WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Аутогенне тренування як засіб самовиховання - Реферат

Аутогенне тренування як засіб самовиховання - Реферат

Вправа "Емоція"

Вправа виконується за 10-15 хв до початку уроку у класі чи в кабінеті. Заздалегідь заготовте картки, на яких напишіть назви частин тіла людини, за допомогою яких треба виразити емоції. Наприклад, картка з написом "Смуток. Руки" означає, що емоцію смутку треба виразити за допомогою рук.

На картках можуть бути такі написи: "Горе. Обличчя", "Радість. Губи", "Чванство. Права рука", "Гордість. Спина", "Страх. Ноги" тощо.

Ця вправа, як і попередня, сприяє досягненню розкутості.

Вправи-налаштування

У вчителя не завжди є час і місце, щоб регулярно проводити психотехнічні вправи. У цьому випадку ми рекомендуємо використовувати метод вербального самонавіювання ("настрою"), який застосовується лікарем Г. Ситіним. Користуючись його порадами, пропонуємо кілька формул самонавіювання, які вчитель може промовляти про себе або вголос уранці та ввечері, по дорозі на роботу, протягом робочого дня, перед важкою бесідою.

Якщо ви людина, яка не терпить твердих директив і наказів, то текст, який ви вимовите, повинен бути побудований у формі переконання: "Я спокійний і впевнений у собі. Я повинен зберігати внутрішню стабільність, тому що попереду в мене важкий урок". Можливо, ви емоційні, тоді текст повинен містити яскраві прикметники: "Я відчуваю незвичайний спокій і величезну впевненість у собі. Я повинен зберігати внутрішню стабільність, як могутній фундамент красивого й чудового будинку". Якщо ж ви людина стримана й у той же час сильна, енергійна, формулу самонавіювання можна реалізувати у вигляді короткого й різкого наказу: "Я повинен бути спокійним, упевненим у собі". Якщо ви людина самостійна й завжди намагаєтесь орієнтуватись тільки на свої власні переконання, ваша формула самонавіювання може починатися словами "Я хочу...", "Я повинен", "Мені подобається...", "Я люблю...". Якщо ви орієнтуєтесь на громадську думку, то ваша формула буде починатись так: "Усі люди сприймають мене як людину...", "Усі, хто мене знає, ставляться до мене як до людини...". Якщо думка ваших батьків є для вас законом, то й початок формули самонавіювання може виглядати так: "Моя мама хотіла, щоб я став людиною...", "Мій батько завжди вірив, що я...". Якщо ж ви беззастережно вірите у свій генотип чи астрологічний знак, будуйте формулу так: "Мої батьки, бабусі, дідусі, усі в нашому роді, у тому числі і я, володіють...", "За своїм астрологічним знаком я - Дракон, тому...".

Текст формули самонавіювання можна скласти заздалегідь чи експромтом.

Щоб формули самонавіювання були ефективними, пам'ятайте про такі вимоги до них.

Бажано, щоб формула самонавіювання являла собою короткий текст, що містить не більше трьох фраз.

Велике значення має початок формули самонавіювання. Крім названих вище формулювань, вони можуть починатись так: "Я бачу себе людиною...", "Я все смію, усе можу...", "Я вірю в те, що...", "Я переконаний у тому, що...".

Формулу самонавіювання необхідно повторювати кілька разів (іноді до семи).

Важливо непохитно вірити в "магічні властивості" слів, які ви вимовляєте.

Проказування формули самонавіювання повинно супроводжуватись певним станом: зосередженості, концентрації волі та самоконтролю.

Вправа "Ранкові й вечірні налаштування"

Уранці, перед тим як підвестися з ліжка, заведіть правило прочитувати дві формули самонавіювання, які ми рекомендуємо. Ви можете повторити їх у ліжку перед сном.

Формула 1: "Я людина смілива й упевнена в собі. Я все смію, усе можу й нічого не боюсь" (останню фразу можна повторити кілька разів).

Формула 2: "Я люблю своїх учнів. Я завжди радію зустрічам з ними. Я завжди відкритий до діалогу з моїми учнями".

