WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психологічні аспекти діяльності особистості в мережі Інтернет - Реферат

Психологічні аспекти діяльності особистості в мережі Інтернет - Реферат

школярів і домогосподарок.
Інформаційні ресурси, доступні користувачам Інтернет, безумовно безмежні. Кожний користувач може знайти для себе в мережі необхідну інформацію, запропоновану в будь-якій з технічно існуючих форм - текстовому, аудіо, відео та інших форматах. Інформація може носити приватний, науковий, суспільний характер.
Однією з основних проблем одержання інформації в Інтернет є її вірогідність і можливість оцінки користувачем одержуваної інформації. Це особливо важливо, оскільки в більшості джерел інформації в мережі відсутня та репутація, що склалася в оффлайн джерел (газет, телебачення, видавництв, радіоканалів) за довгий період їхнього існування.
Частково це компенсується активною експансією вже існуючих систем доступу до інформації в мережі, створенням своїх онлайн-версій, частково - роботою адміністраторів пошукових систем, але більшою мірою лягає на плечі самого користувача.
Безсумнівно, позитивною якістю мережі є потенційна можливість кожного користувача розміщати в мережі й робити доступною для необмеженого числа інших користувачів власну інформацію. Найважливішим фактором, що визначає експонентний ріст інформаційних ресурсів мережі, є відсутність необхідності залучати для розв'язання завдань значні матеріальні ресурси. Мережа є, напевно, найдемократичнішим засобом масової інформації, що не потребує жодних капіталовкладень і доступна кожному.
Ще одним позитивом інформаційних ресурсів мережі є можливість зворотного зв'язку між користувачем і суб'єктом, що надав інформацію.
Таким чином, користувачеві надається можливість заявити про себе, повідомити відвідувачам свого ресурсу необхідні, на його погляд, відомості приватного, рекламно-комерційного, суспільного характеру.
Величезний обсяг інформаційних ресурсів стає проблемою вибору користувачем досить інформативних і достовірних ресурсів.
З появою комп'ютерних мереж стали можливими спільні комп'ютерні ігри, де кількість граючих часто не обмежена двома. Необхідно відзначити, що, якщо звичайна комп'ютерна гра має обмежену кількість варіантів розвитку сюжету, але при великій кількості учасників - живих людей, то ігрова взаємодія здається більш реальною.
Комерційна діяльність у Інтернет розвивається за напрямками, що безпосередньо або побічно стосуються роботи самої мережі.
Непряме відношення до мережі реалізується у створенні ресурсів, що імітують звичайні види комерційної діяльності: рекламних сторінок, Інтернет-магазинів, аукціонів, електронних дощок оголошень, Інтернет-бірж тощо.
Безпосереднє відношення до роботи мережі реалізується у створенні Інтернет-ресурсів, що заробляють шляхом реклами інших сайтів, провайдерської діяльності, послугах зі створення web-сторінок, програмних продуктів.
Легкість доступу до Інтернет-ресурсів є визначальним чинником росту Інтернет-комерції, і, як наслідок, доступності її для широких мас користувачів. Додатковим фактором є електронна система розрахунків і неповний контроль з боку держави за комерційною діяльністю в мережі. Це робить Інтернет-комерцію особливо привабливою для початківців, включаючи користувачів мережі підліткового віку, забезпечуючи, у вузькому змісті цього слова, їхню соціалізацію, а нерідко - професійний, кар'єрний і матеріальний ріст.
Комунікативна діяльність в Інтернеті досить різноманітна. Окрім спілкування за допомогою електронної пошти (пересилання тексту, графіки, звуку, відео), коли повідомлення до адресата приходять через певний час після відправлення, Інтернет надає користувачам можливість спілкуватися в режимі реального часу (наприклад, чати, ІCQ). Тут користувачеві надається можливість спілкуватися в реальному часі як з більшою кількістю людей, так і налаштовуватися на розмову з окремою людиною, обирати аудиторію й тему для дискусії.
