WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Профілактика культового впливу в освіті - Реферат

Профілактика культового впливу в освіті - Реферат

Профілактика культового впливу в освіті

Проблема втручання культових установ усіх конфесій у сучасну українську школу не є новою. У цій статті представляється досвід роботи із фахівцями освітньої системи, що є результатом реалізації соціально-психологічних програм із профілактики психологічної маніпуляції та негативного культового впливу на учнів

Ми вичленяємо такі умови й основні моменти зацікавленості культових груп упровадження свого впливу в освітню систему:

можливість підвищення власного авторитету й додання видимості легітимності своїй діяльності за рахунок співробітництва з державними навчальними установами;

можливість пропаганди власної ідеології під виглядом навчальної інформації;

можливість масового впливу й масового вербування нових адептів;

можливість рекламувати свою "соціально корисну діяльність" із духовного виховання підростаючого покоління.

Відзначаємо, що свій вплив культи здійснюють комплексно й на всіх рівнях освітньої системи.

За підтримки центральних і місцевих адміністративних апаратів системи освіти для її працівників організуються та проводяться під виглядом навчальних семінарів великомасштабні вербувальні семінари. Відбувається популяризація культової ідеології та культових технологій під виглядом новітніх профілактичних чи інформаційно-психологічних розробок.

Культи, користуючись слабким матеріальним та економічним становищем навчальних закладів, установлюють з їхніми керівниками й адміністрацією тісний зв'язок через організацію спонсорської та гуманітарної допомоги, проведення екскурсій і літніх таборів для учнів і викладачів. Це призводить до того, що адміністрація надає свої приміщення для оренди організаціям із сумнівною репутацією для проведення своєї обрядової діяльності. Часто це призводить до впровадження поряд зі звичайною навчальною програмою методик, що не пройшли відповідну експертизу й використовуються без згоди батьків, що містять елементи культової ідеології та догматики. За рахунок часу, відведеного для навчання, представниками культів проводяться уроки та лекції для учнів і викладачів, які часто супроводжуються поширенням літератури, інформаційних буклетів та інших інформаційних матеріалів організації вербувального змісту.

Особливої гостроти та специфічності проблема набуває на рівні взаємин батьки-дитина-учитель, якщо перший та/або останній є членом культової організації.

При проведенні профілактичної роботи зі зниження ризику негативного впливу з боку культів серед працівників системи освіти нами були відзначені певні об'єктивні та суб'єктивні труднощі, подолання яких дозволило би більш якісно підійти до викладення проблеми, а саме:

відсутність державної релігії та відділення освіти від церкви часто транслюються на традиційні для України церкви, а не на культові організації в цілому. Особливо це стосується руху "New Age", що часто подає себе у вигляді філософських шкіл і психотерапевтичних культів;

перекручене тлумачення поняття "свобода совісті", що часто розуміється як уседозволеність і заперечливий аналітичний і критичний підхід до тієї чи іншої доктрини;

відсутність чіткого розуміння розходжень між історичним для України та забарвленим християнством, що має позитивну емоційну та християнську термінологію, яку використовують неокульти при впровадженні ними своїх профілактичних програм (за здоровий спосіб життя, проти наркотиків та ін.);

низька інформованість учителів про такі поняття, як культ, культова залежність, вербування, психологічне насильство й експлуатація, маніпуляція та контроль свідомості, критичне мислення;

недостатній рівень психологічних знань учителів, пов'язаний з тим, що академічне навчання основам психології в державній системі підготовки кадрів і підвищення кваліфікації часто мають тільки теоретичний характер і містять застарілу інформацію.

З огляду на все вищеозначене нами були запропоновані й реалізовані заходи та програми із профілактики негативного впливу культів у системі освіти як через учнів, так і через самих фахівців освітньої сфери (у тому числі керівників та адміністрацію навчальних закладів).

Спілкою захисту сім'ї та особистості протягом 2003-2004 років був організований комплекс заходів, що містив у собі заняття в навчальних закладах, "круглі столи", консультації, семінари та конференції, у результаті яких були створені дві профілактичних програми.

