WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Профілактика культового впливу в освіті - Реферат

Профілактика культового впливу в освіті - Реферат

Це зовсім не пов'язано з тим, що такої проблеми не існує. Так, на занятті з педагогами, на якому були присутні близько 50-ти вчителів з усієї України, був показаний невеликий 15-хвилинний відеофільм про небезпеку культового впливу однієї з харизматичних церков у м. Києві. Його обговорення з перервами тривало до пізньої ночі. Нам було поставлено багато запитань, а ми, у свою чергу, почули багато нового про специфіку діяльності деструктивних культів у різних регіонах України. Але про те, що така діяльність може нести яку-небудь серйозну небезпеку, говорили тільки кілька людей, які безпосередньо зштовхнулися з наслідками культового впливу. Для інших це була просто цікава тема, не більше того.

Для ілюстрації інформаційної та психологічної неготовності вчителів до зустрічі з культами хотілося б навести такий приклад. До нас звернулась адміністрація одного з київських коледжів із проханням про допомогу. Проблема полягала в тому, що студенти коледжу - творчі, активні й нестандартні молоді люди, з головою пішли в Товариство Свідомості Крішни. Вони стали проповідувати в гуртожитку коледжу, утворили свою невелику громаду. Адміністрація не знала, ні що робити з цими учнями, ні які методичні рекомендації дати вчителям із приводу взаємодії з ними, ні як запобігти подібним інцидентам у майбутньому. Ми виступили на зборах педагогів і проінформували вчителів з юридичної, релігіознавчої та психологічної точок зору про цю організацію. Нас здивувала реакція педагогів. Багато хто дивувався - навіщо взагалі щось робити? Дітям добре - вони знайшли себе, вони вірять у щось світле й високе. Кожний може вірити в те, що він вільно вибирає. У цьому складається свобода совісті.

Великої праці коштувало пояснити, що в цьому випадку не може йти мова про свободу. Там, де з'являються деструктивні культи і працюють психотехніки контролю свідомості, - там уже немає місця реальній свободі вибору. Нам допомогли донести це до аудиторії саме ті викладачі, які безпосередньо взаємодіяли з молодими кришнаїтами, звернувши увагу інших присутніх на те, як змінились діти після відвідування цього культу. Зрештою, розуміння наступних шляхів розвитку ситуації було знайдено.

Відсутність чіткого розуміння в педагогічному середовищі різниці між деструктивним культом, сектою та традиційною церквою призводить до того, що вони ставляться за своїм впливом в одну лінію. Нерідко можна почути від педагогів висловлювання на зразок того, що найбільшим тоталітарним культом в Україні є культ Православної Церкви. І тут відкриваються нові можливості для маніпулювання інформацією. Так, у школу можуть не пустити представника традиційної для України Православної церкви, мотивуючи це відділенням церкви від держави, але дозволити проводити у школі заняття представникам нового релігійного руху, що діє під прикриттям громадської організації, філософського й освітнього руху, спортивної секції.

З офіційного дозволу адміністрації навчальних закладів під виглядом лекцій про шкоду наркотиків, про здоровий спосіб життя, про підготовку до сімейного життя, про просунуті методи та форми психічного й духовного самовдосконалення членами культів і сект проводиться активна пропаганда власних релігійних поглядів і світоглядних доктрин.

Так, на рівні міських і районних відділів народної освіти Церквою Об'єднання Муна через дочірні організації були організовані великомасштабні семінари для директорів шкіл, завучів з навчальної та виховної роботи, учителів.

Цих людей на період від трьох до п'яти днів збирали в пансіонатах або санаторіях у приказному порядку. Програма була насичена інтенсивними заняттями "навчально-виховного" характеру, а також груповою культурною програмою. Такі семінари пройшли багато наших колег. Так, один із психологів, учасниця семінару, дотепер зберігає збірник пісень, які вони з іншими керівниками шкіл задушевно розспівували вечорами. Вона пригадує цей семінар з легким гумором, але відзначає, що таке ставлення сформувалось далеко не в усіх. Група педагогів досить захопились новоявленим навчанням і надалі проходили "обряд вінчання", що був організований на центральному стадіоні міста в один із сонячних літніх днів. А ініціативна група однієї з міських гімназій після подібного семінару організувала систему семінарських занять на території власної освітньої установи з методик цього культу.