Вправа "Налаштування на роботу"

Формула: "Я радісно йду на роботу. Я люблю свою роботу. Вона є для мене вищим змістом мого життя".

Вправа "Налаштування протягом робочого дня"

Формула 1: "Я хочу бути спокійним і стабільним. Я хочу бути впевненим у собі".

Формула 2: "Протягом усього дня я зберігаю абсолютне підпорядкування всіх дій досягненню найбільшого результату своєї роботи. При жодних обставинах я не нервуюсь і не дратуюсь. У будь-якій обстановці я зберігаю витримку та самовладання. Я не ставлю себе на одну дошку з учнями й не дозволю собі дратуватись через їхню брутальність чи порушення дисципліни. Я стримую себе там, де не може стриматись ніхто інший. І кожний при спілкуванні зі мною відчуває цю силу. Я здатний докладати величезних зусиль і стримувати себе в найбільш хвилюючих обставинах. Я все зможу. І я завжди своєю поведінкою буду показувати зразок великої духовної сили та витримки. Найсильнішою, лютою ненавистю я ненавиджу запальність і дратівливість. Вони перетворюють мене на посміховище, принижують мене й підривають мій авторитет. Я відчуваю себе здатним запобігти виникненню роздратування навіть тоді, коли це зробити дуже важко. Я все можу. Я здатний до величезних вольових зусиль".

Формула 3: "Я дуже люблю свою роботу, вона доставляє мені величезну насолоду й наповнює моє життя радістю постійних перемог і великим змістом".

Формула 4: "Я люблю своїх учнів. Я завжди радію зустрічам з ними. Я відкритий до діалогу з моїми учнями".

Вправа "Налаштування перед складною розмовою"

Формула 1: "Я спокійний і впевнений у собі. У мене правильна позиція. Я готовий до діалогу та взаєморозуміння".

Формула 2: "Мені легко, легко, вільно. Яскраво, чітко я відчуваю безтурботне щастя. Я безтурботно щасливий. Кожна клітина тіла дихає безтурботним щастям. Усе тіло легке, легко, вільно. Безтурботне щастя".

Цей текст допомагає зняти хвилювання й нервову напругу.

Вправа "Налаштування на зняття втоми й відновлення працездатності"

Формула 1: "Я вірю в те, що можу легко та швидко відновлюватись після роботи. Усіма силами я намагаюсь відчути себе бадьорим, енергійним після роботи. Після роботи я відчуваю бадьорість, молоду енергію в усьому тілі".

Формула 2: "Я повний сил та енергії і готовий продовжувати роботу на рівні своїх кращих можливостей, енергійно, уважно, з натхненням. Я повний сил та енергії, у мене енергійні, здорові, молоді нерви, у мене невтомне, молоде, богатирське серце".

Вправа "Мій ворог - мій друг"

Пропонована вправа є, власне кажучи, психотерапевтичною формою реалізації однієї з провідних заповідей християнства: возлюби ворога свого. Вона спрямована на принципову зміну відносин людини, яка вступила в конфлікт із колегою, своєю дитиною, членом родини, учнем, у напрямку від негативних до позитивних.

Отже, візьміть аркуш паперу, уявіть свого кривдника й опишіть його зовнішній вигляд. Намагайтесь фіксувати симпатичні деталі його зовнішності. Потім прочитайте те, що написали. Якщо ви описали негативні зовнішні дані цієї людини, викресліть їх.

Потім на другому аркуші паперу опишіть добрі якості характеру свого партнера по конфлікту. Не дозволяйте собі описувати негативні властивості його особистості. Якщо все-таки це відбулось, то при повторному читанні викресліть їх.

На третьому аркуші паперу опишіть різні ситуації вашої взаємодії з цією людиною, спираючись на позитивні моменти в її поведінці. У зв'язку з цим спробуйте проаналізувати свою власну поведінку. Зі здивуванням ви відчуєте, як щось змінилось на краще у вашому стосунку до цієї людини. А тепер займіться зміцненням позитивної лінії вашої поведінки стосовно людини, з якою у вас конфлікт.


 
 

Цікаве

Загрузка...