WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психологія важковиховуваних підлітків - Курсова робота

Психологія важковиховуваних підлітків - Курсова робота

займався вивченням неформальних об'єднань неповнолітніх засуджених.
Однак, результати цих досліджень не розкривають проблему морального виховання неповнолітніх засуджених як систему виховної діяльності виховно-трудової колонії. Окрім того, вони не завжди за своїм змістом і методикою відповідають реаліям сьогоднішнього дня, демократизації і гуманізації діяльності установ виконання покарання.
У процесі дослідження було виявлено суперечності в організації морального виховання неповнолітніх засуджених у виховно-трудових колоніях між: новими цілями морального виховання і старими методами і засобами виховного впливу, які не позбавлені авторитарного стилю; необхідністю оновити зміст морального виховання і несприйняттям його частиною педагогів або їхнепідготовленістю до його реалізації; передовим досвідом організації морального виховання і традиціями, які склалися роками і вже не відповідають вимогам часу; застарілими поглядами на моральне обличчя неповнолітнього злочинця і змінами в ньому, викликаними новими соціально-економічними умовами; творчим характером педагогічної діяльності і суворою її регламентацією правовими нормами; потребою навчити неповнолітніх управляти своєю поведінкою і обмеженими можливостями для формування його самостійності; потребою навчити неповнолітнього жити в нормальному суспільстві і максимально віддаленням його від таких умов ізоляцією.
Реформування діяльності виховно-трудових колоній відповідно до міжнародних норм виконання покарання, намічене постановами Кабінету Міністрів "Про поліпшення діяльності установ кримінально-виконавчої системи" і "Про програму приведення умов утримання засуджених, ув'язнених і адмінпокараних у відповідності до міжнародних стандартів" вимагає не тільки підготовки відповідної правової бази, яка відповідає цим стандартам, а й створення певних умов побуту і виховання неповнолітніх засуджених. Практичні працівники чекають від психолого-педагогічної науки конкретних рекомендацій щодо організації корекційно-виховного процесу з урахуванням змін як в особистості сучасних неповнолітніх злочинців, так і в гуманізації умов їх утримання та виховання у виховно-трудових колоніях.
Проблема перевиховання неповнолітніх злочинців давно привертала до себе увагу педагогів, психологів, юристів. Історія існування виправних закладів засвідчує, що в залежності від поглядів на природу неповнолітнього злочинця пропонувалась і методика виховного впливу.
Не вірячи в силу виховання, в можливість виправлення таких неповнолітніх, одні пропонували "єдиний засіб виправлення ... - це покарання, покарання до крайньої границі, покарання на все життя" (Д.Завалішин). На думку В.Міклашевського, тільки фізичними стражданнями, приниженням можна досягти усвідомлення малолітніми злочинцями своєї провини.
Прогресивні діячі виправно-виховних закладів для малолітніх злочинців пропагували і в силу своїх можливостей втілювали в практику цікаві гуманістичні ідеї, варті уваги і сьогодні. Серед них: роль суворого режиму закладу у протидії прояву поганих звичок і негативних рис характеру (А.Богдановський, К.Рукавишніков); роль навчального процесу у підвищенні моральності цієї категорії неповнолітніх (Є.Альбіцький, А.Ширген); місце праці у моральному оздоровленні неповнолітнього злочинця (А.Кистяковський); створення гуманних стосунків між вихованцями в колективі (А.Герд); місце самовиховання у моральному виправленні злочинців (М.Горонович, О.Ємельянов); повага до особистості вихованця, підхід до неї з оптимістичною гіпотезою, ідея перспективних ліній та інші (А.Макаренко); роль культу Батьківщини, культу матері, культу книги і культу рідного слова у моральному вихованні неповнолітніх засуджених у сучасних умовах (В.Сухомлинський). У дисертації дається короткий аналіз означених проблем.
Аналіз характеру скоєних злочинів показав, що основною ушкодженою ланкою в моральних підвалинах неповнолітніх засуджених є їх ставлення до оточуючих людей, до державного і приватного майна громадян, до дотримання норм і правил людського співжиття. Окрім того, для переважної більшості таких молодих людей у тій чи іншій мірі характерні такі стійкі негативні якості особистості як зухвалість, грубість, безжальність, жорстокість, озлобленість, зневажливе ставлення до людей, заздрість, лінь і легковажне прагнення "легко і красиво жити".
Дослідження переконують, що кожній групі неповнолітніх, які скоїли подібні злочини, притаманні однакові негативні якості, виражені в різній мірі. Так, злодії звикли задовольняти свої матеріальні потреби аморальним шляхом, хулігани проявляють агресивність по відношенню до оточуючих, гвалтівники характеризуються зневажливим ставленням до жіночої статі, вбивці не цінують людського життя.
На основі аналізу психолого-педагогічної літератури, моральних особливостей вивчених неповнолітніх засуджених, власного досвіду виховної роботи з ними, ми дійшли висновку, що їх за ступенем моральної занедбаності можна поділити на три основні групи.
До першої групи відносяться неповнолітні з позитивною спрямованістю, умовно названі нами "випадковими злочинцями"(6%). Це неповнолітні, які вперше скоїли злочин, повністю усвідомили ступінь своєї вини за нього, визначились у своїй поведінці. Другу групу складають неповнолітні, що характеризуються значним ступенем моральної занедбаності, яка ще не вкорінилась остаточно (68%). Третю групу становлять найбільш занедбані у моральному відношенні неповнолітні засуджені (26%). Позбавлені волі неповнолітні злочинці примусово ізолюються на визначений термін у виховно-трудових колоніях. Таке покарання призначається переважно за навмисні злочини і злочини, скоєні з необережності. Кримінальний кодекс України передбачає кримінальну відповідальність неповнолітніх, яким до вчинення злочину минуло шістнадцять років. За особливо небезпечні злочини кримінальна відповідальність наступає з чотирнадцяти років.
Базою дослідження були виховно-трудові колонії загального режиму, в яких відбувають покарання підлітки та юнаки, вперше засуджені до позбавлення волі за вчинені ними не тяжкі злочини. У процесі дослідження були виявлені специфічні особливості організації морального виховання в умовах цього закладу, виявлені труднощі і шляхи їх подолання. Значне місце у моральному вихованні неповнолітніх засуджених займає індивідуальна робота з ними по корегуванню відхилень у їх свідомості та поведінці, організації їх самовиховання. У цьому розділі розкривається специфіка такої роботи в умовах виховно-трудової колонії.
Процес морального виховання неповнолітніх засуджених вимагає орієнтації на те, що їм доведеться жити серед людей, в сім'ї. Це вимагає розширення контактів вихованців з людьми, які живуть на волі, ознайомлення з їх життям за колонійським муром, підтримання тісних контактів з батьками, встановлення з ними нормальних стосунків, використання їх впливу на моральне виправлення вихованців. Вивчення

 
 

Цікаве

Загрузка...