WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Здібності школярів та їх формування в процесі навчання - Реферат

Здібності школярів та їх формування в процесі навчання - Реферат

важливості запам'ятовування матеріалу, а також прагнути залучати всі види пам'яті: слухову, рухову, логічну, емоційну, зорову.
Формування і розвиток музикальності як почуття ритму являє собою значну складність для вчителя музики. Деякі педагоги вважають, що її взагалі не можна розвинути - вона або є, або ж її немає. Подібне судження звільняє таких педагогів від піклування про розвиток музикальності. Однак практика переконує, що певні досягнення в цьому можливі.
Вчитель музики має систематично, усвідомлено і цілеспрямовано удосконалювати слухове сприймання, образно-асоціативне мислення, почуття ритмічної пульсації, емоційне переживання музики, всі види пам'яті, тобто розвивати весь арсенал музичних здібностей молодших школярів. І найсуттєвіше - розвиток музикальності у ході роботи над творами різних форм, жанрів, стилів; у процесі активного слухання музики і спільного з учителем судження про неї.
Щоб правильно оціниться і зрозуміти певним музичний твір, треба мати добре натренований апарат сприймання. Ось чому так важливо залучати школярів до багатства музики, постійно піклуватися про виховання в них культури художнього її сприймання в усій складності і єдності виражальних засобів. Тож після доко разового прослуховування твору дітям пропонується визначити жанр, характер музики, темп, тембр. Перед другим прослуховуванням їм слід запропонувати простежити, як розвивається мелодія, який ритмічний малюнок твору, в якій формі він написаний.
Діти дуже цікавляться технікою. Основи технічної творчості закладаються з дитинства, тому особливої уваги вони потребують від періодичного шкільного навчання.
Працюючи над розвитком здібностей - до технічної діяльності, маємо пам'ятати, що здібності тісно пов'язані з потребами, інтересами та іншими мотивами діяльності школяра. Спроможність учня виконувати будь-яку творчу роботу не існує поза зв'язком з тим, що його спонукає до цього. Від сили спонукань до цього. Від сили спонукань значною мірою залежить енергія і продуктивність творчої діяльності дитини. Для успішного керівництва розвитком здібностей до технічної творчості учнів 1-4 класів, їх авторських умінь і навичок потрібно знати індивідуально-психологічні особливості школярів, їх ставлення до навчання, особливості їх навичок, знань, умінь, вольових якостей.
Вивчаючи технічні особливості учнів молодшого шкільного віку, класовод має на меті визначити загальні шляхи і способи формування здібностей до технічної творчості. Рухливість, допитливість, конкретність мислення, велика вразливість - необхідні для розвитку здібностей до технічної творчості.
У процесі роботи над розвитком здібностей до технічної творчості необхідно враховувати не тільки підготовку класу, а й індивідуальні особливості кожного школяра. Так, хто швидко виконує завдання слід завантажувати додатково, надавати допомогу слабшим, частіше звертатися до учнів, які мають нестійку увагу, недостатні вміння і навички.
Дітей молодшого шкільного віку необхідно вчити володіти інструментами, знаряддями праці вивчати технічне мислення, вміння розв'язувати технічні задачі.
Така підготовча робота з молодшими учнями приводить до того, що у дітей-підлітків виявляються достатньо розвинуті технічні здібності.
В молодших школярів в сільській школі можна формувати здібності до сільськогосподарської праці. Під керівництвом вчителя діти цього віку вирощують нові сорти рослин, доглядають за домашніми тваринами.
В молодшому шкільному віці можуть зустрічатися учні з другим, більш високим рівнем розвитку спеціальних здібностей. У цих учнів рано формуються і розвиваються спеціальні здібності під впливом сприятливих умов життя і загального формування особистості. До таких учнів необхідно проявляти особливу увагу.
Випадки раннього прояву здібностей до математики описує Б.А.Крутецький. Він розказує, що на математичні здібності Соні Лернер батьки вперше звернули увагу, коли їй було 4 роки. Вона любила спостерігати, як виконував завдання з математики її брат-учень 2 класу. В 4-5 років Соня самостійно прийшла до поняття простого дробу. В 5-6 років помітили, що в неї появилося поняття про невід'ємні числа. Її брат помилково записав приклад і розгубився, коли йому прийшлось розв'язати: 28-36. Але це не викликало труднощів для Соні "Це буде на 8 менше ніж ніщо" - сказала дівчинка. В 11 років Соня вчилася в 6 класі і займалась математикою в гуртку.
В.Лєбедєв в 5 років множив двоцифрові числа, в 6 років почав цікавитися тригонометрією.
Ранні прояви здібностей у школярів часто бувають основою розвитку великого таланту, але якщо виявлені здібності в майбутньому не розвиваються, не виховуються, вони зникають. Нерідко ми бачимо дуже здібних дітей-музикантів, дітей-художників в початковій школі, які в старших класах стають середніми учнями. Це, найчастіше, результат поганої педагогічної діяльності. У багатьох школярів здібності зникають в результаті відсутності систематичного навчання і потрібного керівництва зі сторони вчителів.
Здібності можуть проявлятися і формуватися протягом всього життя людини, їх ніколи не пізно розвивати. Є багато випадків, коли здібності виявляються у людей зрілого віку.
Крім того, слід пам'ятати, що спеціальні здібності у дітей часто формуються цілими групами. Школярі, які добре малюють, можуть бути здібні до музики чи до театрального мистецтва.
В початкових класах не слід намагатися розвивати здібності тільки до однієї діяльності, важливо досягати багатостороннього розвитку дитини.
Окремі здібності людини ще не гарантують успішного виконання нею тяжкої діяльності. Розвинуте у людини тонке сприймання форми і кольору ще не робить її художником. Чудовий музичний слух ще не створює музиканта. Для успішного оволодіння любоюдіяльністю необхідне поєднання окремих здібностей, які об'єднуються в єдине ціле. В цьому синтезі окремі здібності, звичайно, об'єднуються навколо визначеного особистого навчання, свого роду центральної здібності.
Розрізняють здібності різного рівня - навчальні і творчі. Навчальні здібності пов'язані з засвоєнням вже відомих способів виконання діяльності, одержанням знань, умінь і навичок. Творчі здібності пов'язані з утворенням нового, оригінального продукту, знаходячи нові способи виконання діяльності. З цієї точки зору розрізняють здібності до засвоєння, вивчення математики.
Загальні розумові здібності - це здібності, які необхідні для виконання не однієї, а багатьох видів діяльності. До загальних розумових здібностей відносяться, наприклад, такі якості розуму, як розумова активність, критичність, систематичність, високий рівень аналітико-синтетичної діяльності.
Успішне здійснення тої чи іншої діяльності залежить від поєднання якостей особистості. Одні тільки здібності не можуть привести до великих досягнень. Перш за все здібності тісно пов'язані з позитивним відношенням до відповідної діяльності, інтересам до неї, нахилом займатися нею.
Інтереси проявляються в бажанні до пізнання об'єкта. Нахил - бажання виконувати відповідну діяльність. Інтереси і нахили особистості не завжди співпадають. Можна цікавитися музикою і не мати нахилу нею займатися. Можна цікавитися спортом і не мати нахилу займатися ним. Але у здібних до певної діяльності дітей інтереси і нахили

 
 

Цікаве

Загрузка...