WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Тренінг із пошуку шляхів розв'язання життєвих суперечностей для старшокласників шлях до гармонії - Реферат

Тренінг із пошуку шляхів розв'язання життєвих суперечностей для старшокласників шлях до гармонії - Реферат

прагнутимете до таких стосунків. Водночас, досвід сімейних непорозумінь допоможе вам у майбутньому не вдаватися до таких помилок.
Вправа "Природа і вчинок"
Мета: усвідомлення старшокласниками взаємозв'язків у природі; необхідність гармонійного співіснування з об'єктами природи; спонукання суб'єктного ставлення до світу природи.
Час виконання - 20 хв.
Тренер. Усі ми здійснювали вчинки, які залишали неприємні відчуття або за які нам соромно. Чому так відбувається? Нерідко причинами таких дій є внутрішні суперечності, які заважають нам робити так, як хочеться насправді. Коли ми чинимо всупереч своєму "Я", з'являється внутрішній дискомфорт. Утім, не слід одразу лякатись і думати про себе погано. Адже відомою є істина, що людина вчиться на помилках. Кожна помилка - це життєвий урок, підступ до вищої сходинки. А чи здійметеся ви на цю сходинку - залежить від вас. Філософи стверджують, що сенс життя полягає в постійному самовдосконаленні, віднайдені гармонії з довкіллям, у духовному збагаченні. І що духовні надбання залишаються навіть після смерті людини, утілюючись у наступних поколіннях.
(Для виконання завдання учні мають сидіти парами. На дошці написані теми розповідей: "Учинок, за якиймені соромно", "Учинок, яким я пишаюся", "Я був свідком учинку".)
Поговоримо про вчинки, які ви здійснювали щодо світу природи або свідками яких були.
Ви сидите парами, кожен має розповісти своєму сусідові про якийсь учинок та про почуття, пов'язані з ним. Далі кожен розповідає групі приклад учинку сусіда, обов'язково відтворюючи його ставлення. Допускається викладання як позитивних, так і негативних учинків.
Час виконання - 20 хв.
Вправа "Зрозумій себе"
Мета: сприяння усвідомленню внутрішнього "Я", шляхів гармонізації внутрішнього світу. Час виконання - 20 хв.
Завдання 1.
Тренер. Французький філософ минулого сторіччя Альберт Швейцер (1875-1965 рр.) стверджував, що "наше життя сповнене сили та гармонії лише тоді, коли зовнішнє "Я" відповідає внутрішньому, що кожен учинок, який здійснюється всупереч нашому внутрішньому "Я", - це рана, яку ми завдаємо власній душі".
Отже, гармонія з довкіллям можлива лише тоді, коли існує гармонія зі своїм внутрішнім світом. З'ясуємо, які ж якості потрібні для гармонії нашого внутрішнього світу. Назвіть їх, будь ласка.
Примітка. Учням зазвичай важко відповідати на це запитання. Якщо вони називають мало прикладів - їм допомагає тренер. Важливо пояснити школярам, що гармонії внутрішнього світу людини сприяє:
o розуміння себе - адекватна самооцінка своїх дій та вчинків, зближення Я-реального та Я-ідеального (намагання бути таким, яким би хотів себе бачити);
o прийняття себе реального, справжнього - віра у свої можливості та ставлення до себе як до важливої складової навколишнього світу;
o усвідомлення та прийняття меж своєї свободи у ставленні до навколишнього світу, відповідальність перед своїм "Я" за вибір цінностей оцінювань у взаємодії з довкіллям та незалежність від тиску зовнішніх оцінювань.
Час виконання - 5 хв.
Завдання 2.
(Тренер ділить учнів на невеликі групи по 4-5 осіб.) Роздатковий матеріал: картки з порадами щодо усвідомлення свого "Я":
Тренер. Кожній групі я роздам картки з порадами як зрозуміти своє "Я". Поспілкуйтесь у групах та оцініть кожну пораду за п'ятибальною шкалою. Обґрунтуйте, чому саме так оцінили кожну з них.
Представники доведуть позицію групи.
Час виконання - 15 хв.
Запитання для обговорення: якою є ваша думка з приводу проведеної вправи? які моменти були найважливішими у вправі?
Вправа "Добро - шлях до гармонії"
Мета: спонукання усвідомлення учнями поняття добро, що без добра неможливі гармонійні стосунки з довкіллям. Час виконання - 35 хв.
Тренер. Взаємодія людини з навколишнім світом споконвіків будувалася на протилежних моральних категоріях - добра і зла. Стародавній грецький філософ Зенон зазначав: "Жити потрібно у злагоді з природою. Це все одно, що жити у злагоді з добром". Отже, без добра неможливі гармонійні стосунки з природою.
Завдання 1.
Тренер. Проведемо "мозковий штурм". Це завдання виконується швидко. Прохання - наводити будь-які приклади, що спали на думку згідно із завданням, а я записуватиму їх на дошці. Отже, назвіть, будь ласка, слова, що асоціюються зі словом добро.
Час виконання - 5 хв.
Завдання 2.
Тренер. Утворіть невеликі групи по 4-5 осіб. Спілкуючись у групах, оберіть одне слово із загального списку, що, на ваш погляд, найбільше характеризує добро. Після виконання завдання представник від групи доведе, чому саме таке слово обрала група.
Час виконання - 10 хв.
Завдання 3.
Тренер. Як ви розумієте такий життєвий девіз: "Коли всім навколо буде добре, тоді мені буде ще краще"? Спілкуючись у групах, з'ясуйте сутність цього вислову. Виділіть представника, який розповість як ваша група розуміє вислів.
Час виконання - 10 хв.
Завдання 4.
Для продовження вправи запропонуйте учням стати в коло й по черзі давати відповіді на запитання. У разі необхідності можете першим почати відповідати:
1) Для чого ми проводили цю вправу?
2) Які почуття викликали у вас завдання вправи?
3) Чому варто розглядати питання добра і зла?
Примітка. Якщо учень відмовляється відповідати на запитання, це його право. Не слід примушувати всіх учасників робити висновки. Час виконання - 10 хв.
Тренер. Отже, проаналізувавши нашу роботу, можна зробити висновок, що тільки добро, розуміння себе, інших, сенсу життя та взаємозалежності всіх процесів на Землі забезпечить гармонію людини з довкіллям. А будь-який негативний учинок тільки віддаляє людину од гармонії зі світом та самим собою.

 
 

Цікаве

Загрузка...