WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Аутогенне тренування як засіб самовиховання - Реферат

Аутогенне тренування як засіб самовиховання - Реферат

Аутогенне тренування як засіб самовиховання

Аутогенне тренування спочатку використовувалось у медичних кабінетах, згодом стало застосовуватись не тільки в лікувальних цілях. Усе більш активно воно проникає нині у сферу педагогіки

Вправа "Я - дитина"

Багато досвідчених педагогів застосовують у своїй роботі гру "Я - дитина". Ось як описав її вчений-педагог Ю. Азаров: "Я викликаю в собі стан дитинства, тобто те відчуття дитячої легкості, яке властиве дитині: скидаю із себе "усе доросле", а головним чином те зовнішнє доросле, що властиве моїй адміністративній ролі. Далі йде підбір форм звертання до дітей, що включають вибір інтонацій, способу пояснення, манери триматись, а головне - обмірковування перших слів, так би мовити, формули звертання".

Пригадайте, яку гру в дитинстві ви більше всього любили. Пограйте в неї зі своїми дітьми чи онуками. При цьому ви повинні виконувати роль дитини, триматись "на рівних" з учасниками гри. Ви відчуєте дивний оздоровлюючий вплив дитячої гри, свіжість, оригінальність, нестандартність дитячого мислення. Уважайте, що ви успішно працюєте над собою.

Вправа "Відкритість"

Одна з умов успіху вчителя - його вміння правильно спілкуватися з дітьми, вступати з ними у взаємодію в ході діалогу. На жаль, багато хто з педагогів не стежить за своїм внутрішнім станом, коли спілкується з дітьми. Відомо, що можна висловити правильні судження, але якщо тому, хто говорить, властиві зарозумілість, холодність, зневага, відчуження, якісь негативні емоції, то вони цілком блокують процес взаємодії. У результаті діти не сприймуть виховних впливів педагога, усіма силами стануть протестувати проти його вимог, демонстративно зневажати ними.

Щоб виключити в собі емоції, які блокують діалог, і створити внутрішній стан відкритості, пропонуємо таку вправу. Перед вами - співрозмовник (учень, колега по роботі, член родини). Постарайтеся надати своєму обличчю доброзичливість, посміхніться, кивніть співрозмовнику на знак того, що ви його уважно слухаєте. Розгорніть свою душу перед людиною, з якою взаємодієте, постарайтеся психологічно ближче підійти до неї. Вийшло! Ну, а тепер вступайте в діалог.

Вправа "Ритм"

Сформувати відкритість стосовно співрозмовника вам допоможе й інша вправа. Виконувати її необхідно в парі з іншим учителем чи вдома, з одним із близьких вам.

Дві людини встають одна проти одної й домовляються про свої ролі: один - ведучий, другий - "дзеркало". Руки учасників підняті на рівень грудей і повернені долонями назустріч одна одній. Ведучий починає робити хаотичні рухи руками, а "дзеркало" намагається відбити їх у тому ж ритмі. Ті, хто виконує вправу, кілька разів міняються ролями.

Психологічний зміст вправи полягає в тому, щоб відчути внутрішній ритм іншої людини і як можна повніше відбити його. При цьому корисно пам'ятати про те, що кожна людина (ваш учень, колега по роботі, член вашої родини) - індивідуальність, яка має унікальний психологічний ритм, і щоби правильно зрозуміти людину, необхідно насамперед відчути її внутрішній ритм (енергетику, темперамент, спрямованість, динаміку, внутрішню експресію).

Вправа "Резервуар"

Розмовляючи з учнем, учителем, батьками важкої дитини чи зі своєю дитиною, зіграйте роль "порожньої форми", резервуара, в який ваш співрозмовник "вливає" свої слова, думки, почуття. Постарайтеся досягти внутрішнього стану "резервуара". Для цього кажіть собі:

"Я - форма. Я не реагую на зовнішні впливи, а тільки приймаю їх у свій внутрішній простір. Я відкидаю всі свої особисті оцінки. Мене не існує в реальності, є тільки порожня форма!"

Перед початком бесіди потренуйтесь у такий спосіб 2-3 рази. Коли ви будете впевнені, що сформували внутрішній стан "резервуара", вступайте в діалог і постарайтесь неупереджено поставитись до свого співрозмовника. Це допоможе вам краще зрозуміти його.

