WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Здібності школярів та їх формування в процесі навчання - Реферат

Здібності школярів та їх формування в процесі навчання - Реферат


КУРСОВА РОБОТА
з психології на тему:
Здібності школярів та їх формування в процесі навчання
ПЛАН
І.Вступна частина
1. Загальне поняття про здібності.
2. Види здібностей.
3. Поняття про талановитість.
4. Природні задатки як передумови розвитку здібностей.
5. Діагностика здібностей школярів.
ІІ. Основна частина.
1. Умови розвитку здібностей.
2. Розвиток музичних здібностей.
3. Розвиток технічної творчості.
4. Розвиток інших здібностей (літературних, математичних).
5. Педагогічне спілкування як фактор розвитку творчих здібностей.
ІІІ. Заключна частина.
Здібності і особистість.
Спостерігаючи з школярами, вчитель не без підстави вважає, що одні більш здібні до навчання, інші менш здібні. Буває, що учень здібний до математики, але погано висловлює свої думки в усній і письмові мові або виявляє здібності до мов, літератури, взагалі до гуманітарних наук, але йому важко даються математика, фізика, вивчення техніки.
Здібностями називаються такі психічні якості, завдяки яким людина порівняно легко набуває знань, умінь, навичок і успішно займається якою-небудь діяльністю.
Здібності виявляються лише в діяльності. При сприйманні, наприклад, виявляється таке розрізнення колірних відтінків, гостре "бачення" предметів, розуміння пропорційності відношень (у роботі художника), абсолютний слух (на заняттях музикою, спостережливість (в дуже багатьох видах діяльності), тощо. Деякі здібності пов'язані з доброю роботою пам'яті (наприклад, здібність до швидкого і міцного навчального матеріалу, легке і точне відтворення його). Яскраво виявляються здібності в розумовій діяльності людини (розуміння матеріалу, розв'язування складних завдань, глибина думки, критичність, кмітливість). Велике значення для здібностей має і творча уява, особливо необхідна в праці поета, винахідника.
Здібності не зводяться лише до знань, умінь і навичок, хоч виявляються і розвиваються на їх основі. Тому треба бути дуже обережними і тактовними при визначенні здібностей учнів, щоб не вважати складні знання дитини за відсутність у неї здібностей. Такі помилки інколи навіть щодо майбутніх великих вчених, які з певних причин погано вчилися в школі. З цієї самої причини неправомірні висновки про здібності лише на підставі деяких властивостей, що свідчать не про низькі здібності, а про брак знань.
Розрізняють загальні і спеціальні здібності. Якщо в людини є загальні здібності, вона може успішно займатися різними видами діяльності. Школярі, які володіють загальними здібностями, звичайно, добре і легко встигають з усіх предметів. Спеціальні здібності дають змогу людині успішно виконувати будь-яку певну діяльність. Так, бувають математичні, технічні, літературні, музичні та інші здібності.
Поєднання визначних здібностей, які зумовлюють особливо успішне, самостійне і оригінальне виконання певної діяльності називаються талантом. До талановитих людей можна віднести тих, хто здатний до творчої діяльності. У галузі суспільних відносин такі люди досить успішно втілюють у життя прогресивні ідеї свого часу, в галузі літератури і мистецтва створюють досконалі твори на рівні сучасної передової думки, в галузі науки і техніки, вони добре розв'язують складні завдання.
Найвищий ступінь талановитості називається геніальністю. Геніями вважають тих, хто створює щось принципово нове в суспільному житті, в науці, літературі, мистецтві, тощо. Продукти творчості геніальної людини є важливим етапом у розвитку тієї чи іншої галузі діяльності. Геніальні люди є дороговказом у розвитку людства.
Здібності людини, як уже зазначалося, тісно пов'язані з її нахилами. Тому інтерес до якого-небудь заняття, захоплення тим часто свідчить про певні здібності до того чи іншого виду діяльності.
Здібності виявляються не лише в заняттях тільки розумовою працею, яку виконує, наприклад, вчений, письменник. Здібності виявляються у фізичній роботі.
Багато вчених вважають, що здібності природжені і передаються спадково. Здібності залежать від будови мозку і органів чуття, а вони бувають різними у людей вже від народження. У кожної людини є природні задатки, тобто особливості мозку, вищої нервової діяльності, аналізаторів, від цього залежить певна схильність до розвитку в майбутньому тих чи інших здібностей.
Природні анатоми - фізіологічні задатки і становлять фізіологічну основу здібностей. Сукупність задатків, які потім розвиваються в здібності, називаються обдарованістю людини.
Проте ці природні задатки ще не є визначальною умовою для успішної діяльності. Задатки треба розвивати, а цього можна досягти лише в процесі діяльності. Крім того, задатки багатозначні, тобто, залежно від діяльності на основі задатків у відповідних умовах можуть розвиватися різні здібності. Так, маючи добрий слух і відчуття ритму, одна людина може стати композитором, друга - добрим виконавцем, третя - диригентом, четверта - музичним критиком тощо.
Задатки - ніби сили, що дрімають; потенціальні можливості людини, які так і не вдається "розбудити", виявити, використати, якщо людина не займається відповідною діяльністю. А для таких занять потрібні соціальні умови: матеріальне становище, навколишнє середовище, яке спонукає до певної діяльності.
У деяких людей у сприятливих умовах дуже рано розвиваються здібності. Звичайно найраніше виявляється музична і художня обдарованість. Так, М.І.Глінка ще у віці 3-4 років дуже любив таку гру: він стукав паличкою по різних предметах, які звучали (мідні тази, каструлі). При цьому, на привеликий подив дорослих, у нього виходили співзвуччя, які було приємно слухати. Згодом цей хлопчик став великим композитором. Трохи пізніше, ніж музична й художня обдарованість, у людей розкриваються літературні здібності, але в деяких талановитих поетів і вони виявляються дуже рано. Досить рано виявляються й здібності до математики.
Можна навести чимало прикладів вияву раннього обдарованості людей, які стають талановитими діячами в тій чи іншій галузі.
Проте буває й так, що в дитинстві люди виявили виняткові здібності, однак дорослими вони втрачали їх. Проте таких випадків, порівняно небагато. Тому, я вважаю, що потрібно приділяти велику увагу розвитку здібностей у дітей початкових класів. І пропоную ряд завдань, тестів, порад для розвитку різних видів здібностей.
Тест "Який тип обдарованості у вашої дитини?".
(Американські вчені де Хаак і Каф).
І. Інтелектуальні здібності.
Цей тест рекомендується для батьків. На кожне запитання пропо-нується на вибір три відповіді: так, ні, буває по різному. Аналіз відповідей на запитання тесту дасть батькам і вчителям інформацію про тип обдарованості дитини:
1. Ваша дитина засвоює нові знання дуже швидко і легко.
2. Має почуття здорового глузду і використовує знання у практичних, повсякденних ситуаціях.
3. Вміє розмірковувати. Ясно мислить, не плутається в думках. Добре вловлює зв'язок між однією подією та іншою, міжпричиною і наслідком. Добре розуміє недоговорене. Здогадується про те, що часто прямо не висловлюють дорослі, але мають на увазі. Встановлює причини вчинків інших людей, мотиви їх поведінки.
4. Швидко запам'ятовує почуте або прочитане без спеціальних зау-чувань, не витрачає багато часу на

 
 

Цікаве

Загрузка...