WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Емоційний розвиток дітей - Курсова робота

Емоційний розвиток дітей - Курсова робота

провокуючий характер. Щоб викликати відповідну агресивну поведінку, вони завжди готові злити маму, вихователя, ровесників. Вони не заспокояться до того часу, поки дорослі не вибухнуть, а діти не почнуть битися. Наприклад, така дитина буде свідомо вдягатися повільно, відмовлятися мити руки, прибирати іграшки, поки не виведе маму з себе і не почує її крик, чи не отримає кару. Після цього вона готова плакати і, тільки отримавши ласку, заспокоїтися. Для цієї дитини єдиний механізм "виходу" психоемоційної напруги, яка накопилася у внутрішній тривожності.
В нашому житті, нажаль, відбувається багато подій, які самі по собі можуть зробити жорстокою, озлобити, довести до відчаю і викликати негативні переживання. Діти чітко уловлюють настрій оточення. Тому батькам не слід допускати при дитині обговорення неприємностей, дивитись передачі про катастрофи і вбивства, оцінювати негативно вчинки інших, докоряти і погрожувати карою. Подібні прояви свого невдоволення і образи є кращим прикладом для наслідування і бумерангом можуть повернутися в сім'ю у "виконанні" дитиною.
Дорослі не повинні дивуватися, чому дитина слово в слово повторює їхні сварки, знаходиться в позиції постійного супротиву і неприйняття оточення і подій.
Причини агресивності майже завжди зовнішні: сімейне неблагополуччя, відмова у чомусь бажаному, різниця між бажаннями і можливостями.
Тільки зрозумівши і прийнявши це, дорослі "догадуються", що дитина ні в чому не винні і якщо її не буту ображати, то вона буде доброзичливою і приємною в спілкуванні.
"Вибиваємо пилюку" (для дітей з 4 років). Кожному гравцю дістається запорошена подушка. Він повинен, усердно б'ючи руками, добре її почистити.
"Сваримося овочама" (для дітей з 5 років)
Запропонуйте дітям посваритися, але не поганими словами, а.. овочами: "Ти - огірок", "А ти редиска", "Ти - морковка", "А ти - гарбуз" і т.д.
Запам'ятайте: перед тим, як посварити дитину поганим словом, пригадайте цю вправу.
Методи саморегуляції і зняття психоемоційного напруження у дітей.
Часто батьків турбує поява у дітей незібраності, надмірної активності чи напроти, замкнутості, несміливості, а часто агресивності і плаксивості. Урівноважена, радісна дитина раптом стає конфліктною і неспокійною. Всі ці ознаки внутрішнього психоемоційного напруження. Наслідки якоїсь "дитячої" проблеми, в якій дорослі ще не розібралися. Батьки здатні зрозуміти і заспокоїти її.
Вправи на розвиток вміння відчувати настрій і співпереживати навколишнім. В дітях відчуття емпатії закладено спочатку. Пам'ятайте: діти відчувають, хто їх любить, і рідко помиляються. Настрій мами чітко умовляється дитиною, правда, реагувати на тривогу дитина може зовсім протилежною на перший погляд поведінкою: перезбудженням, бути впертим. Подібне можна оцінити, як би це абсурдно не звучало, як форму співпереживання, бажання "взяти на себе" мамині тривоги. Смуток в очах мами обов'язково відіб'ється на душевному стані дитини і посіє в ній тривогу і хвилювання. Слідкуйте за проявами свого настрою, займайтеся "гігієною" своєї душі: дитина народжена для радості, пізнання, самореалізації. Сприятливий психологічний клімат навколо дитини допоможе їй.
Спеціальні методи розвитку психоемоційної сфери.
Розвиток багатого емоційного світу неможливий без іграшок: іграшок з реального життя, іграшок, що допомагають "виплюхнути" агресію, іграшки для розвитку творчої фантазії і самовираження.