Кожний учитель може пригадати складний період у своїй роботі, пов'язаний із професійною адаптацією у школі. Молоді вчителі, які прийшли з педагогічних ВНЗ, звикають до школи в середньому від 6-ти місяців до 3-х років. Важче за все їм виробити вміння протягом 45 хв підтримувати дисципліну у класі.

Молодому вчителю насамперед варто пам'ятати про те, що хорошим керівником стає той, хто вміє добре управляти самим собою, тобто в кого добре розвинені воля й самоконтроль.

Пропонуємо кілька вправ для розвитку внутрішньої саморегуляції.

Вправа "Фокусування"

Ця вправа виконується за 10-15 хв до початку уроку. Зручно розташуйтесь на стільці. Віддаючи самому собі команди, зосередьте свою увагу на тій чи іншій ділянці тіла й відчуйте його теплоту. Наприклад, за командою "Тіло!" зосередьтесь на своєму тілі, за командою "Рука!" - на правій руці, "Кисть!" - на кисті правої руки, "Палець!" - на вказівному пальці правої руки і, нарешті, за командою "Пучка!" - на кінчику вказівного пальця правої руки. Команди варто подавати самому собі з інтервалами 10-12 сек.

Вправа "Дихання"

Цю вправу найкраще виконувати перед початком уроку. Зручно розташуйтесь на стільці. Розслабтесь і закрийте очі. Постарайтесь відключити свою увагу від зовнішньої ситуації й зосередьтесь на своєму диханні. При цьому не слід спеціально управляти своїм диханням, порушувати його природний ритм. Вправа виконується протягом 5-10 хв.

Вправа "Психоенергетична парасолька"

Вправа проводиться в перші хвилини після початку уроку або періодично протягом усього уроку.

Учитель стає перед дітьми, бажано в центрі класної кімнати, і у процесі пояснення уроку намагається уявити, що над класом утворюється своєрідна "парасолька", яка щільно накриває всіх учнів. Мета вчителя - упевнено, міцно та стабільно тримати ручку цієї "парасольки" протягом усього уроку.

Вправа формує здатність контролювати ситуацію у класі.

Вправа "Розподіл уваги"

Молодий учитель часто не справляється з дисципліною у класі, тому що ще не навчився розподіляти свою увагу між різними елементами навчальної ситуації та контролювати її.

Пропонуємо вправу, що розвиває здатність до розподілу уваги. Її виконують протягом 15-20 хв у домашній обстановці. Включіть телевізор і розкрийте незнайому вам книгу (краще художню чи публіцистичну). Спробуйте одночасно читати книгу і "краєм ока" дивитись телевізор. Якщо через 4-5 хв ви відчуєте себе стомленим, значить, здатність до розподілу уваги у вас не розвинена. Потім спробуйте на папері коротко відтворити те, що ви прочитали та побачили на телеекрані. Чим частіше ви будете виконувати цю вправу, тим з кожним разом станете краще розподіляти свою увагу.

Вправа "Переключення уваги"

Швидкому переключенню уваги учать спортивні ігри з м'ячем (теніс, волейбол, баскетбол). Крім цього, рекомендуємо таку вправу. Її бажано проводити вдома чи на перервах між уроками. Займіться арифметичними підрахунками. Потім, приблизно через 3-4 хв, відразу ж почніть читати складний газетний текст і читайте його протягом 5-7 хв. Зупиніться й подивіться, скільки помилок ви зробили при арифметичних підрахунках, а також спробуйте як можна повніше відтворити прочитаний текст.

Вправа "Тварина"

Професійна адаптація буває необхідна й досвідченим учителям після тривалої перерви в роботі. Наприклад, після літніх канікул вони відзначають деяку внутрішню інертність, небажання напружуватись, примушувати себе виявляти вольові зусилля.

Пропонуємо вправу, що сприяє усуненню внутрішньої інертності, досягненню розкутості. Вона виконується або перед уроком, або вдома (в окремій кімнаті). Заготовте картки, на яких напишіть назви тварин, характерних за зовнішністю та знайомих вам: вовк, заєць, лев, лисиця, бегемот, змія тощо. Навмання вийміть одну з карток і перед дзеркалом зіграйте роль тварини (її пози, рухи), чия назва написана на картці. Зображуючи різних тварин, виконайте це кілька разів.


 
 

Цікаве

Загрузка...