WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Сім’я у сучасному суспільстві - Реферат

Сім’я у сучасному суспільстві - Реферат


Реферат з психології
Сім'я у сучасному суспільстві
У сучасному суспільстві сім'ї найчастіше бувають нуклеарними (малими) і розширеними (великими). Нуклеарна сім'я - це сімейна структура, в якій батьки і діти живуть разом без дідусів і бабусь. У здоровій міцній сім'ї діти можуть розвиватися у фізичному, інтелектуальному й емоційному плані, повністю використовуючи свій потенціал. Проте, якщо поряд немає членів сім'ї старшого покоління, які могли б спрямовувати майбутню молоду маму, вона буде мати дуже слабку уяву про те, як створити таке середовище. В цій ситуації медична сестра повинна відігравати роль консультанта і наставника.
Розширена сім'я складається із членів сімей батьків. Вони живуть у спільному будинку або близько одні від одних. Як чоловік, так і жінка приносять у свою нову сім'ю звички і погляди власних розширених сімей, які можуть мати культурний, релігійний, політичний і соціальний характер. Разом із харчовими традиціями і формами поведінки, вони можуть бути джерелом конфліктів. Розширена сім'я забезпечує систему постійної підтримки при всіх обставинах у житті, але в той же час здійснює суттєвий контроль за її членами.
Основна проблема сім'ї - не в стосунках у шлюбі, а в тому, що подружній зв'язок не може залишатися однаковим, він постійно розвивається і змінюється, тому необхідно виділити стадії розвитку сімейних стосунків:
- шлюб до народження дитини;
- шлюб із маленькими дітьми;
- шлюб із дітьми, які виросли і залишають батьківську сім'ю;
- шлюб після того, як діти відокремилися від батьків.
Кожний період характеризується своїми проблемами, які чоловіки і жінки повинні подолати, і типовими проблемами, що потребують свого вирішення. Труднощі виникають при переході від однієї стадії до іншої, коли люди не можуть відразу перебудуватися і зберігають старі принципи і поведінку, характерні для попередньої стадії.
У складних стосунках чоловік-дружина ( шлюбних ) відносинах можна виділити два основні періоди: І період - це перші 10 років, другий - наступні 10 років і подальше подружнє життя.
У перші 10 років подружнього життя (плюс-мінус три роки) керівництво сім'єю здійснює дружина. У чоловіків нерідко нервова робота, більшість старається знайти додаткові заробітки, вони зазнають і більших стресів. Все це до деякої міри зумовлює покладливість чоловіка в дрібних і середньої важливості питаннях, з яких в основному і складається подружня проблематика.
Через те, що чоловік, як правило, менше розуміється на домашньому господарстві, то вдома йому доручають лише некваліфіковану роботу, та й ту під контролем. Жінка є і розпорядницею сімейних грошей. Переважно чоловік віддає їй зарплату, а вона вже за власним бажанням видає йому гроші на день чи на місяць. Дитині також виділяється прожитковий мінімум, і вона звикає до того, що головна у сім'ї мама.
У будь-який момент жінка може показати, що влада в її руках: вона може відмовитись від виконання своїх обов'язків, ось і крутись, чоловіче! Здаєшся?
А чоловіки? Парадоксально, але факт: власна некомпетентність влаштовує мужчин! Це особливий вид захисту від психологічних перевантажень. Краще бути підлеглим і виконавцем, ніж мати неприємності. Іноді, правда, причинами є і звичайні лінощі, безхарактерність.
Якщо ж чоловік не захотів миритись із становищем підлеглого і сім'я розпалась, то самі ж чоловіки важче переносять цей стрес (в першому десятилітті). Самовбивств, пов'язаних із розривом, більше саме серед них, а ось ініціаторами "молодих" розлучень набагато частіше стають жінки. Секрет тут ось у чому: молодій жінці легше вступити в другий шлюб, ніж молодому чоловікові. Пік привабливості у неї припадає на вік до 25 років, в той час як у мужчин - на значно пізніший період.
Крім того, для молодих жінок підходять і молоді і зрілі претенденти. Останні навіть бажаніші. У них - становище в суспільстві, матеріальна забезпеченість, тоді як у молодого чоловіка все це тільки в планах. У більш старих претендентів на шлюб і ступінь надійності вища. Молодий чоловік, якщо він працює, а не вчиться - не перспективний. Студент перспективний, але в нього немає власних прибутків, залежить від батьків. Тим часом молоді мужчини віддають перевагу молодим жінкам (лише в 27 випадках із 100 жінки старші від своїх чоловіків). Одружившись на ровесниці, чоловік дуже цінує шлюб.
Психолог Н. Козлов, наприклад, пояснює більшу важкість розриву для мужчин і тим, що у них менше розвинута техніка спілкування, вони важче йдуть на нові контакти. Енергетика емоційних стресів у жінок менша, тому сила стресів, викликана самотністю, у чоловіків сильніша.
Молода жінка, як правило, використовує цей фактор як важіль влади. Через те, що важіль цей дуже сильний, дія його використовується поступово. Вона практикує:
1. Спочатку - пробні розриви з підвищенням напруженості;
а) мовчання;
б) зникнення з дому без повідомлення на короткий час;
в) демонстративний похід на ніч до батьків або друзів;
г) заява про розлучення;
Це - розвідка. Якщо чоловік не поступається при малій напруженості, включається велика напруга.
2. Тимчасовий розрив може проявитись:
а) у відмові дружини від сексуального зближення. В молодості сексуальні почуття у жінок виражені набагато менше ніж у мужчин, і легко замінюються іншими потребами. У конфлікті жіноча сексуальність легко пригнічується, і жінка ставиться до зближення негативно. Чоловік, навпаки, проявляє підвищений інтерес до сексуального зближення, він шукає доказів, що жінка його все таки любить, використовує це як засіб примирення. Спроба зближення в умовах конфлікту жінку ображає, а чоловік одержує відмову (іноді це є свідомим "покаранням" чоловіка за неслухняність, при меншій сексуальній активності жінка може собі це дозволити). Відмова боляче б'є по чоловічому самолюбству. Але спрацьовує прив'язаність до жінки. І ось, щоб у майбутньому не було відмови, він стає слухняним;
б) нерідко в союзники жінка бере і почуття ревнощів. Демонструє чоловікові інтерес, який до неї проявляють інші чоловіки, натякає на зраду.
Наприклад, коли чоловік у чомусь не підкоряється дружині, вона припиняє розмову, спокійно набирає якийсь номер телефону і говорить так, що не можна зрозуміти з ким. Розмова йде про зустріч. Нехай чоловік постраждає і помучиться над здогадками. Після цього вона може довго кудись

 
 

Цікаве

Загрузка...