WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психологія спілкування - Курсова робота

Психологія спілкування - Курсова робота

Завдання 2. Визначте ,чим би могла займатися ця людина в той момент,коли її фотографувити,які події передували цьому моменту,якими б могли бути її дії у наступну мить тощо.

Друга вправа.

Виконавці вправи розподіляють парами і стають обличчям один до одного.Один із них робить повільні рухи руками,головою всім тілом .Завдання другого – намагатися стати "дзеркальним" відображенням свого напарника.Складність рухів і темп їх виконання пари добирають сомостійно.Через деякий час виконавці міняються ролями.

Вправу можна ускладнити,не визначивши,хто з виконавців є "оригінолом",а хто "дзеркалом " .Необхідність гнучко реагувати на партнера,підігравати йому є хорошим засобом розвитку вміння підтримувати психологічний контакт з іншими.

Виконання вправи та аналіз дозволяє усвідомити:

•робота "дзеркала " буде ефективною лише тоді,коли відображають не лише рухи рук,голови,тіла,але й міміка,зосередженість,інші особливості психоемоційного стану партнера;

•між виконавцями вправи досить швидко виникають дуже специфічні взаємини,в основі яких лежить спроможність "дзеркала" перейнятися психоемоційним станом партнера.

Третя вправа.

Виконавці вправи розподіляються по парах.За командою ведучого один із них зображає "заморженого" (нерухоме тіло,закам׳яніле обличчя,порожній погляд і т.ін.).Завдання партнаре полягає в тому,щоб упродовж однієї хвилини вивести його з цього стану "розморозити" .Можна користуватися мімікою,жестами,пантомімікою,однак у жодному випадку словами або дотиком.

Критерії ефективності виконання вправи встановлюють самі учасники.По завершенні вправи партнери міняються ролями .

Четверта вправа .

Вправа виконується в парах.Ведучий пропонує кожному вибрати собі в пару того члена групи якого він знає менше за інших.

Завдання 1.Протягом чотирьох хвилин мовчки дивимося один на одного.

Завдання 2. Кожному з вас дається 4 хвилини,упродовж яких ви маєте розповісти своєму співрозмовникові,кого ви бачите перед собою.Розповідь треба починати словами: "я бачу перед собою ..." і далі слід говорити лише про зовнішній вигляд,не включаючи в розповідь оцінних понять та слів,що містять інформацію про особистісні особливості людини,наприклад: добрі очі,розумний погляд,тощо.Спочатку хтось говорить 4 хвилини ,інший слухає,потім навпаки.Я скажу вам,коли потрібно буде помінятися ролями.

Завдання 3.Кожному з вас дається 5 хвилин для того,щоб розповісти своєму співрозмовникові,яким він (ваш співрозмовник) був, на ваш погляд,коли йому було 5 років.При цьому можна говорити не тільки про зовнішній вигляд,але і про особливості поведінки ,хорактеру тощо.

Після того як перша п׳ятихвилинка завершиться,тренер пропонує тому учасникові,що слухає розповідь про себе,протягом хвилини висловити оповідачеві,що його розповіді було найбільш точним і що в його житті було зовсім не так.

Далі 5 хвилин для розповіді дається іншому учаснику пари,а слухач наприкінці розповіді одержує хвилинку для зворотного зв׳язку.

Завдання 4. Кожному з вас дається 5 хвилин для того щоб розповісти своєму партнерові,яка,на ваш погляд,людина.Ви можете говорити все,що відповідає на питання:"Якою людиною є співрозмовник?".

Після виконання всіх чотирьох завдань учасники сідають у коло,і кожному дається хвилина ,протягом якої слід представити свого партнера групі як людину,з якою всім прийдеться розом провести певний час.

Дана вправа дає різні можливості для обговорення.Можна задати запитання: "Що ви почували ,коли слухали розповідь про себе ?","Виконання якого з завдань викликоло у вас найбільщі труднощі ,які враження виникли у вас у перебігу виконання вправи тощо.

П׳ята вправа.

Група ділиться на дві підгрупи,утворюючи дві шеренги так,щоб всі сиділи обличчям один до одного (якщо в групі непарне число учасників, то тренер також бере участь у виконанні вправи).

