WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Управлінське спілкування в діяльності керівника - Реферат

Управлінське спілкування в діяльності керівника - Реферат

Таким чином, люди цієї життєвої позиції:

недостатньо енергійні;

схильні до пригніченості та стресів;

не проявляють наполегливості;

звиклись із невдачами;

недостатньо творчо ставляться до роботи;

викликають негативні взаємини.

Із запропонованих варіантів видно, що впевненими в тих чи інших ситуаціях ділового спілкування можуть бути лише прихильники першого та другого підходів. Однак тільки у прихильників першого впевненість цільна та гармонійна, не зачіпає своєю зарозумілістю оточуючих. Тільки позиція "я в порядку, ви в порядку" є позицією впевненої в собі та гармонійно розвиненої людини, позицією переможця. Важливо пам'ятати, що переможець - це той, хто перемагає разом із людьми, а не когось. Для по-справжньому впевнених у собі й у житті ділових партнерів найважливішим у житті є не успіх, а впевненість (можливість бути собою). Упевнені люди реалізують свою неповторну індивідуальність і цінують її в інших.

Схильність до тієї чи іншої позиції не означає абсолютної заданості характеристик поведінки та діяльності, а свідчить про тенденції, про вузлові, кардинальні прояви особистості. Разом із тим можуть бути і якості, властиві людям, які сповідують іншу життєву філософію.

По-друге, з поведінки проявляється як здатність:

сказати "ні", коли того вимагають ситуації ділового спілкування;

відкрито говорити про свої почуття та вимоги до оточуючих;

установлювати контакти, починати та закінчувати ті чи інші акти ділового спілкування;

відкрито виражати позитивні та негативні почуття.

По-третє, зовні впевнена поведінка проявляється у:

відкритості жестикуляції та мімічних проявів свого "Я";

використанні займенника "Я";

здатності йти на контакт очей;

характерних інтонаціях;

поставі.

На думку М. Вудкока та Д. Френсіса (1991), фізіологія, будучи досить зрілою наукою, виявила тепер уже досить широко визнані факти. Цілі покоління літераторів використовували опис зовнішності та жестів своїх героїв для того, щоби дати уявлення про їх щиросердний та емоційний стан. Наприклад, напружено щиросердний стан людини часто відбивається в її напруженій позі, а людина, яка втратила впевненість у собі, має ослаблий, перевантажений вигляд.

Цей зв'язок між фізіологічним та емоційним станом людей цілком логічний. Роки підтримки тіла в певному стані призведуть до порушення рівноваги: використовувані м'язи розів'ються, а ті, що залишаються без роботи, утратять тонус.

Багато хто хоче почувати себе спокійно й упевнено, і очевидно, що це багатьом удається. Ці люди явно у злагоді із собою й у контакті зі своїми почуттями. Вони демонструють урівноваженість і внутрішню силу. Це означає, що вони рідко виходять із себе та, щоби зробити гарне враження, їм не потрібно лізти геть зі шкіри.

Установки, які приймає стосовно життя людина, становлять фундаментальну частину її особистості, що впливає на всі сторони життя: вони вивільняють або пригнічують енергію, заохочують хоробрість або лагідність, збільшують шанси на успіх чи невдачу. Багато з істотних елементів установки - уявлення про свою природу та цінність - розвилися в ранньому дитинстві під впливом формуючих характер вражень, але рідко хто, будучи дорослим, вивчає чи змінює надбані тоді установки. На щастя, установки закріплюються не назавжди; їх можна вивчити, що допомагає виявити альтернативні можливості розвитку більш стійкої, енергійної та багатообіцяючої особистої установки.

По-четверте, до факторів, що обумовлюють невпевнену поведінку, необхідно віднести:

страх критики;

страх сказати "ні" у відповідь на вимоги оточуючих;

страх контакту;

страх зажадати та настояти на своєму;

почуття провини за впевнену поведінку;

надзвичайну конформність та обережність.

У певні моменти людям не вдається виявити впевненість у собі. Потім же, коли вони виявляються недостатньо ефективними в роботі, у них виникає почуття незручності й образи на себе. Як часто, через годину після невдалої для нас сутички, ми думаємо над реплікою, яка би нам тоді стала у пригоді. Автори вважають, що для кожної людини характерні свої причини, через які в неї зменшується впевненість у собі. Поміркуйте над тим, які з наступних перешкод більше підходять до вашого випадку.

