WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Типи девіації - Реферат

Типи девіації - Реферат

групі.
- Ієрархічна організація керування в групі.
- Наявність діючих, абсолютних, твердих санкцій у групі у випадку невиконання ким-небудь з учасників своїх зобов'язань.
Аддиктивна поведінка
Аддиктивна поведінка - поведінка, що відхиляється, із прагненням до відходу від реальності:
- за допомогою прийому психоактивних засобів, або
- надмірною фіксацією на визначених видах діяльності.
Психоактивна речовина (ПАВ) - будь-яка хімічна речовина, здатне при однократному прийомі змінити настрій, фізичний стан, самовідчуття, сприйняття навколишнього, а при систематичному прийомі викликати психічну чи фізичну залежність (наркотичні речовини органічного і синтетичного походження, токсические речовини, психотропні препарати). Особливості впливу на центральну нервову систему: стимулятори, галлюциногени, ейфоризатори, транквілізатори, седативні засоби і т.д.
Зловживання ПАВ зустрічається в представників будь-яких шарів суспільства. У результаті вживання ПАВвідзначаються такі особливості поведінка, як зниження працездатності, підвищення потенціалу аварійності, прогули, здійснення різного роду злочинів, у тому числі і на професійному ґрунті, насильство, злодійство і т.д. У цілому, мова йде про деградацію особистості. Ризик зловживання ПАВ в чоловіків вище, ніж у жінок.
З приводу надмірної фіксації на визначених видах діяльності відзначимо наступне.
Зверхцінними для роботодавця можуть виявитися психологічні захоплення працівника:
- "трудоголізм";
- гемблінг (ігрова залежність: комп'ютерна залежність, азартні ігри);
- фанатизм у будь-якій сфері.
Необхідно розрізняти аддиктивну поведінку, що загрожує життєдіяльності людини, його оточенню і просто шкідливі звички, що не досягають ступеня залежності, і не представляють реальної погрози (переїдання, голодування, паління).
Ознаками залежного поведінка є:
- прагнення до зміни стану;
- ненасичуваність, постійне бажання продовжити вплив агента аддикції;
- послідовний процес формування аддикції;
- формування психологічної субкультури;
- особистісні зміни, дезадаптація;
- розвиток зверхцінного емоційного відношення до агента аддикції;
- диссоциативное розлад особистості;
- заперечення хвороби;
- неможливість припинити аддикцію самостійно.
У професійному співтоваристві залежне поведінка формує визначену субкультуру. Як правило, відбувається об'єднання зацікавлених у спільному девиантном времяпрепровождении обличчя, виробляється загальна мова, система рольових відносин, перерозподіляються тимчасові ресурси, формуються девиантние, делинквентние групи.
Патохарактерологічна поведінка
Патохарактерологічна поведінка - поведінка, що відхиляється, обумовленими патологічними змінами характеру внаслідок дефектів виховання. Характер є універсальним, адаптаційним механізмом індивідуальності. Найбільше часто реалізовані мотиви, типи, способи відносин, володіння зі стресовими ситуаціями формують характер людини, спосіб його соціальної реалізації.
Характер людини представлений унікальним набором рис, кожна з який являє собою визначені стійкі поведінкові модулі: тривожність, педантичність і т.д. Виразність кожної риси може незалежно варіювати від слабкої до надмірної (акцентованої).
Патохарактерологічні реакції (по А.Е. Личко, 1985) - психогенно обумовлені виражені і стереотипно повторювані відхилення в поводженні, що відрізняються від нормальних його форм схильністю:
- до генералізації (здатність виникати у всіляких ситуаціях і по різним, найчастіше, незначним приводам);
- до стереотипності проявів (повторюючи як кліше по різних приводах ті самі вчинки);
- перевищувати стеля поведінкових порушень, однак, відповідно до поведінкового девіаціями, властивими групі, який належить індивідуум;
- приводити до соціального дезадаптації.
Основні типи патохарактерологічних реакцій:
- Відмовлення (характеризується чи відсутністю зниженням прагнення до природних контактів з навколишніми).
- Опозиція (характеризується активним чи пасивним протиставленням себе навколишнім).
- Імітація (характеризується прагненням до наслідування якому-небудь чи обличчю образу).
- Компенсація (характеризується прагненням чи сховати заповнити власну неспроможність у якій-небудь області успіхом в іншій).
- Гіперкомпенсація (характеризується прагненням досягти успіху саме в тієї область діяльності, у якій відзначається неспроможність).
- Емансипація (характеризується схильністю до підкресленої власної самостійності і незалежності).
- Групування (характеризується нездатністю до самостійної діяльності і прагненням вирішити власні проблеми за допомогою угруповання з іншими людьми).
У професійній діяльності патохарактерологические реакції можуть виступати як наслідок соматических захворювань, стрессогенних ситуацій, недоліків керування.
Психопатологічне поведінка
Психопатологічне поведінка - поведінка, що відхиляється, обумовленими психічними розладами. До даної категорії відносяться девиации поведінка, обумовлені соматичними неврологічними, інфекційними захворюваннями, аномалії сексуального поведінка, розладу особистості, агресивне, суіцидальна поведінка, посттравматичний розлад.
У професійному середовищі важлива своєчасна клініко-психологічна кваліфікація розладу. Такі прояви, як часті непритомності, загальна загальмованість, емоційна тупість, афективна нестійкість, тривала депресія; сутяжництво, клептоманія, різні форми фобій; аутизация, чудності мислення, мови; облудність, тенденція експлуатувати навколишніх і т.д. можуть бути первинними симптомами органічних, психічних розладів.
Девіантна поведінка на базі гіперздібностей
Девіантна поведінка на базі гіперздібностей - поведінка, що відхиляється, що супроводжується девіаціями в повсякденному житті, при особливої обдарованості і навіть геніальності в інших сферах життя.

 
 

Цікаве

Загрузка...