WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Ціннісне ставлення до однолітків - Реферат

Ціннісне ставлення до однолітків - Реферат

ІІ. Обговорення прослуханого

Запитання до дітей:

Про яке найголовніше правило або секрет ідеться в цьому тексті?

Чи бували у вашому житті випадки, коли вас "підводили" друзі?

Як ви вітаєтеся зі своїми друзями? Розкажіть.

ІІІ. Робота над висловами

"Ніщо не дається так дешево і ніщо не цінується так дорого, як увічливість" (М. Сервантес).

"Справжня ввічливість полягає в доброзичливому ставленні до людей" (Ж.-Ж. Руссо).

IV. Гра "Знайти протилежне слово"

Будь ласка не кланяється, а спасибі спини не гне.

V. Гра "Знайди протилежне слово"

На дошці написані два стовпчики слів. Дітям треба знайти протилежні за значенням і з'єднати їх стрілочками:

Терпимість _____ Байдужість

Гордість _____ Працелюбність

Повага _____ Любов

Скупість _____ Злість, жорстокість

Неохайність _____ Скромність

Чуйність _____ Щедрість

Ненависть _____ Неповага

Лінощі _____ Чистота

Доброта _____ Нетерпимість

VI. Підсумок заняття.

ЛЕДІ ТА ДЖЕНТЛЬМЕНИ... 3-й клас

Мета: продовжити знайомство та закріплювати навички ввічливого ставлення хлопців до дівчат і навпаки, формувати в дітей увагу до своїх однолітків.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Вступне слово вчителя

На початку року всі мали найкращі наміри, поводилися чудово. Але час іде. І що тепер можна побачити? Хтось комусь підставив підніжку. Навмисно? Він каже, що ні. А тепер зробив це спеціально. Ще трошки - і важко розібратися, хто почав бійку. Хтось навмисно підказав невірну відповідь слабкому учневі, щоби посміятися над ним. Отак починаються непорозуміння, конфлікти. На жаль, причини цих непорозумінь інколи дуже прості й несерйозні. Дівчата довго сердяться одна на одну, не розмовляють, а хлопці - їм легше пустити в хід кулаки та погрози.

Як же позбутися всіх цих дрібних образ? Давайте разом виробимо "Правила поведінки для тих, хто посварився".

ІІ. Складання "Правил..." (колективно)

Намагайся завжди чітко та ясно пояснити своєму товаришу, чим він образив тебе, які в тебе до нього претензії. Зробити це треба негайно. Краще не цідити крізь зуби: "Не думала, що ти така!" - після чого з гордістю піти геть. А може, твоя подруга (товариш) не здогадався, у чому тут справа. Краще все з'ясувати, після чого ставитись один до одного як завжди.

Запам'ятай, що першим треба вибачитись тому, хто почуває себе винуватцем сварки. Але в житті це дуже важко зробити. Тому запам'ятай золоте правило дружби: першим руку подає той, хто... "розумніший і вихованіший".

Які ще правила поведінки для тих, хто посварився, можна скласти?

Відповіді дітей учитель записує на дошці, а учні - у зошитах, особистих щоденниках.

ІІІ. Робота над народними висловами, прислів'ями, приказками

Що означає народний вислів "розбив глек"? (Посварились.)

Чому так говорять: "Ми з тобою, як риба з водою", "Дружні сороки орла заклюють", "Добре тому, хто вдвох", "Дерево міцне корінням, людина - друзями".

IV. Бесіда про закони лицарства та джентльменства

Мабуть, хлопці часто чують від дорослих, що треба бути лицарями, джентльменами у ставленні до жінки, дівчинки. Протягом віків склалися правила справжнього джентльмена. До речі, людина, яка звикла дотримуватися цих правил, ніколи не зраджує звичці, за будь-яких обставин доводячи, що джентльмен (від англ. - gentleman) у широкому розумінні означає те саме, що й лицар. Це благородна людина, якій притаманні внутрішні позитивні якості, що й визначають її поведінку. Вона ніколи не обманює, завжди дотримується даного слова, не займається плітками, не вдарить слабшого, не звалить свою провину на когось іншого, увічливий, вірний друг. Усе життя школи - буденні й святкові дні - це уроки лицарської поведінки. І як себе поводити у громадських місцях, ви навчаєтесь насамперед у школі.

Пам'ятайте завжди слова грецького філософа Демокріта - найважливіше правило для майбутніх леді та майбутніх джентльменів: "Хорошими люди стають не стільки від природи, скільки від тривалих і постійних вправ". Отже, відкриємо школу для справжніх леді та джентльменів. Наприкінці вас чекають справжні "випробування" на знання законів джентльменства.

V. Закріплення правил увічливості для хлопців і дівчат (у вигляді гри-драматизації)

До речі, як слід знайомитися? Наприклад, ви йдете із приятелем і зустрічаєте незнайому людину, яка вітається з вашим супутником. Як бути? Спробуємо розіграти цю ситуацію. (Так, треба чемно вклонитися незнайомцеві, а ваш приятель познайомить вас.)

