WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Розробка моделей, які інтегрують зорові, слухові, мовленнєво-рухові та моторні компоненти мовленнєвої діяльності - Реферат

Розробка моделей, які інтегрують зорові, слухові, мовленнєво-рухові та моторні компоненти мовленнєвої діяльності - Реферат


Реферат на тему:
Розробка моделей, які інтегрують зорові, слухові, мовленнєво-рухові та моторні компоненти мовленнєвої діяльності
Розробка моделей та посібників для початкової стадії навчання іншомовної мовленнєвої діяльності належить до найбільш актуальних проблем. Такі моделі закладають та визначають на майбутнє спосіб кодування й декодування первинних перцептивних образів, за якими і буде здійснюватися процес зіставлення.
Таким чином, більшості ігрових моделей, якими користуються на етапі навчання в школі, незважаючи на заявлену пізнавальну спрямованість, притаманна низка істотних недоліків, до яких за критерієм ефективності психологічного механізму можна віднести низький рівень інтегрування зорових, слухових, мовленнєво-рухових та моторних аналізаторів, а за критерієм педагогічної змістовності й функціональності - низьку зацікавленість та обмежені дидактичні можливості.
Аналіз існуючих ігрових моделей і посібників для навчання мовленнєвої діяльності в розвинених країнах Європи [4; 5; 7], США [6], Японії [8] виявив досить тісний зв'язок між теоретичними та експериментальними дослідженнями з питань відповідності моделей, які розробляються чи котрі мають таку перспективу, віковим психолого-педагогічним вимогам.
Узагальнюючи вимоги та загальні підходи до розробки моделей для таких видів мовленнєвої діяльності, як читання та письмо, можна стверджувати про безумовне акцентування психолого-педагогічних та технічних рішень на а) темп психомоторної діяльності, б) працездатність і в) стійкість до монотонної діяльності.
Моделі для навчання мовленнєвої діяльності практично дотримуються алгоритму породження мовлення, їхнє включення в процес навчання повинно відповідати характеру логічної послідовності та синтаксичної правильності мовленнєвого висловлювання.
Так, якщо в схемі породження мовлення буква сприймається у вигляді артикуляційної одиниці, то формування зорового, слухового, мовленнєво-рухового та моторного образів задається певним механізмом впізнавання, що попереджує включення оперативної пам'яті, яка здатна утримувати та забезпечувати розгортання автономних букв.
Якщо породження мовлення реалізує програми, у яких артикуляційною одиницею виступають склади, слова, синтагми, то механізм мовленнєвої діяльності і сенсорна система підсилюються включенням додаткової програми, що реалізує принцип ритмічної організації послідовності реакцій зорових, слухових, мовленнєво-рухових та моторних аналізаторів.
Дія психологічного механізму моделювання мовленнєвої діяльності спрямована на послідовну реалізацію трьох рівнів породження мовлення: мотиваційного - формуючого - виконавчого (рівень навички).
Метою розробки ігрових моделей та посібників для навчання іншомовної мовленнєвої діяльності є створення таких технічних та дидактичних рішень, які забезпечують безперервне нарощування позитивних результатів осмислення психічного процесу сприйняття, підвищення ступеня цікавості й розширення дидактичних функцій.
На основі аналізу патентних розробок, які реально створюються і практично використовуються в ігрових моделях і посібниках для початкового етапу навчання іншомовної мовної діяльності в США [6], Японії [8], країнах Європи [4; 5; 7], поставлена мета досягається завдяки тому, що порівняно з аналогами в ігровій моделі під оглядовим вікном панелі одночасно розміщена група рухомих елементів у вигляді дисків, ділянки поверхонь кожного з яких пофарбовані в різні кольори. При цьому ділянки поверхонь щонайменше двох рухливих елементів пофарбовані в однолінійні кольори. Крім того, у зоні оглядового вікна панель містить рухомий непрозорий екран.
Та ж мета досягається й при такому варіанті виконання ігрової моделі, коли ділянки поверхонь кожного з рухомих елементів пофарбовані в один із кольорів і на них нанесені різні символи. При цьому на ділянці поверхонь щонайменше двох рухомих елементів нанесені однойменні символи.
Одночасне розміщення під оглядовим вікном панелі групи рухомих елементів призначено для використання ділянок поверхонь однієї частини групи рухомих елементів як формувача завдання, а другої частини - як відтворювача цього завдання. Це сприяє підвищенню ступеня цікавості за рахунок запобігання визначенню результату гри після її закінчення поштучним порівнянням розфарбованих у різні кольори клітинок карток з відтвореною комбінацією цього сполучення в оглядових вікнах панелі.
Фарбування ділянок поверхонь кожного з рухомих елементів у різні кольори продиктовується необхідністю мати широкий діапазон кольорового спектру при формуванні завдання й максимально можливою здатністю зорового аналізатора.
Фарбування ділянок поверхонь щонайменше двох рухомих елементів в однакові кольори зумовлено необхідністю забезпечити, з одного боку, візуальне визначення суб'єктом ігрового навчання безпосередньо в межах оглядового вікна адекватності заданого й відтвореного кольору, символів ділянками відповідних рухомих елементів, а з іншого боку - можливість використання зазначених ділянок як ідентифікаторів адекватності заданої відтвореної пізнавальної інформації. Це також знижує стомленість при визначенні результатів гри, підвищує інтерес та істотно розширює дидактичні функції ігрової моделі в пізнавальному напрямі.
З урахуванням вікових особливостей, аналогічне призначення виконують нанесені на ділянки поверхонь рухомих елементів символи, що графічно позначають лінгвоеквіваленти.
Встановлення в зоні оглядового вікна рухомого непрозорого екрану призначене для забезпечення його часткового закриття й відкриття на етапах формування, виконання завдання й визначення адекватності відтворення останнього.
Зміна параметрів оглядового вікна за рахунок розміщення в його зоні другого непрозорого екрану призначена для забезпечення можливості варіювати кількість ділянок кожного рухомого елементу в рамках зазначеного вікна, що істотно впливає на збільшення ступеня цікавості й набуття ігровою моделлю таких властивостей, як ненасиченість ігрової ситуації на різних рівнях розвитку пізнавального інтересу, пам'яті, навичок суб'єкта навчання.
Здійснення зазначеними ділянками функцій ідентифікатора адекватності заданої пізнавальної інформації та її відтворення досягається нанесенням відповідного виду позначок на ділянки, суміжні з поверхнями цих же рухомих елементів.
Для забезпечення часткового закриття й відкриття оглядового вікна одним рухомим непрозорим екраном і зміни параметрів цього ж вікна іншим зазначені екрани у своєму переміщенні виконані незалежними один від одного.
Невиконання умови одночасного розміщення під оглядовим вікном панелі групи рухомих елементів

 
 

Цікаве

Загрузка...