Інтерес і використання тих чи інших методик, розроблених культами, у системі освіти, на жаль, стають уже дуже помітними. Такі педагогічні та психологічні інновації подаються як щось виняткове, ноу-хау.

Проводячи семінар із психологами з нашої профілактичної програми "Профілактика психологічної маніпуляції та контролю свідомості" у великому промисловому й культурному центрі східної України м. Харкові, ми звернули увагу на величезну кількість реклами на вулицях міста Центру Діанетики. І оскільки наша програма розкриває питання культового впливу та його профілактики, розмова зайшла про вплив, що все збільшується, окремих культів на життя міста взагалі та систему освіти зокрема. Конкретно розмова пішла про сайєнтологічний рух. Ми здивувались, настільки відкрита та явна пропаганда - куди дивляться адміністративні органи влади? На що місцеві викладачі здивували нас іще більше. Виявилось, що саме з подачі обласної влади окремі чиновники відкрито пропагують сайєнтологічні технології в системі освіти і в добровільно-примусовому режимі рекомендують їх для занять із учнями.

Це не дивно, адже при зустрічі сайєнтологи щосили намагаються показати свій товар обличчям: техніки навчання дітей скорочитанню, програми підвищення грамотності, технології стабілізації емоційного стану, програми профілактики наркоманії (Нарконон). Треба сказати, техніки дійсно досить привабливі: компактні, доступні і, головне, працюють.

Відмовитись від співробітництва може допомогти тільки наявність повної інформації про цю організацію. Нажаль, подібною інформацією володіють далеко не всі.

З огляду на слабке фінансування шкіл нерідкі випадки обігу культових організацій із проханням надання оренди приміщення для проведення тих чи інших заходів, занять, зовсім безкоштовних для вчителів і школи.

Наприклад, в адміністрацію ліцею, в якому я працюю, звернулись представники одного з рухів "New Age" - "Мистецтво життя". Вони хотіли домовитись про оренду спортивного залу, тому що для проведення занять необхідна наявність спортивних матів. Керівництво ліцею попросило мене дати експертну оцінку запропонованих ними послуг. Я почула розповідь про те, як це вчення стрімко підкоряє світ (уже підкорило Прибалтику, Росію та Бєларусь), побачила сумнівну ідеологію й досить небезпечні практики: сугестивні, контроль дихання й т. п. У підсумку вчителі нашого ліцею залишились без "ексклюзивних знань" про "мистецтво життя". Але, нажаль, немає жодних гарантій, що ці "знання" зараз не отримують учителі інших шкіл міста Києва.

Треба сказати, що оренда шкільних приміщень - класів, актових і спортивних залів - звичайна практика. Сумнівні семінари філософської, духовної або психологічної спрямованості досить часто проходять у приміщеннях тієї чи іншої школи міста. Незмінними атрибутами цих семінарів є присутність живого "пророка" чи "месії", від якої горять очі його послідовників, і загальна захопленість стрункою (чи не дуже) теорією переробки суспільства.

Часто способи, які обирають культові організації, щоби подружитися з освітньою установою, на перший погляд не викликають жодних підозр: подарунки малозабезпеченим дітям на Новий Рік, організація екскурсій для дітей і вчителів, організація відпочинку й дозвілля. Наприклад, організація різними новими релігійними рухами псевдохристиянського напрямку наметових таборів для старшокласників у літню пору. Це дуже приваблива пропозиція для батьків, оскільки дітей часто вивозять на берег моря чи в іншу екологічно чисту зону абсолютно безкоштовно. Причому обіцяють при цьому насичену культурну й освітню програму, не попереджаючи батьків про проведену там індоктринацію учнів.

Таким чином, культовий вплив у навчальних установах здійснюється через:

проведення лекцій для вчителів та учнів;

надання інформаційних послуг, змістом яких є культова ідеологія;

оренду шкільних приміщень для проведення своїх занять;

установлення тісних контактів з адміністрацією навчального закладу під виглядом спонсорської та благодійної допомоги;

організацію дозвілля дітей і/або вчителів;

поширення своєї літератури, інформаційних буклетів і т. д.

Крім цього, складності виникають і в учителів при організації взаємодії з батьками учнів, які є адептами тоталітарних і деструктивних культів.


 
 

Цікаве

Загрузка...