WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Навчання зв'язного мовлення: психологічні засади, система методів - Реферат

Навчання зв'язного мовлення: психологічні засади, система методів - Реферат

Біля мене жила незнайома сусідка. Вона вирішила провітрити свою перину й виклала її посеред двору.

Я сиділа в садку. Раптом я почула з сусіднього двору верещання. Підбігла до паркану й зазирнула до сусідського двору. Там я побачила, що розкішна перина борсалася посеред двору, а П хазяйка верещала. Я перескочила у той двір, кинулася до перини й перевернула її. У перині я побачила рвану дірку, а під периною — свіжу нору. Із перини я витягла Карлушку.

Я пообіцяла заплатити за шкоду й повернулася додому.

Карлушка

Влітку я жила на дачі. У мене був песик Карлушка.

Якось Карлушка вирив нору аж до сусідського двору.

А в тому дворі на землі сохла перина.

Я сиділа в садку й почула з сусіднього двору галас. Я зазирнула до сусідського двору й побачила, що посеред двору борсалася перина, а її хазяйка верещала. Я кинулася до перини й перевернула її. Під периною була нора, а мій песик борсався в перині. Я витягла Пообіцяла заплатити за розірвану перину.

Порівняти обидва тексти: чим вони схожі й чим відрізняються. Визначити, який текст є близьким до тексту переказом.

Прочитати текст.

Випадок на болоті

Вовки оточили лосиху на узліссі. їх було багато. Хижаки накинулися на тварину. Але вони вмить були розкидані врізнобіч нищівними ударами копит. На відкритому місці вовки не змогли узяти лосиху. Тоді вони погнали її на болото, бо в болоті лосиха могла легко стати їхньою здобиччю.

Лосиха пізно зрозуміла підступний намір нападників. Вона вскочила в баговиння і втратила повороткість. Вовкам тільки цього і було треба.

Тоді приречена лосиха подала сигнал біди. Вона протяжно заревіла. Що тут скоїлось! Загомоніла вся довколишня округа. Побратими лосихи почули її поклик і поспішили їй на виручку.

Вовки вже обсіли свою жертву. Та над ними нависли грізні роги рятівників. Вовки розбіглись.

Тим часом лосі обступили свою родичку. Вони запрошували її вийти на сушу. Але бідолашна тварина не могла самотужки вибратись на берег. Тоді лосі почали зализувати її рани.

За цим заняттям і застали їх лісники. Вони витягли поранену лосиху.

за О.Ємченком

Дати відповіді на запитання:

— Де вовки оточили лосиху?

- Чому вовки погнали лосиху на болото?

  • Хто прийшов на допомогу лосисі?

Скласти план і написати близький до тексту переказ.

Конструктивний метод (конструювання або переконструювання тексту). До прийомів конструктивного методу належать логічні прийоми та ;вправи (побудова роздумів, доказів, виправлення логічних помилок і помилок у послідовності викладення думок тощо); прийоми та вправи, в основу;яких покладено теорію тексту (складання текстів різних видів, редагування власних текстів тощо).

Методисти зараховують до цього методу також і прийоми та вправи, | які виконують підготовчу функцію у процесі навчання зв'язного мовлення (словникова робота, робота зі словосполученням, робота з реченням).

До вправ конструктивного методу ' належать наступні вправи.

1. Розподіл тексту на складові частини.Наприклад. Списати текст, розподіляючи його на абзаци.

2. Зміна мовного матеріалу (учні вносять певні зміни, що стосуються форми чи структури мовних одиниць, їх семантики). Різновиди цієї вправи:

• доповнення тексту необхідними компонентами, які б завершили його структурну організацію.

Наприклад. Прочитати основну частину тексту. Придумати зачин і кінцівку тексту;

• розширення зв'язних висловлювань з метою збільшення його інформативної місткості.

Наприклад. Написати творчий переказ тексту (із творчим доповненням);

• скорочення висловлювання чи окремих його компонентів.

Наприклад. Написати стислий переказ;

• заміна одних мовних або мовленнєвих елементів іншими.

Наприклад. Прочитати. Так чи не так? Як правильно? У зоопарку

У неділю я разом з бабусею ходила до зоопарку. Так чи не так? Як там було цікаво! Так чи не так? Спочатку ми дивилися слона. Так чи не так? Він плавав і пірнав у великому басейні. Так чи не так? Потім ми підійшли до просторої клітки, в якій гралися маленькі ведмежата. Так чи не так? Вони весело стрибали з гілки на гілку. Так чи не так? Я пригостила малюків смачною морквою та капустою. Так чи не так? У невеличкому ставку плавали лебеді, дикі качки, ґави та крокодили. Так чи не так? У клітці поруч ревіли мавпи. Так чи не так? Які вони сильні та могутні! Справжні царі звірів! Так чи не так? Мені дуже сподобалось у зоопарку.

