WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психологічні аспекти статевого виховання - Реферат

Психологічні аспекти статевого виховання - Реферат

Адекватними на цій стадії є ігри з водою, піском, наливанням-виливанням і малювання. Надмірний страх дитини "бути брудною", що-небудь забруднити може виступити несвідомим бар'єром згодом - при навчанні письму, наприклад.

Іноді батьки, які самі набули досвід, що травмує, на анальній стадії, прищеплюють дитині надмірне почуття занепокоєння з приводу навичок охайності, виховують її в обстановці зайвого педантизму. Таким дітям у майбутньому загрожує небезпека неврозу нав'язливих станів.

Основним психологічним механізмом управління дитиною на цій стадії є порушення в неї почуття сорому як відчуття власної неадекватності зовнішнім нормам і вимогам. Люди, які неблагополучно пройшли цей етап, на довгі роки зберігають відчуття "непристойності" усього, пов'язаного з їх тілом, що ускладнює надалі їхнє нормальне сексуальне життя.

Негативним наслідком анальної стадії може бути тенденція до спрямування агресивних імпульсів дорослою людиною на адресу найбільш емоційно значущої особи: як тільки стосунки з партнером стають досить серйозними, глибокими та близькими, людина імпульсивно, як би проти своєї волі, робить щось, що ображає, принижує партнера, у результаті чого стосунки рвуться. Так подібні люди втрачають дорогих і значущих партнерів. Вони важко переживають це, але самостійно змінити свою поведінку не можуть. Причому така "відкриваюча" поведінка в них ніколи не зустрічається стосовно емоційно нейтральних або неприємних осіб.

Очевидно, такі люди були в дитинстві надмірно жорстко покарані за спробу агресивної реакції на адресу матері. Згодом вони намагаються несвідомо дограти цю ситуацію до благополучного кінця й переконатись, що їх люблять, незважаючи ні на що. Таке підтвердження любові досягається надмірною агресією на адресу партнера, прихильність до якого можна порівняти за силою з емоційною прихильністю до матері в ранньому дитячому віці.

Підсумок анальної стадії розвитку - оволодіння своїми агресивними імпульсами й вирішення проблеми власних амбівалентних переживань.

У ході зіткнення з першими нормами та заборонами в дитини може загостритись інтерес до власних геніталій як регресивна реакція, що гарантує позитивні переживання. Шлях залякувань небезпечний і безперспективний. Явна "відволікаюча" активність батьків теж не годиться, тому що вона створює в дитини відчуття провини, "порочності" усього, що пов'язано з тілом, та уявлення про самозадоволення як про щось погане. Найкраще в цьому випадку - делікатно не зауважувати, але дати зрозуміти дитині, що торкатися своїх геніталій у присутності інших дітей чи дорослих непристойно або некрасиво. Критерій "некрасиво" для дитини абсолютно зрозумілий, доступний і до того ж безпечний у плані нормального розвитку сексуальності.

У 3-4 роки, коли дитина вже соромиться бути оголеною при сторонніх, вона повинна добре освоїти цю норму. Тим самим батьки як би дають дитині неявний дозвіл одержувати самозадоволення на самоті. У таких умовах ранній дитячий онанізм проходить сам собою в міру розширення можливостей дитини одержувати різноманітні задоволення від життя, не вдаючись до допомоги дорослих. Зникнення онанізму на цій стадії відбувається тому, що в ньому пропадає психологічна потреба, а фізіологічна ще не виникла.

Невдало пройдена анальна стадія може залишити слід у розвитку особистості у формі несвідомих садомазохістських установок, тенденцій нав'язливо програвати в житті роль постійної жертви або переслідувача. Садист, прагнучи пережити силу й могутність і виявившись неспроможним перед батьківською забороною на секс, заміщає його забороною на жорстокість, яку перебороти він може. Він як би перевіряє те, що не встиг перевірити в дитинстві, - до якої межі можна дійти й не стати кинутим. Мазохісту ж потрібно карати себе болем, щоб знизити своє дитяче, несвідоме почуття провини за агресивність стосовно матері. Біль має не обов'язково фізичний характер, він може бути психологічним. Деякі люди вимірюють глибину своїх почуттів до партнера мірою страждань, які вони заради нього винесли.

