WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Охарактеризуйте метод самооцінки та особливості його застосування - Реферат

Охарактеризуйте метод самооцінки та особливості його застосування - Реферат

запитів.
Самооцінка = ____Успіх______
Запити
Формула свідчить, що прагнення до підвищення самооцінки може реалізовуватися двома способами. Людина може підвищити запити, щоб пережити максимальний успіх, або знизити їх, щоб уникнути невдачі. У випадку успіху рівень запитів звичайно підвищується, людина виявляє готовність вирішувати більш складні задачі, при неуспіху - відповідно, знижується. Рівень запитів особистості в конкретній діяльності може бути визначений досить точно.
Поведінка тих людей, які прагнуть до успіху, і тих, хто намагається уникати невдач, істотно розрізняється. Люди, мотивовані на успіх, звичайно ставлять перед собою визначені позитивні цілі, досягнення яких однозначно розцінюється як успіх. Вони з усіх сил намагаються домогтися успіху. Людина активно включається в діяльність, вибирає відповідні засоби і способи, для того, щоб найкоротшим шляхом досягти мети.
Протилежну позицію займають люди, мотивовані на запобігання невдач. Ціль їхньої діяльності не в тім, щоб домогтися успіху, а в тім, щоб уникнути невдачі. Усієї їхньої дії в першу чергу спрямовані саме на реалізацію цієї мети. Для таких людей характерна непевність у собі, невір'я в можливість досягти успіху, острах критики. Будь-яка робота, і особливо та, котра чревата можливістю невдачі, викликає в них негативні емоційні переживання. Тому людина не випробує задоволення від своєї діяльності, тяготитися нею, уникає її. Звичайно в результаті він виявляється не переможцем, а переможеним. Таких людей нерідко називають невдахами.
Ще одна важлива психологічна особливість, що впливає на досягнення людиною успіху, - це вимоги, пропоновані їм до самого себе. Той, хто пред'являє до самого себе підвищені вимоги, у більшій мері намагається домогтися успіху, чим той, чиї вимоги до себе невисокі.
Дуже багато для досягнення успіху значить і представлення людини про свої здібності, необхідних для рішення задачі. Установлено, що люди, що мають високу думку про наявність у них таких здібностей, у випадку невдачі переживають менше, ніж ті, хто вважає, що відповідні здібності в них розвиті слабко.
Психологи прийшли до висновку, що рівень своїх запитів особистість установлює десь між надто важкими і надто легкими задачами і цілями - так, щоб зберегти на належній висоті свою самооцінку. Формування рівня запитів визначається не тільки передбаченням чи успіху невдачі, але і насамперед обліком і оцінкою минулих успіхів і невдач. Однак, у цілому для людей характерно деяке завищення своїх здібностей, приписування собі унікальності, несхожості на інші. Так, опитування дорослих людей показав, що більшість вважають себе більш розумними, чим середня людина; кожен водій говорить, що він акуратніше й обережніше, ніж інші; жінки думають, що вони гарніше більшості своїх знайомих і т.п. Варто було б задати собі питання: якщо усі мають показники вище середніх, то в кого ж тоді усе-таки вони середні й у кого низькі?
Характер виявляється не тільки відношенням до інших людей, але і до самого себе. Кожний з нас, чи навмисно сам того не усвідомлюючи, нерідко порівнює себе з навколишніми й у підсумку виробляє досить стійку думку про свій інтелект, зовнішність, здоров'ї, положенні в суспільстві, тобто формує "набір самооцінок", від якого залежить: скромні ми чи зарозумілі, вимогливі до себе чи самозаспокоєні, соромливі чи чванливі.
Неможливо зрозуміти джерела деяких міжособистісних зіткнень без аналізу самооцінки конфліктуючих людей. Як ви себе оцінюєте? Яке місце займете на шкалі:
Самий розумний Найкрасивіший
Самий дурний Самий виродливий
У більшості людей виявляється тенденція оцінювати себе ледве вище за середнє. Це дозволяє зробити висновок, що людині властива потреба в досить високій самооцінці, тобто кожному хочеться поважати себе. Самоповага - одне з джерел психологічної стійкості, гарного настрою. Допустимо, людина зробив помилку, зробив щось не так. Якщо ця людина має досить високий рівень самооцінки, він може заспокоїти себе: "Нічого страшного, адже в цілому я аж ніяк не дурень і подібне для мене не характерно", тобто спрацьовує психологічний захист і людина заспокоюється.
У людей, що страждають неврозами, самооцінка частіше буває завищеної чи занижений, а іноді навіть крайньої (самий добрий, самий соромливий, самий чесний). Люди з істеричними проявами висловлюють такі судження: "Я набагато розумніше, гарніше, добріше більшості людей, але я самий нещасливий і самий хворий".
Якого ж труднощ спілкування виникають у людей із завищеною самооцінкою? Людина, що вважає себе набагато розумніше інших і тим більше навмисно це що підкреслює, неминуче викликає роздратування навколишніх. Це природно - адже думку "бачите, який я розумний" має на увазі зневажливе відношення до навколишнього. А кому приємно, щоб його хтось вважав дурним? Неадекватна зарозумілість, підкреслення своїх достоїнств, гордовитість, зневага до інших - невичерпне джерело негативізму навколишніх. Нерідко приходиться спілкуватися з людьми, що через неадекватно високу самооцінку заздрісно відносяться до успіхів товаришів по службі. "Самий гірший і злісний вид заздрості: заздрість до розумової переваги", - затверджував Г. Филдинг. Коли чиїсь здібності й успіхи не супроводжуються скромністю, вони провокують і негативне відношення навколишніх. Завищена самооцінка сприяє і такій рисі характеру, як надмірна уразливість. Образа, як правило, - це почуття, що виникає у відповідь на несправедливе до себе відношення навколишніх. Але що значить для людини "несправедливе"? А те, що чиясь думка про нього нижче його власної думки про себе. Звідси ясно, завищена самооцінка сприяє уразливості, нетерпимості до найменших зауважень (правда, буває й інша крайність: людина з висоти свого "Я" навіть серйозну критику не приймає близько до серця). Людина з неадекватно високою самооцінкою потенційно конфликтен у ситуаціях, коли мова заходить про винагороди і заохочення за працю. Розбіжність очікуваної і реальної нагород закономірно виливається в образу і заздрість, що накопичуються і, нарешті, прориваються різким обвинуваченням в або адреса.
Низька самооцінка може бути обумовлена багатьма причинами. Іноді людина переймає її в дитинстві у своїх батьків, так і не увібралися зі своїми особистісними проблемами, в інших випадках вона розвивається в дитини через погану успішність у школі, що, у свою чергу, є результатом несприятливих умов для занять чи вдома недостатньої уваги батьків. На самооцінці дитини можуть згубно відбитися як глузування однолітків, так і надмірний критицизм із боку дорослих. Особистісні проблеми, невміння поводитися у визначених ситуаціях, так само як і недолік життєвих навичок також формують у людини невтішна думка про себе.
Критерії самосвідомості:
1) виділення себе із середовища, свідомістьсебе як суб'єкта, автономного від середовища (фізичного середовища, соціального середовища);
2) усвідомлення своєї активності - "Я, керую собою";
3) усвідомлення

 
 

Цікаве

Загрузка...