WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Професійне консультування та професійне самовизначення - Реферат

Професійне консультування та професійне самовизначення - Реферат

творчості, виставки моделей, технічні вікторини;
- зустрічі з представниками різних професій;
- вечора профорієнтації;
- збір інформації про перспективи розвитку і потреби народного господарства в кадрах;
- виставки "Усі про професію";
- робота в кружках і секціях радіоелектроніки, автоматики, технічній кібернетиці, картингах, авіа-, судо-, автомоделювания, юних техніків, художньої творчості й ін.;
- екскурсії в профтехучилища на тему "Як одержати робочу спеціальність?";
- диспути, бесіди "Що потрібно знати, вибираючи професію?", "Країні потрібні професіонали, як ними стати?" і ін.;
- спільні з дітьми батьківські збори "Здатності людини і професія";
- дослідницька робота на пришкільній ділянці оранжереї, птахофермі й ін.;
- "Свято праці", "Свято першої борозни", "Тиждень саду", "День врожаю";
- факультативи по інтересах до майбутньої професії;
- стенд "Як продовжити утворення й одержати спеціальність?" і ін;
- класну годинник "Що я знаю про майбутню професію?", "Хочу, можу і потрібно, при виборі професії", "Захист професії";
- вікторина "Хто більше знає професії і про професії";
- конкурс творів "Трудова біографія моєї родини";
- шкільні кооперативи "Новорічні іграшки", "Ляльковий одяг", "Сувеніри";
- школа молодих менеджерів;
- активна участь у шкільному самоврядуванні;
- колективні творчі справи;
- участь у художній самодіяльності;
- шефська робота з молодшими школярами й ін.
Вправа "Порадник"
Е. Пряжникова, кандидат педагогічних наук
Н. Пряжников, доктор педагогічних наук
Дана вправа являє собою спеціально організовану спрощену процедуру групової експертної оцінки з елементами гри.
Ланцюг вправи - одержання узагальнених представлень професійному майбутньому кожного з учасників на підставі групових рекомендацій, зроблених товаришами-однокласниками.
Методика може проводитися з класом, але більш ефективно вона проходи в групі, що складається з 12-15 чоловік. Час проведення - від 15 до 25 хвилин.
1. Всі учасники виривають із зошитів чисті листочки.
2. Листочки кладуть вертикально і поділяють на три рівні стовпчики, тобто роблять бланк (див. табл. 2).
3. Кожен учасник записує на своєму бланку прізвища й імена всі" присутніх у класі (чи в групі) під диктування ведучого. Важливо, щоб усі присутні були записані в тому самому порядку у всіх учасників.
4. Всім учасникам дається таке завдання: напроти кожного прізвища (включаючи власну) написати найбільш придатні для даної людини професії і навчальні заклади, який можна було б порекомендувати. Бажано не пропускати нікого. Бажано також поставитися до цього завдання як можна серйозніше і не писати дурості. На все це приділяється приблизно, 7-10 хвилин.
5. Ведучий збирає листочки і підводить підсумки. Береться перший листочок і зачитується перша за списком прізвище. Потім зачитується професія, що рекомендується, і навчальний заклад. Після цього береться другий листочок, зачитується це ж прізвище і відповідні рекомендації і т.д. Після того як прочитані всі рекомендації для першого за списком що учиться, ведучий переходить до другого і потім до наступним.
При підведенні підсумків ведучий може порадити учнем уважніше прислухатися до рад своїх товаришів, а щось, може бути, позначити для себе в зошиті. По нашому досвіді, у середньому 5 - 7 чоловік звичайно дійсно щось для себе записують (правда, в основному це підлітки-дівчата).
На жаль, при проведенні цієї вправи можливі дурні жарти, коли хтось "рекомендує своїм товаришам "туалети чистити" і Т.л. ведучий просто це не зачитує. Якщо усе-таки виявиться, що хтось у класі попросить не зачитувати рекомендації своїх однокласників, зроблені для нього, то ведучий повинний спокійно задовольнити це прохання. Потрібно запропонувати цьому учаснику після уроку самому подивитися на ради, що дали йому товариші. Визнаємося, що в нас поки таких випадків не було, але вони цілком можливі.
"Острів"
Профорієнтаційна гра для підлітків
Н. Пряжников, доктор педагогічних наук
Ця гра знайомить школярів з "не престижними" професіями. Але цілити-орієнтувати хлопців на непривабливі професії - не ставиться прямо
Гра розрахована на роботу з класом (учнями 8-9-х класів, хоча вона може викликати інтерес і в десяти -, одинадцятикласників).
Тривалість гри - приблизно один урок. Але якщо вона проводиться після уроків, то час може бути збільшена і тоді гра проходить цікавіше.
На класній дошці фіксуються основні ідеї учасників і відбиваються результати рішень групи.
Хід гри:
Класу з'являється назва гри - "Острів" і зачитується загальна інструкція.
Представте, що ми всі чудом виявилися на закинутому в океані острові, десь у південних тропічних широтах. У нас залишилося деяке особисте майно: те, що було в кишенях, сумках. Коли нас врятують, невідомо. Як мінімум два місяці ми повинні прожити на даному острові.
Перед нами коштують дві основні задачі. Перша - вижити. Друга - залишитися при цьому цивілізованими людьми.
За 40 хвилин ми повинні довести самим собі, що можна вирішити ці задачі.
Отже, ми сидимо на березі й обговорюємо, що нам робити далі. Я поки буду виконувати роль старшого. Але потім ви зможете собі вибрати іншого керівника.
Якщо ми зуміємо домовитися про основні шляхи рішення наших задач, а також про розподіл обов'язків, то зможемо вижити і зберегти своє достоїнство.
Далі ведучий зображує на дошці загальний план острова. Важливо відзначити, що тут є джерело чистої прісної води, а також сказати, що на острові водяться дрібні звірки і птахи, у побережних водах є риба, ростуть якісь їстівні рослини.
Але за умовою гри на острові немає печери, придатної для проживання. Немає також інших людей, інакше вся гра перетвориться в з'ясування відносин з ними.
Далі школярі пропонують, що їм необхідно зробити для виживання. Звичайно це - будівля житла, організація харчування, керівництво групою, полювання і рибальство, чергування, підтримка вогню і т.п. Усе це ведучий записує на дошці у виді переліку в першому стовпчику таблиці (див. додаток).
Усі ці пропозиції обговорюються, і в результаті на дошці залишаються найбільш важливі напрямки роботи.
Після того як написаний перелік робіт, необхідних для виживання, загальними зусиллями визначається, скільки чоловік потрібно для кожної роботи. Ці підрахунки ведуться з урахуванням загальної кількості учасників гри разом з ведучим.
На дошці, напроти кожного напрямку робіт, записується необхідна кількість працівників. При цьому хто-небудь з учасників може сказати, що ті самі люди здатні одночасно виконувати різні роботи. Ведучий зауважує, що в особливих

 
 

Цікаве

Загрузка...