• перебудова елементів (одиниць) висловлювання. Наприклад. Як треба поставити абзаци, щоб вийшла

зв'язна розповідь?

Чудесні пташки

Зацвіли садки. Дуже рясно цвіли яблуні і біля бабусиної хатинки. Шпаки поклювали на них усі кубельця гусені.

Яблуні щовесни рясно цвіли ніжним цвітом, та яблук на них родило мало, бо листя об'їдала гусінь. А старенька бабуся не мала сил пооббирати кубельця.

Петрик жив зі своїми батьками на околиці села. Якраз навпроти їхнього будинку стояла невеличка хатиночка. У тій хатиночці жила старенька бабуся. Біля її хати росли дві яблуні.

А восени на бабусиних яблунях вродило багато яблук.

Петрик зробив шпаківню і повісив на каштані. Настала весна. Прилетіли шпаки й оселилися у Петриковій шпаківні.

  1. Побудова висловлювань або їх елементів.

  2. Відтворення деформованого тексту.

Наприклад. Прочитати. Чи може таке бути насправді? Списати текст, позначаючи межі речень правильно.

Осінь у лісі заклопотано стрибає між гілками дерев. Білка тихенько шарудить у траві. їжак скоро зариється у мул і засне до весни. Жабка збирається відлітати у теплі краї. Зозуля блукає лісом, відшукує гриби. Ведмідь думає, чи може таке бути насправді.

5.Навчальне редагування.

Наприклад. Прочитати текст.

Знайти в тексті речення, яке не відповідає темі тексту.

Як їжак до зими готується

їжачок лягає на землю та качається. А листя нанизується на його гострі голки. Отак назбирає він листя та й несе до своєї домівки. Улітку їжачок полює на комах, мишей. У нірці він скине листя на купу, трохи спочине й знову береться до роботи. Бо любить їжачок у теплій постелі зимувати.

За М.Сингаївським

Наприклад. Прочитати текст. Визначити, які в ньому є недоліки. Списати текст, уникаючи повторів слів.

Жирафи

Жирафи — найвищі тварини в світі. У жирафів довга шия, тому жирафи легко дістають листя на високих деревах. Живуть жирафи тільки в Африці. У себе вдома жирафи мандрують по рівнинах у пошуках їжі.

Слова для допомоги: у них, вони, ці тварини, ці велетні.

6. Навчальний переклад.

Творчий метод (більшість вправ цього методу виконується без зразка та без конструктивних завдань). До творчих вправ методисти відносять усні та письмові твори, імпровізацію, літературну творчість, драматизацію, творчі перекази, словесне малювання.

Комунікативний метод (надає перевагу природним мовленнєвим ситуаціям або близьким до природних, створеним штучно). Прийоми комунікативного методу: створення мовленнєвих ситуацій або добір їх з життя, рольові ігри, екскурсії, походи, картини живопису, спеціально організовані спостереження, різноманітні види діяльності, які спонукають до висловлювання, вигадування казкових сюжетів. Вправами цього методу є відгуки про прочитане, листи, записки із вітанням, вибаченням, оголошення.

Творчий і комунікативний методи, передбачають володіння учнями уміннями розуміти тему твору, визначати її межі, вміти її розкривати; підпорядковувати свій письмовий твір певному задуму, висловлювати в ньому свою думку, власні емоції, ставлення до інших осіб та їхніх вчинків, збирати, накопичувати матеріал, відбирати головне й другорядне відповідно до теми й задуму; здійснювати мовну підготовку, вдосконалювати, редагувати написане, перевіряти орфографію, пунктуацію.

Використана література

  1. Методична розробка з читання.- Зап: ЗДУ, 2004.- 92с.

  2. Бігич О.Б. Вправи з навчання техніки читання та письма українською мовою у початкових класах.- К.: Ленвіт, 2006.- 64с.

  3. Волкова Анжела Володимирівна, Одарюк Лариса Петрівна Навчальний посібник з розвитку вмінь читання у дітей.- Запоріжжя: ЗДУ, 2000.- 40с

  4. Хорошковська Ольга Назарівна, Воскресенська Наталія Остапівна, Свашенко Алла Олександрівна Українська мова:Художнє слово. Читання.- К.: Промінь, 2004.- 160с.

  5. Григорян Е.Я., Мурко І.І., Федоренко О.О. Навчальний посібник з розвитку вмінь читання дитячої літератури..- Запоріжжя: ЗДУ, 2000.- 39с.

  6. Методичні вказівки до читання українською мовою. ЗНУ, 2005.- 36с.


 
 

Цікаве

Загрузка...