WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Тренінг із пошуку шляхів розв'язання життєвих суперечностей для старшокласників шлях до гармонії - Реферат

Тренінг із пошуку шляхів розв'язання життєвих суперечностей для старшокласників шлях до гармонії - Реферат


Реферат на тему?
Тренінг із пошуку шляхів розв'язання життєвих суперечностей для старшокласників шлях до гармонії
Вправа "Як я розумію "гармонію"
Мета: усвідомлення учнями поняття гармонія; з'ясування прикладів гармонійного співіснування з довкіллям. Час виконання - 20 хв.
Тренер. Один зі східних філософів зауважив, що перебувати в гармонії з природою, природним ритмом Усесвіту - означає бути поетом, художником, музикою та танцюристом. "Гармонія" в перекладі з грецької мови означає "злагодженість, зв'язок, стрункість". У словнику це поняття пояснюється як "внутрішня і зовнішня узгодженість, цілісність явищ та процесів". Тож чи є наше життя в макро- й мікросоціумі, у природі гармонійним?
Завдання 1.
Тренер. Напишіть, будь ласка, на окремих аркушах перелік тих якостей людини, які ви вважаєте важливими для гармонійної взаємодії з довкіллям. Чим більше якостей ви напишете, тим цікавішим буде виконання наступних завдань.
Час виконання - 5 хв.
Завдання 2.
Тренер. Послухаймо, які якості кожен вважає суттєвим для гармонійного існування людини з довкіллям.
(Учні по черзі вказують якості, а тренер записує їх на дошці (плакаті), доповнюючи перелік тими, що називаються вперше, а також своїми прикладами.)
Зараз ми проголосуємо за ті якості, указані у списку, які ви вважаєте найголовнішими для гармонійного співіснування людини з навколишнім світом.
(Тренер зачитує якості, а учні голосують. Якщо за певну якість про-голосувала більшість - педагог записує її окремо і звертається до учнів із запитанням: "Чому ви вважаєте саме цю якість найважливішою?"
Бажаючі учні відповідають.)
Час виконання - 10 хв.
Завдання 3.
Тренер. Зараз кожен отримає аркуш із таблицею. Перепишіть із дошки ті якості, які виявилися найважливішими для групи.
Таблиця
Якості, що сприяють
гармонії людини з
навколишнім світом Самооцінка
А тепер у графі "Самооцінка" навпроти кожної якості вам пропонується поставити бали за десятибальною шкалою, тобто оцінити, як розвинена ця якість у вас.
Час виконання - 5 хв.
Запитання для обговорення: скажіть, будь ласка, чому ті якості, які ми щойно з'ясували, недостатньо виявляються у громадян?
Вправа "Гармонія в моїй сім'ї"
Мета: усвідомлення учнями способів гармонійного існування в сім'ї; сприяння розвитку якостей, що допоможуть у розв'язанні конфліктних сімейних ситуацій, налагодженню гармонійних стосунків у майбутніх власних сім'ях.
Час виконання - 25 хв.
Завдання 1.
Тренер. Продовжуючи розмову про гармонію людини з довкіллям, хочу запитати: "Де народжуються перші паростки гармонії?"
Прошу називати будь-які приклади, можливо, навіть не зовсім вдалі та недостатньо обґрунтовані.
Примітка. Якщо учні не називають сім'ю як джерело гармонії, то педагог їм пропонує цей варіант, запитуючи, чи погоджуються вони з таким твердженням.
Послухайте, будь ласка, цитату із твору Е.Сетон-Томпсона "Доміно": "Мати слідкувала за грою дітей. Вона старанно підтримувала загальні розваги. Пухнаста малеча гралася, як звичайно роблять це створіння, що тільки починають жити, для котрих найвищою силою є мати, і ця сила вся до їх послуг". Звісно, що для будь-якої дитини з моменту народження "найвищою силою" є її батьки, і тільки вони впродовж певного часу є її порадниками, захисниками. Далі на життя дитини впливає колектив дитсадка, школи, спілкування у дворі, на вулиці. Утім, сім'я і в цей час залишається найвагомішим чинником благонадійного розвитку дитини, її гармонійного існування зі світом.
Таким чином, можна стверджувати, що гармонійне середовище для особистості здебільшого створюється сім'єю, близькими людьми.
Час виконання - 5 хв.
Завдання 2.
(Тренер довільно поділяє учнів на чотири групи (або учні розраховуються на перший-четвертий і утворюють групи відповідно до своїх номерів.)
Тренер. Відомо, що дуже часто сімейні стосунки не можна назвати гармонійними. Поспілкуйтесь у групах і з'ясуйте приклади та причини дисгармонійних сімейних стосунків.
Час виконання - 5 хв.
(ДЛЯ продовження завдання тренер умовно добирає кожній групі "групу-партнера", тобто фактично утворює дві пари груп. Після цього кожна група по черзі називає один із прикладів, а її група-партнер допомагає знайти шляхи вирішення означеної проблеми.)
Час виконання - 15 хв.
Примітка. Важливо, щоб учні самотужки спробували знайти шляхи вирішення поширених проблемних ситуацій у сім'ї, з'ясували для себе, що не тільки вони потребують уваги й допомоги, а й їхні батьки. Складною є ситуація, коли учні вказують на недостатню увагу з боку батьків. У такому разі учням самим варто піднімати ці питання в сім'ї, звертати на себе увагу, утім, робити це слід тільки в позитивній формі.
Можливі приклади налагодження стосунків:
"Тату, мамо, я добре розумію вас, вашу зайнятість, знервованість
постійними проблемами, але ж і ви зрозумійте мене - я маю багато проблем, із якими не можу звернутися ні до кого, крім вас. Та я боюся, що ви мене не зрозумієте";
"Дуже прошу вас, не розмовляйте зі мною наказовим тоном, я так хочу, щоб спілкування в нашій сім'ї було ввічливим, щоб ми поважали одне одного, адже ж ми рідні люди".
До дискусій може приєднуватися тренер, якщо учні вичерпують відповіді та аргументи, однак не нав'язуючи своєї думки.
Запитання для обговорення: для чого ми проводили цю вправу? що нового ви дізналися про сімейні стосунки?
Отже, гармонійні стосунки людини з навколишнім світом починаються з сім'ї: чим більша гармонія в середині сім'ї, тим гармонійнішими людьми стануть діти. Утім, не впадайте у відчай, якщо ваші сімейні стосунки не є гармонійними. У вас усе попереду, якщо ви наполегливо

 
 

Цікаве

Загрузка...