Але тут постає ще одне важливе питання: хто кого і кому має представити? Продовжіть рядочки:

Молодшого завжди рекомендують... (старшому).

Чоловіка... (жінці).

Часто знайомство завершується дружнім рукостисканням. Простягають, до речі, пригадайте це, яку руку? (Праву.) Чому праву? (Раніше зброю тримали у правиці. І коли воїн простягав іншій людині неозброєну правицю, це означало, що він не має злих намірів і радий зустрічі.)

А от хто має простягати руку першим? На цей випадок теж є правило:

Першим руку простягає старший... (молодшому).

Жінка... (чоловікові).

Чи можна вітатися сидячи? (Ні, ні в якому разі.)

Куди треба дивитися, коли з кимсь вітаєшся? (В очі цій людині.)

Розігрування учнями сценки: у кімнаті сидять дівчатка і хлопці. Заходить дівчинка (потім хлопець). Діти закріплюють вивчені правила.

А ось іще одне цікаве питання: навіщо джентльмену руки, коли він обов'язково має ними користуватися? Не для того, як думають деякі, щоби смикати дівчат за коси, битися з ними, іншими хлопцями. А для того, щоб:

обов'язково відчинити двері перед жінкою;

допомогти жінці зайти у транспорт, пропустивши її вперед;

спускаючись сходами, чоловік іде на один-два східці попереду жінки, а піднімаючись - на один-два позаду. Чоловік має бути завжди готовий прийти на допомогу жінці в будь-який момент. До речі, у театрі чоловік теж іде попереду жінки, показуючи дорогу до місць (обличчям до тих, хто сидить);

не треба дозволяти комусь допомагати вашій супутниці вдягатися - це теж повинні зробити ви самі.

VI. "Жартома, але всерйоз"

1. Про які правила ввічливої поведінки ніколи не повинні забувати дівчата, майбутні леді?

Аналіз вірша "Джентльмен"

Не подумайте, що Лідку

Я боюся більше Вовки!

З нею битися негоже

Адже дівчинка вона!

Ну, а їй про це відомо,

От і дражниться навмисно!..

Знай: моєму джентльменству

Якось враз настане край!

Ю. Нікітінський

Запам'ятайте: дівчата ніколи не повинні помічати та звертати увагу на хлопців, які грубо поводяться з ними - уживають погані слова, ображають, б'ються. Але на ввічливе запитання чи поведінку хлопця слід завжди відповідати ввічливістю. Людина ніколи не повинна втрачати почуття гідності, поваги до себе, до інших.

"ПАМ'ЯТАЙ ПРО ІНШИХ". 2-3-ті класи

Мета: закріпити розуміння дітьми необхідності бути з людьми ввічливими, доброзичливими; формувати вміння спілкуватися з різними людьми; сприяти засвоєнню правил такту та ввічливості; виховувати співчуття, уміння вболівати за інших людей, рахуватися з їхнім душевним станом; формувати позитивно-емоційне ставлення до подібного стилю у взаєминах між людьми.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Вступне слово вчителя

Уявіть собі, що на безлюдний острів потрапила людина. Якщо вона зовсім самотня на острові, вона може дозволити собі робити все, що їй заманеться, бо нікому не заважатиме. Але якщо з'явиться хоча б іще одна людина, тоді кожен повинен поводитися, зважаючи на іншого, - увічливо, пристойно, люб'язно. І це добре, що нас так багато на планеті, що всі ми живемо поруч, і тому бачимо не тільки самих себе, а й тих, хто з нами поряд. Ми повинні жити в мирі та злагоді, простягаючи руку допомоги один одному, - ось чому ми не маємо права робити тільки те, що нам спаде на думку, слід завжди пам'ятати про інших.

ІІ. Бесіда з учнями

а) Про "золоте правило" ввічливості.

Чи пам'ятаєте ви, як звучить "золоте правило" ввічливості, здавна складене людством? ("Стався до інших так, як би ти хотів, щоб у тих же умовах інші ставилися до тебе".) Запишемо це правило: "Як ти до людей, так само люди до тебе".

Для чого люди вивели таке правило?

б) Робота над прислів'ями.

Прочитай і подумай над змістом записаних на дошці прислів'їв. Чому вони вчать нас? Які дають поради?

Шануй сам себе, шануватимуть і люди тебе.

Чого собі не зичиш, і другому не жадай.

Не роби комусь, що собі не мило.

Може, комусь із вас і довелося в житті переконатися у справедливості цих слів. Розкажіть нам про це.

в) Слово вчителя.

Як же навчитися зважати на кожну людину, уміти бачити та розуміти її душевний стан, проявляти співчуття, доброту, доброзичливість, тактовність, увагу до оточуючих? Адже все це - ціла наука. Життя вчить нас цьому на кожному кроці. Але навряд чи вчитель поставить вам оцінку за ввічливість. Її вам поставити зможуть лише оточуючі, ті, з ким ви щодня спілкуєтесь. Та зазвичай вони роблять це подумки, про себе.

Отже, частіше замислюйтеся над тим, який (яка) я? Як я вчинив(ла)?

Loading...

 
 

Цікаве