WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Ціннісне ставлення до однолітків - Реферат

Ціннісне ставлення до однолітків - Реферат

У цій роботі також намітились певні позитивні зрушення: діти чіткіше розрізняють (особливо друго- і третьокласники) такі поняття, як терпимість, повага гідності, милосердя, уміння прощати, називаючи як структурні компоненти цих понять (до 3-6-ти показників).

Важливим досягненням вважаємо і той факт, що у "протидію злу" більшість людей вкладає тепер такий зміст: це не лише вміння робити добро, бути лагідним, терплячим, доброзичливим, а й уміння прощати. Аксіомою для багатьох стає відомий християнський етичний принцип: "Треба завжди відповідати добром, навіть на зло, тоді перемога над злом буде обов'язковою". Особливу актуальність набувають ці дитячі висновки у зв'язку з подіями 11 вересня 2001 року у США, у світі, у боротьбі світової громадськості з тероризмом, який став загрозою мирного життя на планеті. Навіть маленькі діти дуже гостро відчувають це, розмірковують над проблемами добра і зла.

Значну увагу в реалізації особистісно- гуманних виховних технологій, спрямованих на формування ціннісного ставлення до дитини, ми зосередили на виробленні в педагогів, вихователів людяності їх особистісної позиції, відкритості кожному вихованцеві, зміні авторитарного стилю спілкування на демократичний, особистісно-гуманний. Цьому сприяло застосування у виховному процесі таких інноваційних форм і методів роботи, які сприяли впровадженню діалогу як домінуючої форми спілкування (учень - учитель, учень - учень), створенню ситуацій успіху, "авансуванню" особистості, педагогічному оптимізму, проголошенню достоїнств людини (методики "Чарівний стілець", "Етичний тренінг" тощо), створенню психологічної "зони доброзичливості", установленню особистісного контакту з дітьми, вияву постійного інтересу до них, наданню їм допомоги, етичності форм висунення вимог тощо.

Під впливом цих форм роботи постійно відбувалося звернення школяра до свого "Я", усвідомлення власних учинків, їх значення для іншої людини, рефлексію. Проводився цілеспрямований педагогічний уплив на те, щоб учні правильно сприймали, визнавали один одного, розуміли емоційні почуття, стан кожної людини. Цьому сприяли такі форми та методи роботи:

В одній зв'язці (за Н. Шурковою). 2-3-ті класи

Заняття

Мета: навчити дітей бачити поруч із собою іншу людину, підвести їх до висновку про те, що немає людини "вище" чи "нижче" за інших.

Обладнання: "набори" життєвих ситуацій, мотузка, крейда.

Перша ситуація - групова діяльність (діти поділені на групи по три особи). Кожен учасник тримає в руці свою частину мотузки та крейду.

Завдання: яка тріада швидше й без конфліктів накреслить на дошці, наприклад, трикутник тощо.

Друга ситуація - програвання реальних життєвих ситуацій:

щодо виконання вимог і норм культури поведінки. Наприклад, ситуація "На перерві". Кожен, згідно із запропонованою роллю, має максимально реалізувати свою мету, виробити та прийняти один із запропонованих учасниками гри варіантів розв'язку завдання. Головна умова в ході виконання - не можна впустити мотузку і тим самим "вибути" зі зв'язки.

У ході розв'язання даної ситуації діти можуть (у групах по три особи) запропонувати свої варіанти поведінки під час перерви. Кожен з учасників гри має переконати інших у тому, що його варіант найкращий. Цінним є те, що мотузка дає наочне уявлення про динаміку розвитку взаємин. Якщо вона провисає, і чим більше - тим більше намагання зрозуміти іншого. І навпаки, чим нетерпимішою є висловлена думка, тим сильніша напруга мотузки. Кульмінацією є винайдення найбільш доцільного варіанта, а мотузка слугує індикатором взаємин, що склалися, показником ступеня розуміння позиції кожного гравця.

Можливі варіанти:

ганяти по коридорах;

спілкуватися з товаришами (обговорення книжок тощо);

битися з однокласниками тощо.

Третя ситуація: "Ти став свідком бійки однокласників. Як ти вчиниш?".

Можливі варіанти:

розберуся сам;

покличу інших дітей;

звернуся за допомогою до вчителя.

Завдання для дітей (1-3-ті класи)

1. Як висловити пораду або побажання, яке може бути неприємним для співрозмовника, але сказати йому про це, на твою думку, необхідно?

Продумай форму такої поради.

Розіграйте таку ситуацію: твій приятель (подруга) з класу грубо розмовляє з іншими однокласниками.

У такій ситуації партнером дівчинки є тільки дівчинка, хлопчика - хлопчик.

Яку пораду ти можеш надати приятелю (подрузі)?

Як реагувати на таку пораду?