Нестача практики: ви недостатньо часто на практиці виявляєте свої обмеження та не намагаєтеся встановити, чи можете ви бути більш упевненими в собі.

Виховання, що формувало вас: опікуючись вами в ранні роки, батьки та інші люди зменшили вашу здатність постояти за себе.

Неясні уявлення: у вас немає чітких зразків, і ви самі не знаєте, чого хочете.

Побоювання ворожості: ви боїтеся проявів гніву та негативних реакцій і хочете, щоби вас уважали розважливим.

Недооцінка себе: ви не почуваєте за собою права займати тверду позицію й вимагати коректного та чесного ставлення до себе.

Погана самопрезентація: звичайно ви виражаєте свої думки смутно, непереконливо, суперечливо або емоційно.

Аналіз своєї здатності почувати впевненість у собі допоможе зрозуміти, як треба поводитись. Чи є ситуації, в яких ви постійно відчуваєте нестачу впевненості? Якщо так, чи не можна знайти загальної причини? Чи не вважаєте ви, що особливі труднощі для вас створює певна особа або оточення? Ваші висновки можуть допомогти виявити ті перешкоди, які найбільшою мірою мають до вас відношення. Коли ж ви будете знати про них краще, ви зможете знайти способи, щоби бути дійсно більш упевненим у собі.

Можна розвинути в собі необхідні навички, спостерігаючи за тим, як інші люди справляються із ситуаціями, що вимагають упевненості в собі. Комусь це вдається, комусь ні. При ретельному спостереженні можливо виявити характеристики по-справжньому впевнених у собі людей. Використовуючи на практиці те, чому ви навчитеся, ви розширите запас своїх навичок. Вам можуть допомогти такі вказівки, які, як показують дослідження, характерні для впевнених у собі людей.

Уникайте емоцій, що заплутують: якщо ви розлючені, ображені чи емоційно вражені, від оточуючих треба очікувати реакції на ваші емоції, а не на те, що ви хочете до них донести. Це може заплутати питання та направити зусилля вбік від рішення завдання.

Будьте простіше: іноді важливість того, що люди хочуть донести до інших, губиться через зайву складність чи спроби мати справу відразу з декількома питаннями.

Домагайтеся свого: працюйте над рішенням питань, незважаючи на можливу необхідність довго роз'яснювати свої наміри, поки ви не будете задоволені можливістю вирішити проблему.

Не "роняйте себе": якщо що-небудь для вас важливо, доможіться, щоб інші люди знали про вашу позицію.

Стежте, щоби вас не "збивали": оточуючі, часто неусвідомлено, будуть намагатися увести вас убік від того, що ви хочете до них донести. Це може бути викликано тиском, що на них робиться. Ознайомтеся з їхньою точкою зору, але не наполягайте на своєму.

Помилка не послабляє: якщо ви помилилися - що рано чи пізно трапляється зі всяким, - не давайте виникнути почуттю невідповідності своєму місцю. Таке почуття підриває ваші позиції.

Прагніть до перемоги за перемогою: намагайтеся створити ситуації, в яких ваша робота буде приносити вам перемогу, але не за рахунок інших людей. Присвятіть якийсь час вивченню того, як і вони теж можуть виграти. У цьому випадку обидві сторони в особистих взаєминах можуть почувати вигоду, створюючи, таким чином, основу для подальших продуктивних контактів.

Таким чином, до найважливіших характеристик упевненої поведінки необхідно віднести таке:

Емоційність мови - відкрите, спонтанне та справжнє вираження всіх випробовуваних почуттів.

Експресивність мови - ясний прояв почуттів у невербальній площині й відповідність між словами та жестами, мімікою.

Уміння протистояти й атакувати - пряме та чесне вираження своєї власної думки, без оглядки на оточуючих.

Використання займенника "Я" - вираження того факту, що за людина стоїть за словами, відсутність спроб сховатися за невизначеними формулюваннями.

Прийняття похвали - відмова від самознищення й недооцінки своїх сил та якостей.

Імпровізація - спонтанне вираження почуттів і потреб, повсякденних турбот, відмова від занудливої передбачливості та дріб'язкового планування.


 
 

Цікаве

Загрузка...