Іграшки слід вибирати, а не купувати і збирати, враховуючи вікові потреби.
Важливу роль в розвитку дитячої емоційності має казкотерапія. Власне через казки, звернені до серця дитини і не піддані впливу сучасної цивілізації, дитина отримує глибокі знання про людину, її проблеми і способи їх вирішення.
ІІІ. РЕКОМЕНДАЦІЇ ПРАКТИЧНИМИ ПСИХОЛОГАМИ ПО РОЗВИТКУ ЕМОЦІЙНОЇ СФЕРИ.
Емоційному розвиткові сприяє така поведінка дорослих, яка робить їх джерелом комфорту і підтримки.
Тепло
Піл словом "тепло" розуміємо інтерес до дітей, доброзичливість і реакція на їхні потреби. Діти відчувають, що їх люблять, цінують, приймають. Тепло виражається в тому, що дорослі:
- завжди поруч;
- торкаються ніжно дитини;
- встановлюють і підтримують з нею зоровий контакт;
- використовують можливість, щоб поговорити з дитиною;
- розмовляючи з дитиною, нахиляються до неї так, щоб та їх бачила.
Чуйність
Коли реакція дорослих доброзичлива і передбачувана, діти очікують безпеки і затишку, світ безпечний для них. Постійна реакція вихователя на дитину і стосунки, які виникають між ними, є найважливішим чинником, який визначає ступінь подальшого успіху вихователь закріплений за певною групою дітей, взаємодіє з ними весь час. Ці взаємостосунки, засновані на щоденному контакту дитини і дорослого, роблять свій захищеним і передбачуваним. Вихователь може реагувати так:
Щойно малюк починає плакати, бере його на руки, з'ясовує причину сліз й усуває її;
- обговорює з батьками й іншими членами сім'ї, як поводитися з дитиною у певних ситуаціях;
- виробляє певні моделі поведінки, які відповідають особливостям дитини. Наприклад, коли Тетянка лягає спати, то любить, щоб її погойдали, в Юрко - щоб його погладжувати по спинці;
- пестіть дитину, коли є можливість.
Повага
Повага до дітей означає віру в їхні здібності та потенційна розвитку.
Щоб проявити повагу:
- дізнайтеся про особливості, інтереси, потреби, схильності дитини;
- робіть так, що діти самі шукали власні рішення;
- просіть дітей поділитися своїми ідеями.
Емпатія
Здатність розуміти і приймати емоційний стан, недоліки, думки іншого і є емпатією. Навчатися емпатії - означає мати досвід такого самого ставлення до себе.
Дорослі можуть виявляти емпатію до дітей різними способами:
- пристосовуючись до настрою дитини;
- виражаючи почуття дітей мімікою, голосом, жестами;
- повторюючиза дітьми звуки;
- називаючи емоції дітей просто і без оцінки: "Ти почуваєшся щасливим"; "Ти дуже розхвилювався"; "Ти засмучений";
- хвалячи дітей, коли вони виявляють зародки емпатії стосовно інших: "Як ти добре мене обійняв", "Ти пожалів Марійку";
- у відповідь на жести дитини промовляють: "Ти хочеш персика".
- повторюють і розвивають сказане дитиною. Наприклад, дитина каже: "Черевик". Дорослий: "Ти хочеш знайти свій улюблений червоний черевик".
Щирість:
Щирість означає, що доросли мають бути правдиві, розумні і мають хвалити дітей.
Щирість виражається так:
- чесно зізнайтеся, коли щось не так. Уникайте вселяти в дітей помилкові надії;
- будьте поруч, коли діти чимось самостійно займаються, щоб підтримати і підбадьорити їх;
- подякуйте дітям за допомогу чи спробу щось зробити;
- пояснюйте дитині, чому ви просите її зробити щось, чого їй спочатку не хочеться.
Для розвитку автономності і впевненості можна використовувати такі прийоми:
- дати дітям можливість самостійного вибору.
Нехай вони самі вирішують, з якої чолики пити, яку книжку розглядати, які фрукти їсти, чим зайнятися і яку руку мити першою;
- дати дітям можливість самостійно обслуговувати себе. Вони можуть самі налити сік, одягтися (наскільки це

 
 

Цікаве

Загрузка...