WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Основи спілкування - Реферат

Основи спілкування - Реферат

професійнихвимог і сформованій практиці.
І в процесі роботи, і в особистому житті ми постійно спілкуємося, чи, говорячи мовою психології, вступаємо в міжособистісні комунікації. Комунікації - це засіб обопільного впливу людей один на одного. Комунікація виникає тоді, коли одна людина впливає на поводження іншої людини. Це може відбуватися навіть тоді, коли вони взагалі не розмовляють. Але при цьому важливим моментом є існування зворотного зв'язку - тобто одержувач комунікаційного повідомлення повинний мати можливість так чи інакше відгукнутися на повідомлення відправника.
Для експерта уміння правильне побудувати процес міжособистісних комунікацій має особливе значення. Для розуміння цього процесу украй важливо знати основні закони комунікації:
1-й закон: Правда не в тім, що повідомляє відправник, а в тім, що розуміє одержувач.
Цей закон заснований на селективному сприйнятті інформації людиною. Така селекція виробляється на основі системи оцінок цієї людини. Якщо повідомлення проходить через цю систему оцінок, чи якщо воно сприяє підвищенню рівня самооцінки даної людини, то це повідомлення приймається, а його цінність перебільшується. Якщо ж воно не проходить по системі оцінок, чи якщо воно сприяє зниженню рівня самооцінки одержувача, то воно чи цілком частково відкидається, при цьому його цінність применшується. Стало бути, у процесі комунікації існує позитивний зворотний зв'язок між відправником і одержувачем повідомлення.
2-й закон: Якщо одержувач не правильно трактує повідомлення, то провину несе відправник.
Таким чином, відповідальність за точну комунікацію завжди лежить на відправнику повідомлення. 2-й закон має ряд важливих практичних наслідків:
Фрази: "Ви, напевно, не зрозуміли", "як я уже Вам сказав", "Ви, здається, не розчули" і т.д. - заборонені фрази. Раз Вас не зрозуміли, значить - Ви не неправильно пояснили, і сердитися тут можна тільки на себе.
4. Етика спілування
Пам'ятка співрозмовника
1) Співрозмовник повинний бути уважним слухачем, але разом з тим він повинний стежити за тим, щоб хід аудита не занадто страждав від великих заяв опитуваних осіб;
2) Співрозмовник повинний залишатися спокійним і діловим, навіть в екстремальних ситуаціях не піддаватися провокаціям (виявляти належну реакцію в суперечках з емоційним розжаренням);
3) Співрозмовник повинний виступати щиро, але дипломатично, тобто,: він не повинний задавати чи пастки питання інквізиторського характеру;
a) він повинний підтримувати контакт очима зі співрозмовником;
b) він повинний бути ввічливим і попереджувальної, але не підлещувати;
c) він не повинний грати на слабких сторонах співрозмовників, а повинний надавати їм допомогу;
d) він не повинний намагатися маскувати власні слабості штучним поводженням,
e) він повинний уникати особистих натяків і підозр;
4) Співрозмовник не повинний пускатися в дискусію під час розмови, а тільки в ході заключної частини бесіди;
5) Співрозмовник не повинний робити передчасних висновків, а повинний з'ясовувати тільки фактичний стан;
6) Співрозмовник не повинний виступати "великим розумником" (критика повинна допомагати і мотивувати, а не кривдити).
Правила ведення бесіди
" Потрібно уміле відкриття бесіди, з гуморам, для того, щоб зацікавити співрозмовників. Любою співрозмовник запам'ятовує початок бесіди і її закінчення.
" У ході бесіди варто дивитися на співрозмовнику на чи перенісся вище, (а не тільки на свою краватку), підтримувати контакт очима.
" Дотримуйте ділового характеру бесіди.
" У будь-який момент варто обговорювати тільки одне питання.
" Обов'язково дайте співрозмовнику виговоритися.
" Витримуйте правильну "дистанцію" зі співрозмовником (без фамільярності, але і без зайвої офіційності).
" При виникненні чи занепокоєння недорозуміння потрібно прибігати до іншого формулювання питання.
" Постарайтеся обов'язково втягти в бесіду всіх учасників розмови.
" Запам'ятаєте імена співрозмовників і в ході розмови частіше звертайтеся до них звертаючи по імені. Для кожної людини власне ім'я краща музика у світі.
" Стежите за своїми жестами, не варто грати ґудзиком піджака і т д.
" У висновку бесіди потрібно обов'язково призвати до чи дії підвести резюме бесіди.
" Не слід задавати навідних запитань типу: "А ви вчора хіба не сказали, що..." . Співрозмовник у таких випадках вважає, по за допомогою подібних питань ви хочете нав'язати йому своя чи думка "підставити" його, і реагує відповідно.
" Не слід задавати альтернативних питань типу: "Ви це чи сказали немає?".
" Альтернативні питання допускають тільки відповідь: "Так" чи "Ні".
" У будь-якому випадку краще задавати відкриті питання з діловою спрямованістю, наприклад:
ў "Як ви збираєтеся забезпечувати, щоб.... ";
ў "Як це регламентовано?";
ў "Як у вас організоване рішення того чи іншого питання?";
ў "У чому причина появи цього розпорядження?";
ў "Чому прийняте саме таке рішення?".
" Питання повинні бути цілеспрямованими і мати ділову, предметну основу.
" Не випливає під час бесіди задавати каверзні, мрячні питання. Питання повинні бути чітко сформульовані, і повторювати їхній випливає тільки з визначеною метою.
" Якщо під час бесіди ви припуститися помилки, то в цьому треба зізнатися, а не намагатися підсунути помилку іншому за схемою: "Але ви ж це сказали...!". За допущену помилку можна вибачитися, але при цьому не випливає відразу "уставати на коліна".
" Треба уміти виявляти і гнучкість. Часто в бесідах бувають різкі повороти. Але насамперед треба йти назустріч співрозмовникам.
Висновок
Спілкування - складний процес взаємодії між людьми, що полягає в обміні інформацією, а також у сприйнятті і розумінні партнерами один одного. Суб'єктами спілкування являються живі істоти, люди. У принципі спілкування характерне для будь-яких живих істот, але лише на рівні людини процес спілкування стає усвідомленим, зв'язаним вербальним і невербальним актами.
І в процесі роботи, і в особистому житті ми постійно спілкуємося, чи, говорячи мовою психології, вступаємо в міжособистісні комунікації. Комунікації - це засіб обопільного впливу людей один на одного. Комунікація виникає тоді, коли одна людина впливає на поводження іншої людини. Це може відбуватися навіть тоді, коли вони взагалі не розмовляють. Але при цьому важливим моментом є існування зворотного зв'язку - тобто одержувач комунікаційного повідомлення повинний мати можливість так чи інакше відгукнутися на повідомлення відправника.
Уміння правильно побудувати процес міжособистісних комунікацій має особливе значення. Для розуміння цього процесу украй важливо знати основні закони комунікації, які були розглянуті вище. Тільки тоді спілкування буде допомагати знаходити спільну мову, а не штовхати до конфліктів.

 
 

Цікаве

Загрузка...