Чи відбувалося з тобою щось подібне? Як ти сприйняв(ла) таку пораду?

2. Чи є у твоєму житті такий учинок, за який тобі досі соромно, ти відчуваєш почуття сорому?

Розіграти етюд: "Одного разу, коли я був маленьким, я..."

Використання прийому "корзина гріхів": напишіть на картці, що завжди примушує вас переживати сором. Діти пишуть і кидають картки (анонімно) у "корзину". Учитель зачитує їх.

Розмова вчителя з дітьми відносно помилок у ставленні до інших людей.

Навіщо ж, діти, людині совість?

Позитивним є той факт, що молодші школярі активно включаються у виконання подібних завдань, пригадують історії, які траплялися з ними, розмірковують над тим, що було болісним, неприємним колись (навіть у ранньому дитинстві), але за що й досі мучать докори сумління, совісті.

Що ж найбільше дошкуляє дітям, які неприємні спогади? Як показало проведене дослідження, у більшості випадків вони пов'язані зі сферою спілкування, взаємин з рідними, однолітками, власними прорахунками. Так, до 30 % дітей (учнів другого експериментального класу) віднесли до своїх "гріхів" сварки з іншими, погані слова, сказані зопалу, образи інших; на другому місці - бійки, особливо з молодшими дітьми в сім'ї, однолітками - до 13 %, каяття за давні провини - розбиті вази, обман рідних тощо - до 10 %. Хоч і поодинокими, але були висловлювання, які стосувалися "гріхів" батьків, рідних, але сором за які дитина перенесла на себе, емоційно сприйняла як власний "гріх". Тому така анонімна сповідь для багатьох таких дітей виявилася засобом позбавлення від непосильного емоційного тягаря.

ТВОЄ ІМ'Я - ТВІЙ ДРУГ. Фрагменти заняття з етики 2-го класу

Мета: ознайомити дітей із походженням найпоширеніших імен, ласкавими та пестливими формами звертання. Учити поважати власну гідність, з повагою ставитись до інших.

І. Складання "Словничка ласкавих імен"

Давайте спробуємо скласти "усний словничок ласкавих імен". Почнемо із сусідів по парті (наприклад, за партою сидять Галя та Микола). Галя, спробуй пригадати якомога більше ласкавих найменувань для Миколи, а Микола для Галі (Галочка, Галюня, Галюся, Галинонька тощо; Миколко, Миколчику тощо).

Бачите, скільки добрих і ласкавих слів можна згадати для кожного імені. Їх приємно і говорити, і слухати. Ніколи не забувайте, звертаючись до товариша або подруги, назвати його по імені, уживайте у своїй мові якомога більше ласкавих слів.

А чи знаєте ви, як називають тих, у кого імена співпадають? Ось, наприклад, у нашому класі є два Петра, три Світлани тощо. Таких людей називають "тезками".

ІІ. Рухлива гра (або гра-змагання) за бажанням дітей

Для її проведення створюються дві команди. До однієї увійдуть "тезки", інша - буде називатися "Вінегрет" (діти з різними іменами).

Як навчити інших поважати себе

Мета: виховувати бажання бути чуйними й уважними до людей, уміти виявляти співчуття, відразу до проявів байдужості.

ХІД ЗАНЯТТЯ

І. Читання вчителем тексту

Дійсно дуже добре, коли до тебе всі ставляться з повагою! Як же заслужити цю повагу?

Найперший і найголовніший секрет прояву поваги до вас з боку інших полягає у звичайному правилі, запам'ятайте його на все життя: якщо хочеш, щоб тебе поважали інші - навчися поважати їх!

Поваги заслуговує людина, яка вміє правильно поводитися. Уявіть собі, що всі почнуть поводитися так, як їм заманеться, не рахуючись із іншими. Що з цього вийде?

Скажімо, ви захворіли, а тут тато й мама бажають послухати музику. Ось вони і вмикають програвач на повну потужність - адже їм так хочеться!

Або ви прийшли в гості до друга, з яким домовилися заздалегідь, а йому саме зараз захотілося піти в кіно. Він вас не дочекався і пішов. Приємно?

Щоб такого не трапилося, запам'ятайте такі правила:

Ви прокинулися й встали. Не забудьте привітатися з рідними, подякувати за сніданок і неодмінно, якщо є час, допомагати в домашньому господарстві.

По дорозі до школи привітайтеся зі знайомими, але не зупиняйтеся для розмов, щоб не запізнитися на уроки.

У класі привітайтеся з друзями. Не обов'язково вітатися з ними, даючи їм стосуна, ставлячи підніжку або смикаючи дівчаток за коси. Вашим однокласникам буде приємніше почути від вас увічливе "Добрий ранок!" або "Привіт!".

Loading...

 
 

Цікаве