WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Формування самосвідомості дошкільника - Курсова робота

Формування самосвідомості дошкільника - Курсова робота

досягти мети; плаче, якщо щось не виходить. Із власної ініціативи наслідує рухи та дії рідних дорослих. Починає самостійно їсти, вдягати окремі деталі одягу. Виконує разом з дорослим елементарні дії з предметами. Спостерігає за реакціями батьків на свою поведінку. Відгу-кається на власне ім'я. Радіє своєму зображенню в дзеркалі. Розрізняє поняття "можна"" - "не можна", "хороший"- "поганий". Охоче спілкується з приємними людьми, уникає спілкування з неприємними.
Другий рік життя
Впізнає себе у дзеркалі. Радіє досягненню позитивних результатів. Відтворює дії дорослих в іграх. Виконує різні вимоги (подає, приносить, показує, жаліє, робить рукою "до побачення" тощо). Придивляється до незнайомих людей, виявляє інтерес до однолітків, тривалий час спостерігає за ними. Починає застосовувати в спілкуванні мову. Виконує прості гігієнічні (намагається не забруднитися, користується носовичком) та моральні правила (поводиться привітно, ділиться з іншими тощо). Радісно реагує на пестливі звернення. Знає, чого можна чекати від мами й тата в тому чи іншому випадку. За власним бажанням обирає об'єкт для наслідування. Знає свою статеву приналежність Дедалі виразнішими ста-ють уподобання та прихильності. Говорячи про себе, називає себе на ім'я.
Третій рік життя
Слухняність стає свідомішою. Впевнена у своїх можливостях. Намагається стримати агресивні прояви. Орієнтується на моральні правила й соціально схвалювані норми. Виявляє дослідницьку активність. Ставить запитання. Знає, що люди різняться між собою зростом, вагою, статтю, віком. Має уявлення про особливості поведінки чоловіків і жінок. Говорячи про себе, використовує займенник "Я". Диференціює "я", "ти", "ми", "моє", "твоє", "наше". Відстоює незалежність ("Я сам!"). Демонструє іншим свої вміння. Переживає успіх - неуспіх. Не погоджується з поганою думкою про себе. Домагається визнання своїх досягнень. Її можна умовити відмовитися від чогось. Орієнтується у настроях рідних дорослих. Впізнає себе на фотографіях та у фільмі. Робить спроби самостійно щось вибрати, прийняти певне рішення. Звертається до приємних дорослих та однолітків. Чинить опір кривдникові [7,4].
Педагог має визначитися з тим, наскільки властиві описані прояви поведінки кожному вихованцеві. Якщо поряд з тим чи іншим проявом він може поставити знак "+", це означає: розвиток особистості малюка відбувається нормально, та різнобічно засвідчує правильність обраної стратегії виховання. Якщо ж одні з ознак особистісного зростання властиві дитині, а інші виявляються рідко або зовсім не характерні для неї, це свідчить про існування певних проблем передусім у виборі виховних впливів на малюка.
Педагогам стане в нагоді наведений нижче комплекс базових якостей, що засвідчує нормальний темп і спрямованість особистісного зростання малюків.
Темп і спрямованість особистісного зростання дитини раннього віку
Самостійність
У знайомих ситуаціях діє незалежно від керівництва й допомоги дорослого, звертається по неї в разі об'єктивної необхідності, ефективно використовує в подальшій діяльності; відмовляється від передчасної допомоги інших; ініціює елементарні рішення, покладається на власний досвід, довіряє своїм можливостям, уміє самоорганізуватися, може відстояти свою думку, виробляє елементарне самооцінне судження; вміє протягом певного часу зайняти себе; радіє власним досягненням.
Працелюбність
Уявляє, що кожна здорова людина працює; знає, що для досягнення результатів треба докласти зусиль; розуміє, що праця дає радість, завершується практичними результатами, корисна для виконавця та інших людей; намагається домогтися високої якості, діє старанно, доводить розпочате до кінця; долає елементарні труднощі на шляху до мети; діє оптимістично, цілеспрямовано; виправляє помилки, вдосконалює зроблене, радіє досягненням, прагне досягати успіху.
Людяність
Виявляє інтерес до людей, уважна до їхніх потреб і настроїв; знає, що різні люди різняться між собою своїми особливостями, можуть мати відмінну від її власної точку зору; може визнати чесноти й переваги інших людей; здатна співчувати, співрадіти, ставати на місце інших; виявляє бажання допомогти, зробити добро; не розраховує на винагороду, виявляючи до інших увагу, підтримуючи їх; адекватно реагує на чуже горе, неуспіх або погане самопочуття, змінює відповідно до цього свою поведінку; вміє прощати, доброзичлива до людей, щира в поводженні, відкрита для контактів з приємними людьми.
Самолюбність
Розвинене почуття самоповаги, орієнтується у власних чеснотах і вадах; може відстояти власну гідність, упевнена у своїх можливостях, покладається на себе, довіряє собі, співвідносить свої домагання з можливостями; небайдужа до думки про себе авторитетних людей; домагається реалізації своїх прав, якісно виконує обов'язки; збалансовані прагнення до самореалізації, саморозвитку та самозбереження; намагається гідно вигравати й програвати; усвідомлює свою значущість для рідних та близьких; радіє своїм успіхам; ображається, коли при-нижують її гідність; прагне самоутвердитися.
Відповідальність
Знає, що кожна людина має обов'язки; орієнтується у своїх власних, намагається їх виконувати без нагадувань дорослих; може на прохання близької людини відмовитися від розваги на користь обов'язкової справи; усвідомлює, що людина відповідає перед іншими за свої дії; знає, що вчинки та дії мають певні наслідки для людей, що навколо; намагається дотримуватися свого слова, виконувати обіцянки; орієнтується в межах припустимої та соціально схвалюваної поведінки; визнає свої помилки, здатна визнати свою провину, розкаятися; може взяти на себе відповідальність за виконання суспільно корисної справи (звичайно ж, посильної).
Розсудливість
Починає розмірковувати з приводу побаченого, намагається послідовно викладати свої думки, формулює елементарні судження, робить нескладні висновки, висуває найпростіші припущення; обговорює з близькими дорослими свої проблеми, розповідає про них; може вести короткочасну бесіду, проявляє інтерес до нової інформації, розв'язання життєвих проблем рідними дорослими; ставить багато запитань і робить спробу самостійно відповісти на них.
Справедливість
Орієнтується в тому, що всі діти рівні у своєму бажанні дістати підтримку, розуміє та визнає авторитетних дорослих та значущих однолітків; диференціює поняття "правда" і "неправда", "чесність" і "нечесність", намагається поводитися правдиво, дотримується у взаєминах з іншими моральних правий; вчиняє совісно, чесно; бере до уваги домагання і можливості інших людей; розпізнає порушення правил, може опиратися несправедливості.
Самовладання
Уміє стримувати негативні емоції та поривання; усвідомлює, що поганийнастрій та вчинки негативно позначаються на самопочутті та діях дорослих та однолітків; може на прохання близької людини відмовитися від чогось небажаного, певний час зачекати, не капризувати, втриматися від бажаного; утримується від плачу, якщо потрапила у халепу, шукає виходу зі скрутної ситуації, звертається до дорослого по допомогу; виявляє сміливість, здорову міру ризику, намагається чинити

 
 

Цікаве

Загрузка...