WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Суїцид як підсумок неадекватної поведінки - Реферат

Суїцид як підсумок неадекватної поведінки - Реферат

Втечу відображає намір людини віддалитися із зони лиха. Варіантами втечі є, наприклад, відхід з будинку або сім'ї, звільнення з роботи, дезертирство з армії. Суїцид в даному ряду означає граничну, остаточну втечу. Слід розрізняти нешкідливе бажання піти і потреба покінчити зі всім, піти назавжди. Сенс самогубства полягає в радикальній і остаточній зміні декорацій.Дією, що приводить до цього, і є "відхід".

9. Загальним комунікативним актом при суїциді є повідомлення про свій намір.Люди, що мають намір скоїти самогубство, унаслідок амбівалентного до нього відношення свідомо або несвідомо подають сигнали лиха, скаржаться на безпорадність, шукають можливості порятунку. Загальною комунікативною дією при самогубстві є не ворожнеча, лють, руйнування і навіть не відхід від інших людей всередину себе, а повідомлення про свої суїцидальних наміри. Всі люди, що працюють сьогодні в області суїцидології, знають про характерні ознаки такого повідомлення, як вербальні, так і невербальні. Їх розпізнавання є незамінною умовою превенції суїцидів.

10. Загальною закономірністю суїциду є відповідність суїцидального поведінки загальному стилю поведінки протягом життя.

Суїцидальній поведінці можна знайти глибокі відповідності в стилі і характері поведінки даної людини протягом її життя. Необхідно повернутися до попередніх моментів переживання душевного хвилювання, оцінити здатність особи переносити психічний біль, перевірити наявність тенденцій до звуженого і дихотомічного мислення, спробувати знайти парадигми втечі, що вже використалися.

3) Вивчення суїциду

Головна проблема, з якою доводиться стикатися дослідникам, що займаються проблемою суїциду, полягає в тому, що об'єктів їх досліджень вже немає серед живих. Як може дослідник зробити правильні висновки щодо мотивів, відчуттів і обставин, що підштовхнули людину до самогубства, якщо сама людина вже нічого не може розповісти про свій вчинок? Для вирішення даної проблеми дослідники використовують два основні підходи, кожен з яких, нажаль, має свої недоліки.

В якості першої стратегії застосовується ретроспективний аналіз, психологічна аутопсія, при якій клініцисти і дослідники намагаються отримати інформацію про минуле самовбивці (Roberts, 1995; Jacobs). Родичі, друзі або психотерапевти можуть пригадати окремі вислови, конкретні розмови і якісь особливості поведінки, які проливають світло на особу самовбивці.Передсмертні записки, що залишаються деякими самовбивцями, також дають деяку корисну інформацію. Проте у дослідників не завжди є доступ до цих джерел інформації. Лише менше чверті всіх жертв суїциду зверталася за допомогою до психотерапевта (Fleer) і менше третини залишають передсмертні записки (Black 1993 Leenaars 1992 1989).

Ретроспективний аналіз - психологічна аутопсія, під час якої клініцисти і дослідники збирають повну інформацію про особу самовбивці на підставі фактів його життя.

Унаслідок даних обмежень багато дослідників використовують другу стратегію - вивчення людей, що залишилися в живих після спроби самогубства. Звичайно, люди, що залишилися в живих після спроби самогубства, можуть сильно відрізнятися від людей, яким вдалося накласти на себе руки (Diekstra et al., 1995; Lester, 1994). Наприклад, багато з тих, хто залишилися в живих, насправді і не хотіли вмирати. Проте дослідники знаходять корисним вивчення людей, що залишилися в живих після спроби самогубства; ми розглядатимемо тих, хто тільки намагався зробити самогубство, і тих, хто наклав на себе руки, як більш менш однорідну групу.

