WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психологія важковиховуваних підлітків - Курсова робота

Психологія важковиховуваних підлітків - Курсова робота

але діяти відповідно до них учень не вміє.
У цих випадках потребується застосування загальних мір психолого-педагогічної профілактичної роботи.
3. Високий рівень.
Це - учень-правопорушник, який характеризується проявом стійкого комплексу негативних якостей. Неповнолітня дитина активно чинить опір вихованню. Вимоги дорослих виконує тільки під "натиском" і постійним контролем з їхнього боку. По відношенню до педагогів має агресивний настрій. В колективі однолітків не уживається, суспільні норми іправила не виконує, живе відповідно до тієї "моралі", яка виправдовує його поведінку, не відчуває межі між пустуванням і правопорушенням.
Робота з такою дитиною потребує спеціальних психолого-педагогічних профілактичних заходів.
4. Кримінальний рівень.
Це - неповнолітній злочинець, поведінка якого практично не керована. Психолого-педагогічні впливи ним не сприймаються, неповнолітній активно бореться проти них. Поведінка носить активно-наступальний характер, він живе відповідно до своїх норм "моралі", яка виправдовує мотиви правопорушень, легко йде на злочини.
Для таких осіб необхідна спеціальна методика виховання в закритих спеціальних закладах.
Успішне проведення виховної і психологічної профілактичної роботи неможливе без знання особливостей особи підлітка, схильного до протиправної поведінки, тобто його "загального портрета".
"Загальний портрет" підлітка, схильного до противоправних дій у поведінці:
1. Відставання в інтелектуальній сфері.
Це виражається в суб'єктивізмі сприйняття і оцінки навколишньої дійсності, його нерозвиненості або особливої вибірковості. Мова у таких дітей нерозвинена, словниковий запас примітивний, в мові переважає вуличний жаргон, вульгарні слова і вирази і, як результат цього, - недбалість у письмовому мовленні, складнощі в мисленні, його однобокість.
2. Недоліки в характері.
У підлітків, схильних до порушень дисципліни, сформовані і проявляються неприємні риси характеру, що значною мірою визначають асоціальну поведінку юнаків і дівчат. Вони не бажають учитись, порушують правила поведінки в школі, суспільних місцях, хуліганять, здійснюють дрібні крадіжки та інші провини.
3. Завищена конфліктність.
Такі вкорінені риси характеру, як грубість, запальність, упертість, негативізм, роблять підлітків, які мають проблеми в поведінці, джерелом конфліктів з однокласниками, батьками, старшими за віком людьми, що утруднює контакт з ними і їхнє виховання.
4. Активізація механізму психологічного захисту.
Відчуваючи постійну необхідність відповідати за свої вчинки перед учителями, батьками, старшими за віком людьми, працівниками правоохоронних органів, такі учні намагаються від них захиститись. Таким чином, виникає прагнення виправдовуватись перед собою і іншими, обґрунтувавши свою поведінку як законну або змушену обставинами, зняти з себе провину. Це веде до формування таких звичок, як нечесність, брехня тощо.
5. Підвищений інтерес до заборонених розваг.
Невміння організувати і проводити своє дозвілля, відсутність інтересу до соціально корисних видів діяльності істотно деформують інтереси підлітків, схильних до протиправних дій, у сфері дозвілля. Проявляється це в схильності до марно втраченого часу, до захоплення азартними іграми, дрібною спекуляцією тощо.
6. Притуплення гуманного начала.
Більшість підлітків з протиправною поведінкою вкрай невитримані, їм притаманна активність поведінки і небажання стримувати себе, свої емоції під час сильного збудження.
7. Вибір негативних засобів самоствердження і прояву дорослості.
Учні, які мають схильність до протиправних дій, з метою самоствердження і демонстрації своєї дорослості часто обирають куріння, вживання алкоголю, інші форми, на їхню думку, "дорослої поведінки". У деяких з них, разом із психологічною, виникає фізіологічна залежність від алкоголю, що свідчить про розвиток алкоголізму як хвороби.
Серед даної групи учнів значну частину (біля 20%) складають дівчата. Вони нерідко випадають з кола зору вчителя, класного керівника, тому що своєю поведінкою не спричиняють незручностей на уроках. Однак, не звертаючи особливої уваги, багато з них є ініціаторами порушень навчальної дисципліни. Серед них зустрічаються також організатори асоціальних компаній. Більша частина таких дівчаток курять, зловживають алкоголем, їм притаманна статева розпуста. В сім'ї вони тримаються зухвало, тероризують молодших братів і сестер, непристойно ведуть себе з батьками, сусідами тощо.
Для підвищення ефективності психолого-педагогічної роботи в навчальному закладі з підлітками "групи ризику" необхідне дотримання таких умов, як:
1. Наявність практичного психолога.
2. Наявність соціального педагога.
3. Підготовленість педагогів до роботи з такими дітьми.
4. Психолого-педагогічна компетентність батьків.
5. Нормативно-правове забезпечення.
6. Методичне забезпечення.
7. Фінансове забезпечення.
8. Зв'язок із комісіями у справах неповнолітніх.
9. Низка центрів, союзів, об'єднань по роботі з дітьми і підлітками.
10. Наявність регіональної програми допомоги "важким" дітям і підліткам.
Практичному психологу у своїй роботі дуже важливо виявити і встановити причини, які породжують відхилену від норми поведінку у підлітків, а також обставини, сприятливі деформації свідомості неповнолітніх, провести психолого-профілактичну роботу з питань активізації морального, правового виховання з залученням до цієї проблеми педагогів.
Індивідуальна профілактика і корекція містять в собі комплекс заходів, спрямованих на виявлення дітей і підлітків, схильних до девіацій, і здійснення корекційно-профілактичних заходів з метою усунення негативного впливу несприятливих для формування особистості дитини умов.
Індивідуально-профілактична робота з дітьми і підлітками педагогічного колективу навчального закладу спрямована на вирішення таких завдань, як:
1. Виявлення дітей і підлітків, схильних до девіацій.
2. Постійний і всебічний контроль (за місцем проживання, навчання) за їхньою поведінкою і способом життя.
3. Глибоке вивчення особистості й індивідуальності дітей і підлітків, джерел позитивного і негативного впливу на дитину.
4. Визначення шляхів і розробка заходів зі створення обставин, які запобігають або виключають можливість здійснення правопорушень.
5. Виховне діяння на оточення, яке має негативний вплив на дітей і підлітків.
Психологічна робота з девіантними підлітками може відбуватися у формі:
- профілактичної індивідуальної бесіди;
- інтерв'ю;
- діагностування;
- психологічного консультування;
- індивідуальної психотерапії;
- індивідуальної і групової психокорекції.
Дитина зростає в сім'ї, яка є одним з найважливіших факторів, який впливає на формування відхилень у поведінці дітей, тому робота психолога з питань профілактики і корекції цих відхилень повинна

 
 

Цікаве

Загрузка...