WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психологічні аспекти діяльності особистості в мережі Інтернет - Реферат

Психологічні аспекти діяльності особистості в мережі Інтернет - Реферат


Психологічні аспекти діяльності особистості
в мережі Інтернет
Тенденції розвитку сучасного суспільства мають переважно техногенний характер. Сучасний світ побудований на базі комп'ютерних електронних систем, які мають місце фактично в усіх сферах діяльності людини. Незважаючи на те, що комп'ютер існує всього близько 50 років, а перші комп'ютерні військові мережі з'явилися тільки в середині 60-х років минулого століття, весь світ охоплений військовими й цивільними загальнодоступними мережами настільки, що життя без комп'ютерів та їх спільної взаємодії на сьогодні не є можливим.
У наш час кожний десятий житель планети є користувачем глобальних комп'ютерних мереж. У віртуальному просторі склалася своя соціальна система [1; 2], існують свої радіо- й телестанції, газети, кінотеатри, клуби, музеї та виставки. Окрім того, функціонує досить ефективна "цифрова економіка", завдяки якій створено мільйони робочих місць.
Інформаційне середовище - поряд із природним, просторово-географічним, соціальним, культурним, ландшафтно-архітектурним тощо - відіграє значну роль у професійній діяльності та в повсякденному житті сучасної людини. Інформаційне середовище, часто іменоване ноосферою, неоднорідне; віднедавна в ньому прийнято виділяти середовище Інтернету, або так званий "кіберпростір".
В інформаційних виданнях термін "кіберпростір" широко використовується для позначення всіх аспектів роботи людини з комп'ютером та Інтернетом. Цей термін досить точно відображає можливість сприйняття комп'ютерів та їхніх мереж як особливого психологічного "простору". Людям, що активно працюють із комп'ютерами, пишуть електронні листи, грають в ігри, спілкуються одночасно з людьми на різних континентах, важко не уявляти все це як особливий "простір", куди потрапляють за допомогою свого комп'ютера. Творці інтерактивних сервісів для користувачів вносять свою частку у створення цього образу, називаючи окремі частини власної продукції "світами", "кімнатами" і "територіями".
Цей "простір" може й повинен вивчатися як певне єдине ціле. За словами Курта Левіна, "…психології необхідно було зробити багато кроків, перш ніж вона виявила, що динамічне ціле має властивості, які відрізняють його від властивостей його частин або від суми його частин" [3, с.168-169].
Можна стверджувати, що кіберпростір являє собою практичне втілення деяких теоретичних уявлень піонерів екологічної науки. Так, Пьер Тейяр де Шарден у свій час помітив, що "...ноосфера прагне стати однією замкнутою системою, де кожний елемент окремо бачить, почуває, бажає, страждає так само, як усі інші, й одночасно з ними" [5, c.199]. Інтернет - одна з найбільш перспективних з існуючих на сьогоднішній день технічних можливостей забезпечити міжкультурну взаємодію і співпрацю або об'єднати всіх суб'єктів, що населяють Землю, в "єдину замкнуту систему", за П.Тейяр де Шарденом. Більше того, численні ідеологи кіберпростору активно проголошують як актуальну мету глобалізації підключення до Інтернету.
Оскільки кіберпростір - не тільки й не стільки мережа взаємозалежних комп'ютерів, але й співтовариство людей-користувачів Інтернету, то виглядає досить аргументованим нещодавно заявлений у науковій літературі термін "психологія Інтернету" [7]. Він є не менш обґрунтованим, аніж існуючі в літературі описи "психології терориста", "психології воїна", "психології біженця" та ін.
В емпіричних дослідженнях діяльності користувачів у кіберпросторі певні труднощі виявляються у відокремленні психологічних факторів від непсихологічних - ця проблема може бути названа "психологічною екологією", якщо скористатися терміном К.Левіна [3; 4]. Дослідницька діяльність у цій галузі носить не тільки міждисциплінарний, але й комплексний характер, не будучи прив'язаною до конкретного розділу психологічної науки: психологія Інтернету вивчається з позицій психології свідомості, етнічної, когнітивної, соціальної, вікової, педагогічної психології, психології особистості, психології статевих відмінностей, психології праці тощо. Значне поширення в галузі вивчення психології Інтернету одержали крос-культурні дослідження.
Вітчизняні дослідження діяльності людини в кіберпростірі поки що досить нечисленні й обмежені за тематикою, якщо порівнювати із закордонними дослідженнями. Обмеженість ця - найчастіше вимушена: якщо дослідження пов'язане з аналізом діяльності людей, воно не може бути проведене, якщо відсутній у пострадянському секторі Інтернет "критичної маси" зайнятих такою діяльністю користувачів Інтернету.
Сьогодні такі проблеми постають рідше, ніж кілька років тому, оскільки розвиток Інтернету в Україні відбувається надзвичайно стрімко, з огляду на велику кількість підключених комп'ютерів, пропускну здатність каналів зв'язку, кількість сайтів, динаміку їхнього відвідування. За останні два роки відсоток користувачів Інтернету в Україні виріс більше, ніж у півтора рази. Зараз всесвітньою павутиною в Україні користується 3,2 мільйони або 8% населення. Про це свідчать дані загальнонаціонального опитування Київського міжнародного інституту соціології [6]. Причому більшу частину користувачів становлять молоді люди.
Для цілей психологічного дослідження важливим є те, що вітчизняний користувач має доступ і досить активно застосовує практично всі наявні у світовому кіберпросторі сервісні функції.
Зацікавленість користувачів подорожами по Інтернету з одного сайту на інший призводить до того, що вони починають сприймати комп'ютери як продовження своєї особистості в "просторі", що відображає їхні смаки й інтереси. У термінах психоаналізу комп'ютери й кіберпростір можна розглядати як тип "проміжного простору", що розширює внутрішній психічний світ людини. Цей стан може настільки захоплювати, що часом відбувається розчинення власного "Я" й ототожнення, наприклад, з особистістю персонажа гри, що відбувається на екрані.
Коли кіберпростір сприймається як продовження розуму - проміжний простір між "Я" й іншими - це широко відчинені двері для різного роду фантазій і реакцій перенесення, які можуть бути спроектовані в цей простір.
Соціальна структура кіберпростору детермінована процесами створення, поширення, споживання інформації, нормами мережної етики, а також процедурами взаємодії з оффлайновими (поза мережними) соціальними утвореннями. У ній за відсутності єдиного центру будь-який сервер може розглядатися як вершина мікроієрархії інтересів користувачів. Оскільки кожне віртуальне мережне співтовариство формується навколо інформаційного ресурсу, має власну систему духовних цінностей, то не може йти мови про загальносітьові цінності.
Особливої розмови заслуговує діяльність користувачів у Інтернеті, що має безліч особливостей у порівнянні з будь-яким іншим застосуванням інформаційних технологій. Діяльність користувачів у комп'ютерній мережі Інтернет можна розглядати як: пізнавальну, ігрову, комерційну та комунікативну.
Пізнавальна діяльність в Інтернеті являє собою пошук інформації як за ключовимисловами, так і через перехід від одного гіпертекстового посилання до іншого - таке "ходіння" отримало назву "навігації". Як правило, кожний, хто поміщає на власній web-сторінці певну інформацію, посилається на інші сторінки в Інтернеті; таким чином, у користувача, навіть якщо він шукав якусь конкретну інформацію, є можливість переходити від одного посилання до іншого практично нескінченно. В Інтернеті можна знайти різноманітну інформацію як за тематикою, так і за якістю: від наукових статей, досліджень до домашніх сторінок

 
 

Цікаве

Загрузка...