Самогубство- це акт позбавлення себе життя, при якому людина робить навмисну, цілеспрямовану і свідому спробу припинити існування. Едвін Шнейдман дав описи чотирьох типів людей, навмисно прагнучих покласти край своєму існуванню: шукачі смерті, ініціатори смерті, заперечувачі смерті і гравці із смертю. Він також виділив особливу, суїцидоподобную категорію, названу їм "ненавмисна смерть", при якій людина грає непряму, приховану, виразно не виражену або несвідому роль в своїй власній смерті.Чинники, які сприяють виникненню суїцидних намірів.Самогубство часто є наслідком дії на людину поточних подій або обставин його життя. Хоча впливом даних чинників не можна повністю пояснити самогубство, вони можуть сприяти виникненню у людини суїцидних намірів. До таких найбільш поширених чинників належать стресові події, зміни в настрої і мисленні, зловживання алкоголем, наркотиками і сильнодіючими лікарськими засобами, психічні розлади і моделювання.Аналіз суїциду під кутом зору взаємовідношення людини (Карпуніщев І.)

Вивчення феномену свідомого суїциду, що виключає яку-небудь психопатологію і що становить більше половини зі всіх, котрі здійснюються в світі суїцидальних дій приводить філософа-аналітика до однозначності розуміння важливості розкриття не тільки суто індивідуального коріння суїциду, але і що посилюють явище масового самогубства умов. Те, що суїцид давно і міцно посідає місце серед явищ демографічного ряду, сьогодні нікого не дивує, і було відомо соціологам ще в минулому столітті, але проблема пошуку оптимальних форм поведінки людини як один із засобів припинення масового самознищення в межах технократично забарвленої культури - це вже дітище XX сторіччя.

У суїциду в тих його формах, в яких ми застаємо його у наш час, є два плани вивчення: доступна для статистики, соціології, юридичної науки "поверхня" явища і прихована від очей таємнича індивідуальна природа. Дослідники першої половини XX століття, яких важко запідозрити в "змові", такі як французький соціолог Е. Дюркгейм, російський адвокат А. Ф. Коні, французький філософ і письменник А. Камю вважали причинами свідомого суїциду суто індивідуальні і глибоко-особові джерела. Проте названі мислителі потрапляли у в безвихідне становище перед масовидним характером цього явища в рамках християнської культури, що придбав особливо в XX столітті характер "епідемічної" хвороби всього людства. Вони ж відзначали існування деяких статистичних констант цього феномену: виняткова вікова стійкість (від 19-20 років до 35-40 років - найбільш суїцидальний вік), час доби (з ранку до полудня), сезон (весна), стать (чоловіче явище), заразлива і, як наслідок, колективний характер, переважне явище великих міст. Якщо вік, час доби, сезон і стать - чинники асоціального ряду (або "космічного ряду" в термінах Дюркгейма), то массовідность, заразливість, міський характер суїциду, безумовно, чинники, що носять соціальне забарвлення. Робилися різні спроби пояснення цих стійких констант. Особливий інтерес в плані дослідження впливу на свідомий суїцид чинників "космічного ряду" представляють недавно опубліковані графіки видатного російського косміста А. Л. Чижевського, чинники ж соціального порядку мають достатньо багато цікавих інтерпретаторів, хоча сама проблема по суті як і раніше залишається невирішеною. Вже на початку століття стало очевидним, що на заразливість суїциду починають впливати не тільки на той час звичні такі умови міської цивілізації як знеособлений характер праці, руйнування основ традиційної сім'ї, ранній статевий розвиток підлітків, але і поява нових технічних засобів передачі інформації: радіо, кінематограф (тоді ще "великий німий").У сучасному світі смертність від самогубств більш, ніж в три рази перевищує смертність від автомобільних катастроф. Вікова вісь суїциду змістилася у бік 24-х і навіть 15-річних вже з кінця 60-х років ХХ століття, причому в найбільш благополучних з економічної точки зору країнах, таких як США, Австрія, Швейцарія, Німеччина, Голландія, Англія, Австралія і Японія.Своєрідним показником реакції на зростання різного роду неврозів в межах "малої психіатрії" (маній, депресій, фобій і ін.) і збільшення числа самогубств в розвинених країнах за останні тридцять років з'явилася зміна соціальної структури розподілу за професіями в них у бік збільшення частки біологів, медиків і психологів. Сьогодні суїцидологи, як правило, визначають свідомий суїцид як результат прояву дієздатної волі, коли страждаючою особою є сам суб'єкт, що активно діє, знає про результати, які його і свідомо виконуючий план насильства.

