WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психологія важковиховуваних підлітків - Курсова робота

Психологія важковиховуваних підлітків - Курсова робота

перешкод на шляху само актуалізації, незадоволення базових потреб особистості.
18. Соціально-психологічні теорії
Д.П. - результат тиску з боку оточуючих, бажання самоствердитись в певній групі
19. Педагог.
підхід
Соціально-педагогічний підхід
Д.П. - наслідок хиб соціалізації, недоліків виховання, засвоєння негативних соціальних ролей, невиконання інститутаюі соціалізації своїх функцій
Акцентуації характеру за умов негативної ситуації розвитку можуть переростати у психопатії. Такого роду психопатії у підлітків проявляються в тісній залежності від умов виховання, сімейної ситуації, зусиль самого підлітка, спрямованих на компенсацію патологічних особливостей особистості.
У підлітковому віці компенсаційні механізми часто сформовані недостатньо, й виникають загострення психопатичних рис. У підлітків зі збудливою психопатією частішають і стають більш Інтенсивними напади гніву, іноді виникає схильність до самопорізів. У циклоїдних і шизоїдних підлітків частіше виникають депресивні спади настрою. При епілептоїдній психопатії більш частими та інтенсивними стають напади поганого настрою (похмурість, злість, агресія до слабих). Для гіпертимних та нестійких підлітків збільшується (порівняно з дитячим віком) ризик потрапити в асо-ціальну компанію, почати вживання алкоголю та наркотиків.
За сприятливих умов навколишнього середовища для кожного типу психопатії підліток може посісти таке місце, яке приводить до відносної компенсації відхилень у розвитку особистості,-заняття в туристичній чи військово-спортивній секції для гіпертимних підлітків, можливість обмежити спілкування з однолітками у шизоїдів і т. ін.
Завданням психолога в роботі з такими підлітками є пошук найбільш сприятливого виду діяльності, правильна профорієнтація, нормалізація сімейних стосунків. У підлітків з сенситивним та психастенічним типом психопати можливі реакції гіперкомпенсації, бажання розвинути в собі контрастні риси характеру. З цією метою вони займаються в секції боротьби, важкої атлетики й т. д. Такий вибір можна схвалити, якщо це прагнення самого підлітка, а не його батьків.
Для засуджених із слабким (низкою) ступенем сприйняття найбільш характерна залежність поведінки від типу акцентуації. Тому особливості організації виховної роботи з даною категорією засуджених пропонується диференціювати залежно від типу акцентуації характеру.
Гіпертимний тип. Підлітки з цією акцентуацією вирізняються хорошим настроєм, високим життєвим тонусом, нестримною активністю. У цих підлітків виражена екстраверсія, прагнення до неформального лідерства в компанії однолітків. Висока рухливість нервових процесів приводить до того, що вони легко адаптуються до нової і такої, що швидко змінюється, обстановки. Самооцінка дещо завищена, плани на майбутнє оптимістичні й мінливі.
Порушення адаптації виникають при спробі ввести таких підлітків в чітко регламентований режим, обмежити їх активність, а також при виконанні монотонної діяльності на самоті, вони виявляються у втечах, порушеннях поведінки.
Циклоїдний тип. Характеризується, як правило, ко-роткочасними (1-2 тижні) коливаннями настрою від підвищеного до депресивного. У фазі пригніченого настрою помічається зниження працездатності, втрата інтересу до школи, захоплень, кампанії. Невдачі й дрібні конфлікти важко переживаються й можуть привести до думок про свою провину, неповноцінність. У цій фазі погано переноситься зміна життєвих стереотипів (переїзд, зміна школи й т. ін.). В гіпертимній фазі циклоїдні підлітки схожі на підлітків гіпертимного типу. Самооцінка може здатися на перший погляд суперечливою: підліток оцінює себе як активного й пасивного, товариського й замкненого одночасно. При більш пильному опитуванні з'ясовується тривалість перепадів настрою.
Лабільний тип. Головна риса цього типу - крайня мінливість настрою, який може змінюватися декілька разів протягом дня з незначних і непомітних для оточуючих причин. Підлітки цього типу точно відчувають ставлення до себе з боку. Інших людей та гостро на нього реагують. У них висока потреба в співчутті, співпереживанні з боку близьких. До лідерства ці підлітки не прагнуть, віддають перевагу теплим емоційним контактам з невеликою групою друзів. До декомпенсації можуть призвести емоційне відторгнення з боку значущих осіб, втрата рідних. Декомпенсація виявляється в посиленні емоційної лабільності, нападах плачу, спадах настрою, можливі спроби самогубства, втечі з дому.
Сенситивний тип. У цього типу дві основні риси - висока вразливість та занижена самооцінка. Серед сторонніх, в незвичній обстановці проявляються замкнутість, тривожність. З незнайомими важкі навіть поверхові, формальні контакти. Зі знайомими бувають досить товариськими й відвертими. При самооцінці підлітки цього типу знаходять у собі різні недоліки, особливо серед вольових якостей. Декомпенсацію може викликати ситуація несправедливого звинувачення, недоброзичливої уваги оточуючих. Це призводить до депресивних переживань, іноді до порушень поведінки.
Психоастенічний тип. Підліткам цього типу властиві нерішучість, схильність до роздумування, побоювання за майбутнє своїх близьких, схильність до самоаналізу. Нерішучість виявляється особливо сильно, коли треба зробити самостійний вибір. До декомпенсації призводить необхідність швидко приймати рішення, відповідати за інших (призначення старостою, керівником групи ровесників). При посиленні тривоги виникають нав'язливості й ритуали. Самооцінка дещо занижена, іноді суперечлива - підліток називає не тільки реальні риси, а й бажані.
Астеноневротичний тип. Головними рисами є підвищені втомлюваність, дратівливість, тривога за стан свого здоров'я. Втомлюваність особливо виявляється при розумових заняттях та в обстановці змагань. До декомпенсації призводить необхідність змагань (навчання в престижних ліцеях, гімназіях). При втомі наступають спалахи роздратованості, з незначного приводу посилюється турбота про стан свого здоров'я, може виникнути невроз у вигляді неврастенії.
Шизоїдний тип. Визначається замкнутістю та недостатністю інтуїції. В процесі спілкування важко встановити неформальний емоційний контакт, особливо з однолітками. Емпатія розвинута недостатньо. Внутрішній світ підлітка майже завжди закритий для інших і заповнений фантазіями, захопленнями.
Найважче переносяться ситуації, пов'язані з необхідністю встановлення емоційних неформальних контактів (перебування в оздоровчому таборі, санаторії), бажанням батьків втрутитися у внутрішній світ підлітка або обмежити його захоплення. Самооцінка адекватна, на відміну від психопатії, ніколи не помічаються розлади мислення.
Епілептоїдний тип. Головною рисою є схильність до поступової концентрації роздратованості та пошуку об'єкта, на якому можна було б зігнати злість. Бувають напади злобно-тужливого настрою. Емоційні спалахи часті й тривалі. Лідерство виявляється в бажанні влади над

 
 

Цікаве

Загрузка...