Соціально-психологічна програма "Профілактика психологічної маніпуляції та контролю свідомості", що призначена для старших класів середніх навчальних закладів.

І друга - навчально-тренінгова програма "Психологічна безпека - учителеві", що включає дистанційне навчання, рубрику у спеціалізованому журналі, матеріали, розміщені на сайті, спеціалізовані семінари та тренінги для фахівців освітньої сфери.

Освіта асоціюється в цілому з надбанням нових навичок і знань, психологічним і духовним ростом людини для її успішної наступної діяльності, формуванням вільної, незалежної та самостійної особистості. Усе пов'язане з освітою, освітніми структурами сприймається в масовій свідомості не зовсім однозначно, але в цілому - позитивно. Так, консерватизм освітніх структур може викликати в нас критику невідповідності навчальних програм до вимог сьогоднішнього дня, але також і гордість за традиції та наступність стосовно нашої альма-матер. Однак ми можемо сказати виразно, що сфера освіти нікого не залишає байдужим: ані батьків, ані дітей, ані самих фахівців цієї сфери.

Тема освіти залучила нашу увагу зовсім не випадково. Величезне значення, що має період навчання в навчальних закладах для життя людини, було помічено не тільки нами, а й людьми та організаціями різної культової спрямованості, які намагаються використати систему освіти у своїх цілях.

Нами була розпочата спроба розібратись у причинах самої можливості проникнення культів у державну систему обов'язкової середньої освіти, що в Україні носить світський характер. Аналіз привів нас до невтішних результатів: на сьогодні у школі в основному залишились люди, які або сильно люблять свою професію, або кому нікуди йти, або запізно міняти свою професію; рівень знань і соціально-психологічної інформованості педагогічного складу дуже низький; керівники схильні вибирати директивні й авторитарні методи керівництва; велика кількість педагогів застосовує у своїй практиці елементи радянської системи виховання.

Невелике дослідження організаційної культури, проведене нами серед педагогів, показало перевагу авторитарної бюрократичної системи управління (реальна організація) у навчальних закладах. При цьому мрія вчителів (ідеальна організація) пов'язується з діяльністю в якості самостійних особистостей, які здатні самореалізуватися, спільно вирішувати загальні завдання. Ця розбіжність реальної та ідеальної картини призводить не тільки до психологічних проблем самих учителів, а й до того, що вчителі схильні вибирати при спілкуванні з учнями маніпуляційні й авторитарні методи управління.

У ході наших занять з учителями доходили колективного висновку, що психологічна маніпуляція є дуже розповсюдженим явищем у вітчизняній системі середньої освіти. Часом учасники семінарів відчували певний шок: "Я маніпулятор! І я робив (-ла) це завжди", "Ми самі виховуємо психологічно залежних людей".

Другий момент полягає в тому, що соціальний і психологічний нестабільний стан учителя, відчуття власної безвихідності часто штовхають його на пошук розради в різного роду культах і сектах. І тоді педагоги починають нести пряму погрозу психологічному здоров'ю своїх вихованців.

Так, наприклад, в одному з київських ліцеїв учителька біології, яку сміливо можна віднести до категорії "учителів старого загартування", ставши послідовницею однієї з груп "New Age", у декількох класах розповідала учням про близький кінець світу. Звичайно, вона це робила із кращих спонукань і святої віри у власну правоту. Але вдома в деяких дітей була істерика. Потім істерика була в батьків. Потім - в адміністрації ліцею, коли прийшли батьки. Конфлікт удалось погасити. Батькам розповіли про складну життєву ситуацію, в якій опинилась учителька, - у неї вмер онук. Інцидент начебто був закритий, але потенційна погроза психологічному здоров'ю учнів залишилась.

Третя причина полягає в тому, що вчительське середовище дуже слабко інформоване про діяльність тоталітарних і деструктивних культів, про такі поняття, як культ, культова залежність, вербування, психологічне насильство й експлуатація, маніпуляція та контроль свідомості, критичне мислення.


 
 

Цікаве

Загрузка...