WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психологія важковиховуваних підлітків - Курсова робота

Психологія важковиховуваних підлітків - Курсова робота

однолітками. Інертність психічних процесів виявляється в усіх видах діяльності. Як ком-пенсація інертності може виникати педантичність, схильність до надмірної акуратності. До декомпенсації можуть призвести зміна обстановки (зміна місця проживання, школи), народження молодших дітей у сім'ї. Декомпенсаціяпроявляється здебільшого в посиленні жорстокості, ревнивості до молодших членів сім'ї.
Істероїдний тип. Головними рисами є жадоба до уваги та захоплення оточуючих, егоцентризм. Зовнішня виразність, театральність переживань не завжди відповідає реальній інтенсивності почуттів. У підлітків з істероїдною акцентуацією часто буває надмірне фантазування, як спроба привернути до себе увагу. Декомпенсація виникає при ігноруванні підлітка дорослими, ровесниками й виявляється у вигляді порушень поведінки, іноді наклепів на самого себе, демонстративних втеч з дому.
Конформний тип. Підлітки цього типу прагнуть надмірного пристосування до навколишньої дійсності. Вони живуть за правилом думати, "як всі", поступати, "як всі", нічим не вирізнятись із середовища своїх ровесників. Самооціночні судження доступні тільки з огляду на думку оточуючих. Тому якщо підліток потрапляє в делінквентне середовище, його поведінка також стає делінквентною. Такі підлітки взагалі важко переносять зміну обстановки, нове соціальне оточення, круту ломку життєвих стереотипів.
Нестійкий тип. Головна риса цього типу - постійне бажання розваг, задоволень, зміни вражень. У необхідності виконання обов'язків, досягнення мети (поставленої батьками) помічається недостатність наполегливості. Нестійкі підлітки часто потрапляють у делінквентні компанії, де займають становище підлеглих. До свого майбутнього ці підлітки байдужі, у них порушена здатність прогнозу дальшого розвитку ситуації. Виражена декомпенсація та порушення поведінки виникають за умов бездоглядності й проявляються у бродяжництві
1.2 Методи роботи з "важкими дітьми"
Протягом існування гімназії випадків коли діти не відвідували навчальний заклад не було, але у школі існує своя чітка система запобігання та реагування на подібні можливі ситуації. Проблема превентивності завжди була і є пріоритетною в системі психолого-педагогічних, медичних, правових соціологічних
досліджень у різних країнах світу. В Україні ця проблема набуває особливої гостроти оскільки
молодь формується в складних соціокультурних умовах економічних і політичних суперечностей неврівноваженості соціальних процесів, криміногенності суспільства.
Спостерігається тенденція до загострення соціально-економічних, психолого-педагогічних та медико - біологічних факторів, які детермінують деструктивну поведінку неповнолітніх. Зростає чисельність дітей з порушенням норм поведінки та тих, які відносяться до "групи ризику" і долучаються до раннього алкоголізму, наркоманії, проституції, ВІЛ-інфікованості, збільшується питома вага протиправності, агресивної аутоагресивної поведінки підлітків під впливом алкогольного та наркотичного сп'яніння. Основними причинами деструктивної поведінки є, зокрема, психологічний дискомфорт, негативні переживання, загальна втрата духовних орієнтирів, девальвація загальнолюдських цінностей, не сформованість у значної частини дітей і молоді почуттів терпимості, толерантності, милосердя, честі, совісті, що викликає у підлітків, юнаків та дівчат апатію, нудьгу, відчуття своєї непотрібності, не розуміння сенсу життя. Серйозним дестабілізуючим фактором є деструктивний конфлікт у системах: "учень
- учень" ,"вчитель - вчитель", "учень - вчитель", "учень - батьки", "батьки - вчителі". Як негативне соціальне явище в педагогічному процесі і як визначальний чинник у виборі мотивів соціальної поведінки, він стає дедалі більшим гальмом у навчально - виховному і соціальному процесах. Погіршилася культура спілкування і поведінки в учнівських і педагогічних колективах.
МЕТОДИЧНІ НАРОБКИ ЩОДО РОБОТИ З ПРОБЛЕМНИМИ ДІТЬМИ
Система роботи класного керівника з важковиховуваними учнями поєднується із системою
національного виховання. Перш за все необхідно виявити та взяти на облік важковиховуваних учнів. На кожного важковиховуваного заводиться спеціальний щоденник спостережень, до якого записуються насамперед соціально-психологічна характеристика учня. У ній відмічаються причини виникнення важковихованості, у чому вони проявляються, виділяються позитивні та негативні якості особистості, особливості сімейного виховання намічаються засоби виховного впливу на учня, контролю.
Раз на семестр робиться висновок про досягнуті результати виховної роботи і намічаються плани подальшої з кожним із таких учнів.
До завдань класного керівника входить вивчення інтересів, здібностей, нахилів важковиховуваних учнів і залучення їх до роботи в гуртках, в спортивних секціях як у школі, так і в позашкільних закладах
Робота з батьківським комітетом класу, з сім'ями важковиховуваних учнів, не благодійними родинами спрямовується на озброєння їх педагогічними знаннями, надання конкретної індивідуальної методичної допомоги.
ПОРАДИ ЩОДО СПІЛКУВАННЯ І ВИХОВАННЯ ПРОБЛЕМНОЇ ДИТИНИ
1. Якщо дитина проявляє садистські нахили, жорстока по відношенню до інших людей, тварин - проблема емоційного і психічного стану. В такому стані треба звертатись до дитячого психотерапевта.
2. Якщо дитина гіперактивна - потрібна консультація педіатра, який поставить діагноз і призначить лікування.
3. Якщо дитина запальна чи войовнича - переконайтесь чи саме батьки не провокують таку поведінку. До такої треба бути уважним, роз'яснювати наслідки такої поведінки, щоб вона вчилась регулювати свої стосунки із іншими людьми.
4. Якщо дитина не вміє стримувати гнів, необхідно залучити її до активного слухання, щоб вона вчилась вербально висловлювати агресію і знімати збудженість, нервовість.
5. Із кінозалу ( домашнього) виключити перегляд фільмів і телепередач із сценами насилля, жорстокості
6. Ні в якому разі не застосовувати фізичні покарання.
7. Роз'єднати хулігана і жертву Зайняти хулігана корисною роботою, щоб його енергія використовувалась з миролюбною метою.
8. Привчити дітей самим вирішувати свої проблеми настільки, наскільки це можливо, без стороннього втручання.
9. Не дозволяйте такій дитині сидіти без діла. Спрямуйте її енергію на щось корисне.
10. Доброзичливість і теплі стосунки з такими дітьми, постійне спілкування і вміння слухати дитячі проблеми, переконання, а не фізична сила - це допоможе запобігти агресивності.
ПОРАДИ ЩОДО ВСТАНОВЛЕННЯ ДОВІРИ МІЖ ПРОБЛЕМНИМ ПІДЛІТКОМ І КЛАСНИМ КЕРІВНИКОМ В КРИЗОВИЙ СТАН ДЛЯ НИХ
1. Уважно вислухайте дитину, Прагніть до того, щоб підліток зрозумів, що він вам не байдужий і ви готові зрозуміти і прийняти його. Не перебивайте і показуйте свого страху. Відносьтесь до нього серйозно, з повагою.
2. Запропонуйте свою

 
 

Цікаве

Загрузка...