Таким чином, якщо садист перевіряє на "міцність" свого партнера, то мазохіст - самого себе, тобто він з'ясовує, що готовий винести заради любові. Обом потрібні надсильні докази. Справжня ж, зріла еротика двох люблячих людей, як правило, не замутнена подібними почуттями, хіба що вони проявляться в ігровій формі.

3. Едипова стадія. На цій стадії в дітей виникає інтерес до розходжень статей, свого походження, сексуальних стосунків батьків та інших дорослих. Із цим, зокрема, пов'язані спроби підглядання за оголеними дорослими. Одночасно загострюється інтерес до атрибутики свого тіла. Дитина починає усвідомлювати, що люди різної статі виконують різні функції в родині та за її межами, користуються різним одягом і різними предметами. В освоєнні власної психосексуальної ролі дитині допомагають рольові ігри (у "війну", "доньки-матері" й ін.).

У цей період почуття до батьків обох статей мають амбівалентний характер: батько своєї статі сприймається і як приклад для наслідування, і як конкурент при одержанні уваги з боку батька протилежної статі. Настільки ж суперечливі почуття спрямовані й на батька протилежної статі. Прагнучи вирішити ці протиріччя, при нормальних умовах розвитку, наслідуючи поведінку людей однієї з нею статі, дитина освоює культурно схвалювані зразки статево-рольової поведінки.

Цей процес відбувається й у тому випадку, якщо в дитини відсутній хто-небудь з батьків. У цьому віці дитина в будь-якому випадку виявить, що увага матері не належить їй цілком. У неповній родині дитина засвоює норми статево-рольової поведінки, спостерігаючи життя за межами родини.

Якщо батьки не дискредитують в очах дитини її стать, то вона з радістю включається в ігри, що дають їй нове відчуття дорослості. У таких іграх дитина імітує дії дорослих своєї статі. Помилку допускають батьки, які вважають такі ігри "несерйозними" й намагаються замінити їх чимось більш, на їхній погляд, корисним, наприклад, читанням. Не випробувавши на едиповій фазі відчуття гордості від приналежності до своєї статі, дитина може вирости боязкою й невпевненою в собі.

У даний період дитина прагне активно втручатись стосунки батьків, намагається їх розлучити, коли вони захоплені один одним. Якщо батьки рішуче закриють двері спальні, то дитина до шести років справиться із собою, і романтичні почуття відійдуть у "глибину" до періоду статевого дозрівання.

Коли дитину "виключають" з інтимних стосунків між батьками, вона терпить у такій ситуації "поразку". Це, як не дивно, дає їй відчуття безпеки, а надалі - уміння віддалитись від батьків. Якщо ж батьки поступляться, то в дитини може виникнути страх, що шлюб не міцний, і надалі розів'ються тривожність, острах успіху, погане ставлення до сексу й особисте неблагополуччя.

Інша відмітна риса цієї стадії - виникнення еротично забарвлених ігор між дітьми різної статі. Підглядання, хихикання, ігри "з роздяганням" (у "родину", "доктора" й т. п.) свідчать про те, що діти цього віку вже досить добре поінформовані про те, які частини тіла вважаються інтимними і що їх варто приховувати від людей протилежної статі й від очей сторонніх. Ця норма соціального життя викликає в дітей спочатку почуття протесту. Відреагувати на неї вони і прагнуть у грі.

Еротичні ігри в даний період - цілком нормальне явище. Але вихователь чи вчитель не має робити вигляд, що нічого не відбувається. Не можна соромити, карати, виставляти на посміховище за такі ігри. Якщо ви стали їх свідком, то треба недвозначно все припинити. Необхідно сформувати в дітей уявлення про недоречність таких ігор при сторонніх.

Дитячу мастурбацію, що не має невротично-нав'язливого характеру, краще делікатно не зауважувати. У цьому випадку дитина реалізує своє право на одержання задоволення, не звертаючись до сторонніх осіб.

Еротична гра - це міжособистісна ситуація, і в ній діють соціальні норми, знанню яких дитину повинен навчити дорослий. Маленькій дитині це відчуття дорослості дається саме через уміння та здатність дотримуватись обмежень, що діють у світі дорослих.


 
 

Цікаве

Загрузка...