WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Пам'ять. Види памяті - Реферат

Пам'ять. Види памяті - Реферат


КОНСПЕКТ УРОКУ
На тему:
Мета уроку: дати поняття про природу, типи, якість пам'яті, визна-чити її роль у формуванні індивідуальності; на практиці ознайомитися з методами визначення пам'яті; розвивати вміння тренувати й зміцнювати пам'ять; виховувати прагнення до розвитку певного виду пам'яті.
Обладнання: таблиці. Хід уроку
I. Організація класу. Повідомлення теми й мети уроку
У процесі еволюції тваринного світу утворилися три пристосувальні механізми, що забезпечують біологічно доцільні реакції людини на вплив навколишнього середовища. Це розумова діяльність, до якої належить пам'ять, а також умовні й безумовні рефлекси, які ми зараз згадаємо.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. Робота біля дошки
а) Замалювати рефлекторну дугу колінного рефлексу. Доповнити запитання. Назвати види умовних рефлексів.
б) Замалювати рефлекторну дугу ахіллова рефлексу. Доповнити за-питання. Назвати види умовних рефлексів (натуральні, штучні).
2. Фронтальне опитування
1. Що таке рефлекс?
2. Назвіть види рефлексів.
3. Дайте характеристику безумовним рефлексам.
4. Дайте характеристику умовним рефлексам.
5. В який спосіб можна виробити умовний рефлекс?
Учитель. Ми з вами повторили вивчений матеріал. А яка якість вашої свідомості, на вашу думку, зараз виявилася? Пам'ять. Ви запам'ятали вивчений матеріал. Але для того,
щоб вивчити новий матеріал, ви повинні були на уроці сприйняти мою лекцію.
o Що ж таке сприйняття? (Відбиття в мозку людини цілісного образу предмета)
o Але для того, щоб сприймати, ви повинні були виявити... що? - увагу. Що таке увага? (Процес, у результаті якого інформація одержує доступ до механізмів пам'яті, до свідомості)
Отже, ми знову повторили, дали визначення уваги й сприйняття, тобто знову показали, що у вас є... що? Пам'ять.
III. Мотивація навчальної діяльності учнів
Людина часто задає собі запитання: "Що таке "Я"? Чому я знаю, що я - це саме той, хто у віці трьох років жив у селі, бігав на річку годувати качок, хворів на коклюш, а одного разу, катаючись на лижах, звалився з гори, потім у такому-то році пішов до школи, тоді-то одержав першу двійку". А тепер от усе це згадує. Запитувач перелічував те, що згадав про себе. Він міг би розповісти значно більше, але не в змозі робити це нескінченно, навіть просто довго. Усього про себе він не пам'ятає. Спробуйте викликати у своїй пам'яті уявлення, образи, що безпосередньо запам'яталися з часу вашого раннього дитинства, їх буде не так уже й багато. Щось ви пам'ятаєте, а щось забули. Людина в результаті струсу мозку може забути свою рідну мову, минуле. Хворий на амнезією говорить: "Я розумію, що я живий, я вмію робити те й те, я сприймаю навколишній світ, але я не знаю, хто я такий". Його "Я" вже не таке, як у здорових людей. У людини "Я" - це наступник її свідомості, в основі якої лежить пам'ять. А пам'ять - це відбиття свідомістю того, що сталося в ми-нулому досвіді, шляхом запам'ятовування, відтворення та здатності впізнавати, основою чого є утворення досить міцних тимчасових зв'язків у корі головного мозку. Давні греки вважали, що богиня пам'яті Мнемозина була матір'ю дев'яти муз науки й мистецтва. Есхіл, найбільший грецький драматург, вклав у вуста свого героя, Прометея, слова:
Послушайте, что смертным сделал я:
Число им изобрел
И буквы научил соединять,
Им память дал, мать муз -
всего причина.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Отже, яке визначення ви дали б пам'яті?
(Пам'ять - це здатність нервової системи запам'ятовувати, збері-гати та відтворювати інформацію без зміни її характеру й змісту)
2. Навіщо нам потрібна пам'ять?
(Без здатності накопичувати й зберігати інформацію неможливим було б одержання знань, необхідних у всіх сферах життя, планування та здійснення доцільних дій)
3. А чи вся інформація, що надходить у мозок, запам'ятовується?
4. Доведіть біологічну доцільність забування.
(Можливість відходу від емоційних і душевних переживань, охорона мозку від перевантажень)
Повідомлення
Повідомлялося про людину, яка нічого не забувала. Вона перебувала в психіатричній лікарні. Цей хворий був задавлений спогадами й не міг виразити жодної власної думки. Він дослівно відтворював прочитані йому кілька днів назад великі газетні статті, змісту яких не розумів, і в той же час не міг переказати навіть просту дитячу книжку.
5. Аналіз інформаційної ємності пам'яті
З огляду на фізичну природу мозок не може зберігати всю інформацію, що надходить, тому що має визначену інформаційну ємність. Вона
дорівнює близько 300 000 000 біт. (Біт - одиниця інформації, що дорівнює восьми символам). Для збереження 1 біту інформації потрібно 10 нейронів.
Якщо вважати, що в середньому потік інформації становить 20 біт/с, то протягом 70 років життя за умови активної життєдіяльності за 16 годин на добу до нашого мозку надходить ЗО 000 000 000 біт інформації. Це в 100 разів перевищує інформаційну ємність мозку. З усієї інформації, що надходить у мозок, у довгостроковій пам'яті зберігається лише 1 %. Який висновок? Яку інформацію відбирає мозок, в якій формі зберігає?
(У людини процес прийняття рішення, що є найбільш важливим для запам'ятовування, переважно є свідомим. Інформація краще запам'ятову-ється в ущільненій формі, у вигляді фундаментальних законів, законо-мірностей, узагальнених понять)
6. Види пам'яті
А. За тривалістю закріплення та збереження матеріалу розрізняють довгострокову та короткострокову сенсорну пам'ять.
Розкажіть дитячий вірш.
А тепер повторіть вірш Есхіла, який я прочитала на початку уроку. Я знову повторюю вірш. Тепер ви легко повторите його.
Короткострокова пам'ять - це запам'ятовування та збереження ін-формації на короткий термін (від кількох секунд до кількох хвилин), після однократного й дуже нетривалого сприйняття.
Довгострокова пам'ять забезпечує тривале збереження знань, що за-пам'ятовуються після багаторазового їхнього повторення.
Досліджуємо вашу короткострокову й довгострокову пам'ять.
Завдання 1. Дослідіть довгострокову пам'ять.
Визначите показник довгострокової пам'яті С = А ? 100 % / В (де А - кількість сприйнятих фігур, В - загальна кількість фігур).
Завдання 2. Визначте короткострокову пам'ять.
Роздивіться малюнок протягом 1 хв. та відтворіть знаходження показника короткострокової пам'яті.
Визначимо показник короткострокової пам'яті.
(Якщо понад 60, то задовільно)
Б. За характером психічної

 
 

Цікаве

Загрузка...