WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Особистісні риси девіантного підлітка - Реферат

Особистісні риси девіантного підлітка - Реферат

низькою оцінкою за фактором Н мають надчутливу симпатичну нервову систему й гостро реагують на будь-яку погрозу. Для них характерні боязкість, сором'язливість, невпевненість увласних силах, вони здатні мучитися необґрунтованим почуттям власної неповноцінності. Вони повільно та стримано виражають свої почуття, мають одного-двох близьких друзів, виявляють турботу й увагу до оточуючих, але не спроможні підтримувати контакти із широким колом людей, не бажають працювати в контакті з іншими.
Отримані дані показують, що у девіантних підлітків пік стенів за фактором H приходяться на показники: 5 (76 осіб - 31,6%) та 6 (60 осіб - 25%) (див. діаграму №2).
Підлітки з просоціальною поведінкою мають пік стенів на позначці 6 (92 особи - 38,3%), що вказує на їх нечутливість до погроз, сміливість, рішучість, потяг до ризику і гострих відчуттів, такі підлітки не губляться при зіткненні з несподіваними ситуаціями й швидко забувають про невдачі, не роблять з них належних висновків. У них не виникають труднощів у спілкуванні, вони легко вступають в контакти, люблять бути на очах, не бояться публічних виступів, схильні швидко приймати рішення, не завжди правильні.
Діаграма 2. Розбіжність значень по фактору Н теста Кеттелла в групах девіантів та просоціальних підлітків
Фактор F (стриманість - експресивність) спрямований на вимірювання емоційного кольору та динамічності в процесах спілкування.
Кількісні дані, отримані в ході експерименту за фактором F продемонстрували, що девіантні підлітки дещо поступаються просоціальним:
Таблиця 4
Кількісні дані, отримані під час експерименту по фактору F
Поведінка Фактор Кількість Рівні
Низький Середній Високій
Девіантна F 240 46,0% 43,0% 10%
Просоціальна F 240 45,8% 48,3% 10%
Девіантні підлітки мають два піки стенів: 4 (84 особи - 35%), та 5 (64 особи - 26,6%) (див. діаграму 3).
Діаграма 3. Розбіжність значень по фактору F теста Кеттелла в групах девіантів та просоціальних підлітків
Такі підлітки схильні все ускладнювати, постійно повні турбот: про майбутнє, про наслідки своїх учинків, про можливі невдачі й нещастя. Їм важко розслабитися, для захисту від можливих невдач вони старанно планують власні вчинки, спільно, зв'язані звичками й повільно приймають рішення в конкретній ситуації. Труднощі вибору партнера по спілкуванню та встановленню міжособистісних контактів пов'язані з обережністю, критичністю, підозрілістю, прямолінійністю девіантних підлітків, їх бажанням домінувати над партнером.
Підлітки з просоціальною поведінкою мають теж два піки по стенах: 4 (76 осіб - 31,6%) та 5 (80 осіб - 33,3%).
Вони відрізняються сміливістю, дипломатичністю, оптимізмом, бадьорістю в соціальних контактах, але в умовах конфліктних ситуацій у них часто підвищується тривожність, невпевненість у собі, що може призвести до дезорганізації діяльності. Їм притаманна оперативність у роботі, зазвичай легкість переключення з однієї діяльності на іншу, але одноманітна копітка робота досить швидко втомлює таких підлітків.
Фактор Q2 (конформізм - нонконформізм) визначає соціабельність особистості та має зв'язок з критеріями реального життя.
Кількісні дані, отримані в ході експерименту за фактором Q2, свідчать про переважання серед девіантних підлітків учнів з середнім та високим рівнем (83,44%), на відміну від просоціальних (53,4%):
Таблиця 5
Кількісні дані, отримані в ході експерименту за фактором
Поведінка Фактор Кількість Рівні
Низький Середній Високий
Девіантна Q2 240 16,6 % 80,0% 3,4%
Просоціальна Q2 240 46,6 % 50,0 % 3,4%
Піки показників стенів у девіантних підлітків за цим фактором знаходяться на позначці 4 (84 особи - 35%) та 5 (64 особи - 26,6%), у підлітків з просоціальною поведінкою теж домінують ці позначки: 4 (76 осіб - 31,6%) та 5 (64 особи - 26,6%) (див. діаграму 4).
Діаграма 4. Розбіжність значень по фактору теста Кеттелла в групах девіантів та просоціальних підлітків
У таких підлітків превалює потяг до домінування над групою, вони проявляють сміливість у контактах, але в той же час проявляють стриманість, недовіру та підозрілість, мають схильність досягати лідерських позицій за допомогою хитрощів та нещирості у спілкуванні.
Схильність працювати і приймати рішення в групі, потреба та сміливість у спілкуванні і в той же час нездатність належним чином висловити власну думку, підвищена експресивність та імпульсивність відрізняють просоціального підлітка від девіантного за цим фактором.
Фактор N (прямолінійність - дипломатичність) орієнтовано на вимірювання ставлення підлітка до людей та оточуючої дійсності.
Таблиця 6
Кількісні дані, отримані в ході експерименту за фактором N
Поведінка Фактор Кількість Рівні
Низький Середній Високий
Девіантна N 240 31,7% 60,0% 8,3 %
Просоціальна N 240 31,7 % 63,3% 5,0 %
Максимальна кількість виборів припадає у девіантів на стени: 5 (76 осіб - 31,6%) та 6 (60 осіб - 25%), у підлітків з просоціальною поведінкою на 4 (64 особи - 26,6%), 5 (52 особи - 21,6%), 6 (72 особи - 30%) (див. діаграму 5).
Діаграма 5. Розбіжність значень по фактору N теста Кеттелла в групах девіантів та просоціальних підлітків
Невміння аналізувати мотиви своїх співбесідників, підозрілість по відношенню до них, підозра в тому, що вони ведуть себе нещиро та зазіхають на їхню особисту незалежність, призводять до бурхливих емоційних проявів у девіантних підлітків.
Таблиця 7
Кількісні дані, отримані в ході експерименту за фактором L
Поведінка Фактор Кількість Рівні
Низький Середній Високій
Девіантна L 240 0% 78,8% 21,6%
Просоціальна L 240 1,6% 61,6% 36,6%
У підлітків з просоціальною поведінкою присутні схильність до наївності, добрий баланс самостійності та потреби в підтримці групи, схильність до лідерства, але в той же час недовірливість до оточуючих, замкненість. Фактор L відображає емоційне ставлення до людей (довірливість - підозрілість).
За цим фактором максимальні значення стенів у девіантних підлітків припадають на 5 (84 особи - 35%), 6 (54 особи - 22,5%), у підлітків з просоціальною поведінкою - на 7 (120 осіб - 50%), 8 (60 осіб - 25%) (див. діаграму 6).
Діаграма 6. Розбіжність значень по фактору L теста Кеттелла в групах девіантів та просоціальних підлітків
Девіантні підлітки обережні, егоцентричні, схильні до ревнощів та до покладання відповідальності за свої дії на інших людей. Такі підлітки відрізняються обережним ставленням до людей, недовірливістю та підозрілістю, стриманістю в соціальних контактах, вони докладають усіх зусиль до збереження самостійності та незалежності відносно групи, застосовують при цьому різного роду хитрощі.
Просоціальні підлітки схильні до автономності, самостійності та незалежності в соціальній поведінці. Вони

 
 

Цікаве

Загрузка...