WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Профілактика культового впливу в освіті - Реферат

Профілактика культового впливу в освіті - Реферат

Це може виражатись у тому, що батьки не погоджуються з тією інформацією, що розходиться за змістом з доктриною культу. Наприклад, батько учня 9-го класу, член організації Свідків Ієгови, був обурений і писав скандальні листи у вищі інстанції, чому його синові викладають психологію, якої немає в переліку обов'язкової програми середньої школи. Треба сказати, що в рамках саме цієї дисципліни реалізуються наші програми профілактики психологічної маніпуляції та контролю свідомості. Конфлікт удалось погасити, переконавши батька, що всі додаткові факультативні курси - специфіка даного навчального закладу. Забирати хлопчика з навчального закладу він не захотів.

Але не всі випадки такі невинні. Наприклад, дівчинки-семикласниці були помічені в активному злодійстві: брали в однокласників гроші, дрібні канцелярські приналежності й т. п. Батьки дівчинок - теж члени організації Свідків Ієгови. Вийти на який-небудь конструктивний діалог з батьками із цього приводу не вдалось. Батьки відповідали: "Якщо дівчинки щось і брали - вони просто брали, це не злодійство. Вони не можуть красти - вони вірять у Бога й моляться щодня".

Ми не думаємо, що найближчим часом на адміністративному рівні щось зміниться в розумінні механізмів і небезпеки здійснення впливу тих чи інших культів у системі освіти. Адже проникнення в державні навчальні заклади дає культам певні переваги:

можливість підвищення власного авторитету й додання видимості легітимності своїй діяльності за рахунок співробітництва з державними навчальними установами;

можливість пропаганди власної ідеології під виглядом навчальної інформації;

можливість здійснення масового впливу й масового вербування нових адептів;

можливість рекламувати свою "соціально корисну діяльність" з духовного виховання підростаючого покоління.

На сьогоднішньому етапі розвитку освіти важко очікувати державної підтримки нашим ініціативам з недопущення проникнення культової ідеології в систему державної освіти. Основне навантаження по профілактиці падає на громадські організації й педагогів-ентузіастів. І в цьому напрямку нами був накопичений певний досвід, яким би хотілось поділитися з вами.

На міжнародній науково-практичній конференції "Профілактика психологічного насильства, маніпуляції свідомості та розвиток критичного мислення в молодіжному середовищі", що проходила у травні 2004 року в Києві, були представлені наші програми "Профілактика психологічної маніпуляції та контролю свідомості", а також "Психологічна безпека - учителеві".

Головна суть першої програми полягає в розвитку в молодих людей навичок асертивності (відкритої конструктивної взаємодії), рефлексії (умінь бачити й розуміти ситуацію), критичності мислення (навички роботи з інформацією: її аналіз, переробка, технології прийняття незалежних рішень), наявність інформації про культи та культовий контроль свідомості.

У ході дослідження контрольних показників із психодіагностичних методик була відзначена позитивна тенденція зниження ризиків негативного психологічного впливу серед учнів, які займались за програмою зниження небезпеки розвитку в них психологічної залежності.

Крім того, перевірку на критичність мислення учні пройшли під час подій "помаранчевої революції". Ця тема неодноразово була змістом бесід і психологічних вправ на наших заняттях. Учні в основному бачили й розуміли моменти психологічного маніпулювання в ЗМІ, по телебаченню та в інших джерелах інформації. Виходить, і по відношенню до інших можливих спроб впливу на їхню свідомість можна бути більш спокійними - вони їх побачать, зрозуміють і не піддадуться їхньому впливу.

Оскільки для роботи із цієї програми необхідно було підготувати інструкторів - педагогів, шкільних психологів, ми проводили семінари для працівників системи освіти. І зштовхнулися з такою проблемою: перш ніж навчити педагогів, яким чином розмовляти з дітьми на антиманіпуляційну тему, необхідно самих педагогів учити взаємодіяти (і навчати) без практик психологічної маніпуляції.