Інструкція: "Уявіть собі,що всі ми їдемо в автобусах: одна підгрупа їде в одному,друга – в іншому.Автобуси зупинилися у транспортні "пробці".Ви сидете біля вікна і бачите,що в іншому автобусі прямо напроти вас і теж біля вікна сидить ваш знайомий.Це велике везіння,оскільки вам терміново слід передати йому якусь важливу інформацію,і ви,скориставшись ситуацією,намагаєтесь це зробити.Однак здійснити це ви можете лише мовчки ,без слів,невербально.Часу у вас небагато.Той,кому передасть інформацію,має постаратись зрозуміти,що йому повідомляє його знайомий ".

На першому етапі вправи тренер пропонує одній ширензі виступити в ролі тих,хто передає інформацію,а інший – в ролі тих, хто сприймає повідомлення.Доцільно дати учасникам можливість піготуватися до виконання вправи.Коли всі готові,тренер пропонує кому-небудь з першої шеренги почати передавати інформацію,а всіх інших просить уважно спостерігати.Після того як інформація буде передана,той учасник групи,кому вона була призначена,розказує,що він зрозумів.Інші учасникі у цей час можуть висловлювати свої версії вербалізації даного тексту.Це активізує роботу,дозволяє набути більшого матеріалу для обговорення,знижує напруженість.По завершенні той, хто передавав повідомлення,говорить,чи правильно його зрозуміли ,і за необхідністю вносить корективи.

Шоста вправа.

Учасники сидять по колу.Інструкція: "Зосередьтеся на своєму сусіді справа.Згадайте всі його прояви під час роботи групи,все,що він говорив, робив.Згадайте почуття і ставлення,що виникали у вас до до цієї людини.Для цьго в нас буде три хвилини ".

Після закінчення трьох хвилин тренер продовжує інструкцію: " Навколо нас , та у нас самих теж,постійно все рухається.Погойдуються листя дерев,летять птахи,падає сніг,бігають діти.Характер руху може бути дуже різним.Знайдіть такий образ руху,який би відображав ваше уявлення про вашого сусіда справа.

Коли усі будуть готові,кожен,по черзі,повідомить своєму сусідові про образ,який він викликав".

Сьома вправа.

Учасники групи сидять парами.Тренер бере участь у виконанні вправи,якщо в групі не парна кількість учасників.

Інструкція: "Згадайте все,що ви знаєте один про одного,те,що говорив ваш партнер,як він вів себе,діяв у різних ситуаціях спільної роботи,а після цього по черзі розкажіть один одному про те,прояви яких стереотипів,звичок та ідей,дуже значущих для вашого партнера,ви помітили в його поведінці".

Після того як робота в парах закінчена,група сідає колом,і тренер ставить питання: "Розкажіть по ваші враження від роботи в парах","Що ви нового довідались про себе під час роботи в парах?",тощо.

Вправа спрямована на усвідомлення своїх звичок,стереотипі,принципів,що дозволяє учасникам в подальшому зауважувати їх вплив на власну поведінку та на оточуючих людей.Це підвищує поведінкову і когнітивну гнучкість особистості,сприяє подоланню бар׳єрів у спілкуванні.

Восьма вправа.

Учасники групи розділяються на підгрупи по 4-5 чоловік

Інструкуія : "Зараз кожний з вас буде змагатися згадати ситуацію,у якій ваше уявлення про людину або її якісь,ставлення до вас або до інших людей виявилось помилковим.Коли усі будуть готові,по черзі максимально докладно і детально опишіть цю ситуацію і постарайтеся сформолювати причину вашої помилки. Коли усі розкажуть про свої ситуації, спобуйте узагальнити виявлені вами помилки і будьте готові до того, щоб повідомити усім нам зроблені висновки ".

Вправа спрямована на усвідомлення інтерпретаційних перекручувань при сприйнятті якостей і ставлень людей. При виконанні вправи можуть виникнути труднощі, пов'язані з тим , що декому з учасників важко згадувати або докладно описувати подібні ситуації.

Тренер використовує виявлені труднощі для створення додаткової мотивації учасників, закликаючи їх до зусиль у структуруванні власного досвіду. У процесі обговорення нерідкі звернення учасників до таких феноменів міжособового сприйняття, як ефект ореолу, першого враження, новизни, стеретипізації тощо.

2


 
 

Цікаве

Загрузка...