента.
3. А. Як правило, я твердо відстоюю своє.
Б. Я стараюся заспокоїти іншого і, головне, - зберегти добрі стосунки.
4. А. Я намагаюся знайти компромісне рішення.
Б. Іноді я поступаюся своїми власними інтересам заради задоволення інтересів опонента.
5. А. У процесі прийняття рішення я завжди намагаюся знайти підтримку з боку опонента.
Б. Я стараюся так зробити, щоб запобігти загостренню стосунків.
6. А. Я завжди прагну запобігти неприємностям для себе.
Б. Я завжди намагаюся домогтися свого.
7. А. Як правило, я відкладаювирішення важкого питання для того, щоб мати час все обміркувати.
Б. Я не боюся поступитися одними вигодами для отримання інших.
8. А. Як правило, я наполягаю на своєму.
Б. Я намагаюся відкрито обговорити з опонентом всі болючі для нас проблеми і питання.
9. А. Думаю, що не варто хвилюватися з приводу виникнення різниці в позиціях з опонентом.
Б. Я роблю зусилля, щоб повернути справу на свій лад.
10. А. Я твердо прагну домогтися свого.
Б. Я намагаюся знайти компромісне рішення. H.A. Перш за все я намагаюся зрозуміти, в чому суть проблеми.
Б. Я намагаюся заспокоїти опонента і зберегти з ним добрі стосунки.
12. А. Іноді я ухиляюся від позиції, яка веде до конфронтації.
Б. Я готовий поступитися опоненту, якщо він також поступиться своїми інтересами.
13. А. Я пропоную варіант "ні вам - ні нам" (середню позицію). Б. Як правило, я примушую опонента прийняти мої умови.
14. А. Я викладаю опоненту свою точку зору і цікавлюся його ідеями,
Б. Я намагаюся продемонструвати логічність і доцільність моєї пропозиції.
15. А. Я можу заспокоїти почуття іншого і зберегти з ним рівні стосунки. Б. Я роблю все можливе для запобігання конфлікту.
16. А. Я намагаюся зберегти почуття

 
 

Цікаве

Загрузка...