Нажаль, академічне навчання основам психології в державній системі підготовки кадрів і підвищення кваліфікації дуже часто має теоретичний характер. Учителі ж у першу чергу мають потребу в конкретних практичних знаннях, методиках, у тому числі й методиках нейтралізації наслідків маніпулювання та запобігання розвитку психологічної залежності.

Так народилась друга наша програма "Психологічна безпека - учителеві". Ця програма складається з чотирьох модулів:

1. Уведення в антиманіпуляційну тематику (тут же перебуває інформація про культи).

2. Побутова та сімейна взаємодія - навички спілкування без маніпулювання.

3. Психологія професіоналізму - чи обов'язково ефективний педагог є досвідченим маніпулятором?

4. Школа без маніпулювання - презентація програми "Профілактика психологічної маніпуляції та контролю свідомості" для старшокласників і навчання педагогів методиці роботи з нею.

Виявилося, що дуже важко зібрати групу зацікавлених педагогів, готових цілеспрямовано працювати в заданому антиманіпуляційному напрямку. Навіть якщо в такій роботі зацікавлений керівник тієї чи іншої школи, учителі, яких примушують відвідувати заняття, намагаються під будь-яким приводом їх уникнути. Частіше в кожній школі є всього кілька людей з доброю мотивацією до навчання. Виникає запитання, як об'єднати їх у групи.

На даний момент нам у реалізації програми дуже допомагає співробітництво з українським видавництвом "Плеяди" (видавництво спеціалізується на психолого-педагогічному напрямі, випускає серію журналів для системи середньої освіти).

Реалізація наших програм у системі державної освіти показала необхідність:

проведення конференцій, "круглих столів", семінарів з фахівцями для залучення уваги широкої громадськості до проблеми негативного впливу на школу з боку культів, до профілактики у шкільному середовищі психологічного насильства та психологічних залежностей;

підготовки документів, що дозволяють регулювати взаємини культових організацій та освітніх структур на правовій основі. На даний момент у нашій країні немає чітко прописаної юридично-правової бази, що обумовлює законну взаємодію установ державної системи середньої освіти та інших некомерційних структур;

створення експертних структур, які могли б зробити компетентний висновок про небезпеку (безпеку) тієї чи іншої концепції, віровчення, ідеології. При цьому насущним стало питання проведення соціально-психологічних експертиз програм, які впроваджуються в систему освіти під виглядом факультативів різними громадськими та релігійними організаціями;

формування широкого розуміння в педагогічному середовищі того, що демократизація управлінської структури повинна сприяти формуванню особливої організаційної культури шкільних взаємин, культури, де ключовими словами будуть відкритість, доброзичливість, толерантність, критичність. Подібна система всередині шкільних взаємин стане й найкращою профілактикою можливого культового впливу, і найбільш надійним гарантом збереження психологічного здоров'я і вчителів, і учнів;

постійно звертати увагу Міністерства освіти і науки України, керівників місцевих органів освіти на всі порушення принципу світськості освіти в державних освітніх установах;

при викладанні світоглядних дисциплін у навчальних установах робити особливий акцент на формування критичного мислення учнів, а також на формування механізмів психологічного захисту й забезпечення інформаційної та психологічної безпеки;

постійно вивчати способи й засоби психологічного впливу, які використовуються релігійними організаціями деструктивної спрямованості.

Необхідно формувати розуміння суті тоталітарного деструктивного культу як соціального феномена, того, що прихід нових адептів є основою його існування та розвитку. Деструктивний культ можна порівняти з раковим утворенням. Його мета - не підтримка організму в цілому (організм - метафора людського співтовариства), а підтримка власного існування й забезпечення росту. Прихід нових адептів забезпечує стабільність, ріст і процвітання культу. У такому ракурсі освітня система - по-справжньому "золота жила" для незрілих розумів і душ, уже зібраних в одному місці й готових "слухати і слухати".


 
 

Цікаве

Загрузка...