Крім того, що суїцид — переважно чоловіче явище, хоча жінки і випереджають чоловіків по числу суїцидальних спроб, він ще і явище молоде, оскільки суїцидальний вік без відмінності статі, національності, місця мешкання — 19—40 років, тобто період найбільшої життєвої активності людини. Корективи до цієї константи не вніс ні суїцид, що помолодшав, в США і Європі, починаючи з кінця 60-х років нашого століття, ні спотворена статистика радянського періоду в нашій країні, ні культурологічні дослідження історії аналізованого феномена.Наприклад, коли в країнах Європи, США, Канаді, Японії і Австралії стало спостерігатися незмінне зростання суїцидальних спроб в молодіжному середовищі, а смертність від самогубства стала третьою провідною причиною відходу з життя молодих людей у віці від 14 років і старше, то суїцидальний сплеск знову-таки припав на найбільш "свідомий" вік (зберігається і до цього дня)—від 20-24 років

Час і сезон свідомого суїцидального діяння не менш дивні за своїми провідними характеристиками. Ф. Ніцше, Н. У. Гоголь, М. М. Пришвін не одного разу відзначали особливий вплив на психіку людини "сліпучого" півдня. Саме полудень складає найбільш небезпечний в плані суїцидальних спроб час доби.Свідомий суїцид переважно асоціальне явище (чим менш інтегрована особа, тим більше схильна вона до суїцидальних настроїв), глибоко егоцентрична статистика виявляє значне переважання "егоїстичного" самогубства над альтруїстичним"), зумовлена низка не тільки зовнішніх умов, але і прихованих від сторонніх очей внутрішніх індивідуальних причин. За нетрями всілякої статистики часто вислизає головне — особовий, неповторний характер всілякого свідомого зведення рахунків з життям.Людина, яка володіє свободою "від" ухвалення самостійно рішень, рідше піддає себе ризику самогубства. У якомусь сенсі пан частіше кінчає з собою, чим раб впродовж всієї людської історії; багатий частіше зводить рахунки з життям, чим бідний; схильний до рефлексії інтелектуал частіше схильний до суїцидальних настроїв, ніж простій робочий. Ступінь соціалізації людини проявляє себе не на користь самовбивці. Проте справжня індивідуальна свобода виявляється важливішою для людства, ніж рабство в будь-яких його історичних формах, бо саме боротьба за свободу особи в суспільстві часто оплачується кров'ю героїв. Наприклад, відмічено, що в ЮАР самогубства серед білих у багато разів перевищують число самогубств серед менш благополучного чорного населення.Актуальні проблеми дослідження суїцидів на сучасному етапіВисокий рівень самогубств в більшості розвинених країн світу і районах СНД ставить питання про причини виникнення цього явища і способах його превенції (попередження). Розгляд суїцидальної поведінки лише як об'єкту медико-психологічних і юридичних наук неминуче обмежує можливість до кінця зрозуміти все різномаїіття негативних чинників, лежачих в основі цього явища. Зазвичай в розрахунок беруться лише індивідуальні поведінкові реакції індивіда на ті або інші життєві обставини. Прикладами можуть слугувати психоаналітичний підхід (Бек Інорейка, 1975); психологічний підхід, що убачає залежність самогубства від безнадійності існування (М. Ковач, 1975), соціальної знедоленої людини (П. Апшель, 1978) і ін.Деяких дослідників цікавлять морфологічні форми постсуїцидального стану трупів. Серед представників такого, анатомо-антропологічного підходу можна назвати італійську школу кримінології (Ч. Ломброзо, 1865; М. Феррі, Ф. Монтедрі, 1970).Ми не зменшуємо значення вищеназваних напрямів, що спираються на психоаналіз З. Фрейда и В. Меннінгера, російську психіатричну школу (У. Н. Бехтерев), юриспруденцію (А. Ф. Коні) і т. д., проте, вважаємо, що дані підходи до проблеми вносять суб'єктивність. Розширення ж дослідження в масштабі соціальної системи згідно "закону великих чисел" зменшує вплив випадкових до суб'єктивних чинників в пізнанні причин суїцидальної поведінки. Тому ми вважаємо важливим дослідження проблеми суїциду і на територіально-диференційованому рівні соціальних систем.


 
 

Цікаве

Загрузка...