WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Рефлекторна природа психічного - Реферат

Рефлекторна природа психічного - Реферат

холоду, болю, голоду, спраги тощо), емоції (задоволення, незадоволення, страху, гніву, лютості та ін.) і прагнення до задоволення органічних потреб. В нормальному стані вони регулюються великими півкулями головного мозку. Позбавлені цієї регуляції, вони, як про це свідчать спостереження за тваринами з видаленими великими півку-лями, стають грубими,невпорядкованими і маловідповідними якостям і силі тих подразників, які їх викликають. Необхідні для життя досконаліші відображення об'єктивної дійсності забезпечуються вищою нервовою діяльністю.
Кора великих півкуль зв'язана з усім організмом. Вона підпорядковує собі роботу всіх нижчих відділів мозку, контролює інстинктивні, безумовнорефлекторні реакції організму, надаючи тим самим цілісності всій його життєдіяльності, і разом з тим зазнає на собі впливів тих імпульсів, які доходять до неї від цих частин центральної нервової системи. Чим більш розвинена нервова система, тим більш вона централізована і тим більше провідна роль в її діяльності належить корі великих півкуль головного мозку. Чим досконаліша нервова система, тим вона більш централізована, тим вищий її відділ є все в більшій мірі розпорядником, розподільником всієї діяльності організму, незважаючи на те, що це зовсім яскраво і відкрито не виступає (Павлов).
Кора великих півкуль головного мозку з її надзвичайно тонкою конструкцією, створеною живою природою в процесі її розвитку, і її винесеними назовні чутливими приладами є найвищим органом найскладніших взаємовідношень людини і тварин з зовнішнім світом.
Діяльність її, як уже зазначалось, має умовнорефлекторний характер. Вона відбувається на основі тимчасових нервових зв'язків, вироблюваних у процесі індивідуального життя під впливом його умов. Кора великих півкуль головного мозку є матеріальним субстратом психічної діяльності людини (і вищих тварин), її здатності пізнавати світ, набувати життєвого досвіду, навчатися, її свідомості.
До Павлова вчені знали багато рефлексів, які є Умовні рефлекси, у людини і тварин в готовому вигляді, з якими процес їх утворення. вони народжуються. Павлов поставив і успішно розв'язав велику нову проблему, як робиться рефлекс і рефлекторний механізм з тих дій, які вже відбувають-ся в організмі (А. Ухтомський). Він відкрив умовні рефлекси, з'ясував процес їх утворення та їх значення в життєдіяльності людини і тварин.
Павлов звернув увагу на те давно відоме явище, що слиновиділення має місце не тільки при потраплянні їжі в рот, а й при одному її вигляді, запахові, при звуках, зв'язаних з підготовкою до вживання їжі і т. п. Це явище він і зробив об'єктом своїх досліджень, розгледівши в ньому вияв загальних законів роботи головного мозку. Утворюючи це явище в експериментальній обстановці у тварин, змінюючи і строго контролюючи умови, при яких воно відбувається, Павлов і його співробітники розкрили закономірності умовнорефлекторної діяльності великих півкуль як у нормі, так і при патологічних станах організму.
Зовнішні подразники діють через ті внутрішні умови, що склалися в самих великих півкулях, в організмі тварини чи людини. Такими умовами є діяльний стан великих півкуль, незайнятість їх іншими видами діяльності, наявність потреб, що спонукають організм до активності, стан здоров'я організму, відсутність патологічних подразнень, що посилаються у великі півкулі, ступінь розвитку та індивідуальні особливості нервової системи. Якщо, наприклад, піддослідна тварина сонлива, то утворення умовного рефлексу дуже затягується або стає зовсім неможливим. Заважають його утворенню побічні подразники, які викликають у тварини орієнтувальні рефлекси. У голодної тварини умовні рефлекси утворюються швидко, у нагодованої вони виникають поволі або й зовсім не утворюються. При одних і тих же умовах у різних тварин умовні рефлекси утворюються з різною швидкістю.
Отже, в утворенні умовних рефлексів має місце взаємозв'язок зовнішніх і внутрішніх умов. Ці рефлекси утворюються не механічним шляхом, а внаслідок активних взаємовідношень живої істоти з її середовищем.
При наявності цих умов такі рефлекси виникають необхідно. Утворення їх є закономірним процесом. Воно має місце не тільки в лабораторії, а й у звичайних умовах. Факт умовного рефлексу є найповсякденніший і найпоширеніший факт (Павлов).
Умовні рефлекси утворюються на всілякі зовнішні агенти, для сприймання яких є рецепторні апарати у людини і тварин, і на основі всіх безумовних рефлексів. Будь-який агент може стати при певних умовах сигналом, що викликає рефлекторну реакцію.
Так, больовий подразник (електричний струм) може стати умовним агентом, який замість натуральної захисної реакції викликає слиновиділення і зв'язані з ним інші рефлекторні явища (облизування собаки тощо). Умовним подразником може стати яка-небудь детальна властивість зовнішнього агента (наприклад певна інтенсивність світла лампочки або висота тону дзвоника). На неї можна утворити умовний рефлекс, якщо піддослідна ісгота здатна відрізнити цей подразник від інших близьких подразників. Умовним подразником може стати послаблення сили діяння подразника, що відбувається з певною швидкістю, припинення його дії, зникнення. В кабіні, куди вводиться собака, чутно, наприклад, цокання метронома. Експериментатор його перериває і підгодовує собаку. Після певної кількості таких спроб перерва в роботі метронома викликає слиновиділення у собаки. Подразник може мати і комплексний характер (наприклад певний предмет, обличчя людини, її вигляд і т. д.).
Умовним подразником стає не тільки наявний агент, а й залишок його дії в нервовій системі після їі припинення, тобто слід його в центральній нервовій системі. Такі умовні рефлекси називають слідовими рефлексами. Вони бувають короткими (утвореними на свіжих слідах, через одну або кілька секунд після припинення дії агента) і довгими, пізніми (утвореними через хвилину і більше після припинення дії умовного подразника перед приєднанням безумовного). Умовним агентом може стати час. Якщо, наприклад, собаку підгодовувати в станку кожної півгодини, то після певної кількості таких підгодовувань рівно через 30 хв., іноді з запізненням на одну-дві хвилини, у нього починається слиновиділення, він тягнеться до місця кормушки.
Експериментальне доведено наявність умовних рефлексів з внутрішніх органів. Якщо сполучати певні зовнішні впливи на організм з подразненням внутрішніх органів (шлунка, нирок, кишок і т. д.), то після певної кількості сполучень такі впливи починають самі викликати зміни в діяльності тих органів (К. М. Биков).
Умовними агентами можуть стати і зміни в стані внутрішніх органів тварини. Отже, незліченні коливання як зовнішнього, так і внутрішнього середовища організму, відображаючись кожне у певних станах нервових клітин кори великих

 
 

Цікаве

Загрузка...