Досвід показує, що більшість чатів і форумів мають досить постійну аудиторію, клуби за інтересами. Між іншим, зовсім втрачається фактор відстані, спілкування не вимагає особистого знайомства і, як правило, не припускає його виникнення поза мережею, що знімає низку психологічних бар'єрів, дозволяє висловлюватися у відповідності зі своїми поглядами, дає необмежену можливість самовираження в діалозі.
Кіберкомунікація має деперсоніфікуючий потенціал, дає можливість бути присутнім під час діалогу інших, не втручаючись у нього й перебуваючи непоміченим, залишаючи можливість доступу за користувачем. Комунікація в режимі реального часу дає можливість індивідуумові міняти ролі, входячи в аудиторію під різними іменами й створюючи різні віртуальні образи, що дозволяє відпрацьовувати комунікаційні навички й комунікаційні стратегії.
Зворотною стороною цього процесу є саме фактор деперсоніфікації, точніше - підміни власних аутоідентифікуючих факторів сконструйованими, віртуальними.
Отже, можна сказати, що психологічні наслідки застосування інформаційних технологій носять амбівалентний характер, існує значна кількість позитивних впливів на користувачів мережі Інтернет у зв'язку з видом діяльності в ній. Кіберпростір може допомогти користувачам з психологічними травмами, самотнім людям або інвалідам. Інтернет необхідний для соціального, економічного й екологічного розвитку регіонів; для інтенсифікації процесу обміну думками тощо.
Пошук інформації за допомогою ключових слів дозволяє будь-якому користувачеві знайти багато різних матеріалів з проблеми, що його цікавить, ознайомитися з різними поглядами на цю проблему, самому замислитися над протиріччями, що виникають, стимулює його активність і творчий потенціал. Комп'ютеризація сприяє зміні авторитарного стилю навчання на демократичний, коли учень навчається знайомитися з різними поглядами на проблему, сам формулює власну думку.
Комунікативна діяльність у мережі Інтернет може сприяти появі у дітей мотивації оволодіння письмом як видом мовленнєвої діяльності, а у випадку листування за допомогою електронної пошти користувачами засвоюються нові форми й своєрідні правила спілкування.
Говорячи про позитивний вплив комп'ютерних ігор, необхідно зазначити й те, що вони можуть виконувати функцію психологічного розвантаження, відігравати роль своєрідного психологічного тренінгу. У цілому, комп'ютерні ігри являють собою соціально прийнятний вид символічного досвіду, важливого для розвитку особистості.
Але не можна забувати й про негативні наслідки застосування інформаційних технологій. Так, навігація мережею Інтернет може сприяти появі своєрідноговідлучення від реальності, синдрому залежності від Інтернету, під час якого процес навігації "затягує" суб'єкта настільки, що він виявляється не в змозі повноцінно функціонувати в реальному світі.
ЛІТЕРАТУРА
1. Бондаренко С.В. Социальная система киберпространства как новая социальная общность // Научная мысль Кавказа: Приложение. - 2002. - №12 (38). - С.32-39.
2. Бондаренко С.В. Социальная система киберпространства / Технологии информационного общества - Интернет и современное общество: Труды V Всероссийской объединенной конференции. Санкт-Петербург, 25-29 ноября 2002 г. - СПб.: Издательство СПбГУ, 2002. - С.14-15.
3. Левин К. Разрешение социальных конфликтов. - СПб.: Речь, 2000. - 408 с.
4. Левин К. Теория поля в социальных науках. - СПб.: Речь, 2000. - 368 с.
5. Тейяр де Шарден П. Феномен человека. Преджизнь, жизнь, мысль, сверхжизнь. - М.: Наука, 1987. - 240 с.
6. http://www.marketing.net.ua/
7. Wallace P. The Psychology of the Internet. - Cambridge: Cambridge Univ. Press, 1999. - 263 p.

 
 

Цікаве

Загрузка...