WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Кризи вікових періодів - Реферат

Кризи вікових періодів - Реферат

встановлення тісніших міжособистісних контактів, підсилення орієнтації на групу, а інша - зростає самостійність, ускладнюється внутрішній світ, формуються особистісні властивості.
Протягом всієї історії людства певна група людей негативно ставилася до підростаючого покоління. Що приходить на думку, коли ви думаєте про підлітків? Що вони невиховані галасливі, безвідповідальні, невдячні, ледачі. А може вони творчі, ініціативні, розуміючі, чуйні, здатні підтримати? Один з цих двох варіантів, звичайно, хтось вважає точним описом підлітка.Чим же зумовлюється сприйняття підлітків? Насправді суспільна думка формується визначеними стереотипами.
Очевидно, що на ставлення до підростаючого покоління впливають соціокультурні, політичні, економічні та ідеологічні фактори, а також, стереотипи, що нав'язуються засобами масової інформації. Однак, як і дорослі, підлітки вирізняються характером і поведінкою. Вони, з одного боку, надзвичайно зосереджені на собі, а з іншого - здатні і на вражаючий прояв альтруїзму; їхня увага так само легко перестрибує з предмета на предмет, як метелик перелітає з квітки на квітку, однак вони можуть сидіти тривалий час, зосередившись на тому, що для них справді цікаво. Підлітки іноді здаються байдужими і неуважними до інших, але, коли ви найменше цього очікуєте, вони можуть показати свою любов і готовність допомоги. У цій непередбачуваності, у цьому киданні з однієї крайності до другої виражається підлітковий період.
Вікових криз не може не бути -і це така ж обов'язкова річ, як схід сонця. Відкіля ж вони беруться? За своє життя людин проходить через двох груп послідовно чергуються періодів розвитку. Перша група -і періоди, зв'язані з відкриттям життєвих змістів і формулюванням життєвих цілей, друга -і з реалізацією цих змістів і цілей. Головний зміст першого року життя -і відкриття змісту людяності. Коли це відкрито, починається другий період (до трьох років), коли маленький чоловічок у цю людяність "улазить". Для цього потрібні засоби -і мова, предмети, і раннє дитинство спрямоване на освоєння цього інструментарію. Коли вичерпує себе період змістів і цілей, починається період реалізації. Дитина вилазить з манежу, ламає предмети, експериментує зі словами... А коли вичерпується другий період і людина виявляє: усі що можна, я вже зробив, а життя все рівно не така, як хотілося б, те починається криза.
Найперший - криза трьох років, коли дитина виявляє, що він така ж людина, як і дорослі, а його тримають... як не знаю кого. Ця криза називається "я сам".
Другий - криза пубертата: підліток усі понял, він уже дорослий, гормони грають, а "у дорослі" його не беруть.
Третій - криза середини життя. Деякі психологи ще називають його кризою першої життєвої ретроспективи. Людина вперше обертається назад і всерйоз задається питанням: а чи не так я жив? Настає він звичайно в 35 -і 45 років. Зараз він приходить пізніше, ніж пари десятиліть назад, -і народ довше ходить "у коротких штанцях".
Ядро будь-якої кризи - емоційний дискомфорт. Причина проста: людина не одержує того, що йому потрібно. А потрібна йому одна річ -і реалізована самототожність, тобто розуміння того, хто ти, прийняття себе таким і реалізація цього. Усі! Розвиток самототожності йде по чотирьох лініях:
- статева ідентичність (дівчинка я чи хлопчик);
- професійна ідентичність;
- ідеологічна ідентичність (де і з ким я живу, географія, історія, етнічна приналежність);
- любовно-сімейна ідентичність.
Спочатку людина виробляє свою ідентичність по цих напрямках, потім апробує її. Юність - це вік апробації, єдиний, до речі, вік, коли суспільство прощає людині помилки. Потім буває набагато складніше: спробував, уніс корективи -і і вийшов на дорогу повноцінної реалізації. І буває, що ця дорога кінчається тупиком.
От ситуація: людині близько 40, йому здається -і чи так воно насправді, -і що в нього всі благополучно. І як би раптом починаються конфлікти в родині, ускладнюються відносини з дітьми, до того ж криза середини життя в батьків, як правило, збігається з пубертатною кризою в дітей. На роботі теж усі "не те" і "не так". І людина починає задумуватися. Переживання внутрішнього неблагополуччя тим гостріше, ніж більша кількість ліній эгоидентичностей порушено. Досить двох ліній, щоб людині стало зовсім погано.
Поведенчески це виявляється в дратівливості, нервозності. У людини виникають медичні проблеми, яких до цього не були, - психогенні захворювання, серцево-судинні, онкологічні... Ті системи організму, органи, що мають найбільше тісні відносини з корою головного мозку і підкіркових центрів, що контролюють емоційне життя, страждають у першу чергу.
Чому ця криза проходить так важко, сутужніше, ніж криза літнього віку? Тому що саме в 40 ми попадаємо в сложнейшую психоемоційну ситуацію "майже можливого успіху". У 1930-і роки завдяки зусиллям німецьких психологів стало зрозуміло, що джерелом найтяжких переживань, зокрема, феномена емоційного згоряння, є довгострокове перебування в ситуації майже можливого успіху: коли майже "от-от", але всі ніяк... і ніколи вже успіху не буде. Тобто людина розуміє: якщо до 40 у мене не вийшло, те вже і не вийде.
Криза середини життя дуже зв'язаний із кризою пубертата. Візьмемо сьогоднішніх 35-літніх. Їм особливо "повезло", у них розвиток самоідентичності проходило в несприятливих умовах, і криза в них особливо тяжкий. У підлітковому віці їхня ідентичність часто не була сформована, а час -і середина 1980-х -і породжувало неймовірних труднощів для її апробації і корекції. Правила гри увесь час мінялися. А за це потрібно платити. І перший рахунок життя виставить під час кризи середнього віку. Зрозумійте мене правильно: іноді, із психологічної точки зору, корисніше мати неправильні цінності, чим зовсім ніяких. Тому що неправильні можна скорегувати. А якщо вони відсутні, те їх уже не створити.
Звичайно, є ті, хто виявився досить сильним, не маруди. Вони вносять корективи у свої юнацькі цінності і мети, формулюють нові і приступають до їх реалізації. Але переважна більшість наших людей, на жаль, не такі, і вони вибирають шлях утечі. Звідси захоплення містикою -і спроба знайти рішення проблем там, де від тебе нічого не потрібно.
Третя криза - криза середини життя. Деякі психологи ще називають його кризою першої життєвої ретроспективи. Людина вперше обертається назад і всерйоз задається питанням: а чи не так я жив?

 
 

Цікаве

Загрузка...