WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Стрес та його вплив на здоров’я людини - Реферат

Стрес та його вплив на здоров’я людини - Реферат

досить низький ризик народити дитину з такими вадами розвитку. Оскільки стрес впливає не тільки на нервову систему, а також і на серцево-судинну, ендокринну та імунну системи, є всі підстави думати, що сильний емоційний стрес, особливо в першому триместрі, коли відбувається формування органів дитини, - може призвести до різних дефектів. Хенсон та колеги спостерігали за жінками, які перенесли сильний психоемоційний стрес (втрату старшої дитини) в першому триместрі вагітності і виявили, що у цих жінок майже в 5 разів частіше народжувалися діти з розщелинами губи, піднебіння та вадами серця. Імовірність виникнення цих дефектів була б значно нижчою, якби подібна подія відбулася не в першому, а в другому, третьому триместрах чи до вагітності. Ці ж автори повідомили, що не було виявлено ніякого зв'язку між сильним психоемоційним стресом та виникненням інших вроджених вад розвитку.
Але помірний стрес, який переживає майбутня мама під час вагітності, не завдає шкоди дитині - він навіть сприяє її прискореному розвитку в перші роки життя, вважають американські вчені.
У дослідженні, проведеному науковцями з університету Хопкінса, брали участь 137 жінок, котрі не мали якихось специфічних проблем у період вагітності. Психологічний стан учасниць відстежувався протягом останніх шести тижнів перед пологами. Спостереження за станом здоров'я і рівнем розвитку дітей тривало впродовж двох років після їхньої появи на світ.
Завданням дослідження було виявлення можливого зв'язку між стресом, пережитим матір'ю в останній період вагітності, й дефектами розвитку, відставанням під час росту, а також проблемами поведінки у їхніх дітей. Проте, всупереч очікуванням, отримані вченими дані свідчать про прямо протилежну тенденцію: діти, народжені жінками, котрі частіше переживали стресові ситуації під час вагітності, розвиваються швидше та загалом більш здорові, ніж діти жінок, перебіг вагітності яких проходив у відносно спокійній атмосфері.
Нині вчені пропонують два варіанти можливих пояснень виявленого ними феномена. Згідно з першою версією, зв'язок між стресом, який переживає матір під час вагітності, й більш успішним розвитком дитини після пологів може пояснюватися благотворним впливом на плід, що розвивається, гормону кортизолу, який виділяється материнським організмом за стресу. "Кортизол, як гормон стресу, має погану репутацію, проте всі органи людського організму потребують його, щоб розвиватися в правильному напрямі,- пояснює координатор дослідницького проекту професор Джанет Діпіерто.- Можливо, цей гормон може стимулювати розвиток внутрішніх органів дитини перед народженням".
Виявлена вченими закономірність може пояснюватися особливостями і способом життя жінок, які брали участь у дослідженні. Більшість жінок, що скаржилися на стрес, вели активний спосіб життя, не страждали на депресію й ніколи не зверталися по допомогу до психіатрів. Не виключено, що ці жінки також активніше ставилися до виховання дітей і догляду за ними, чим пояснюється їх швидший розвиток, висловлює припущення професор Діпіерто.
Учені були приємно здивовані несподіваними результатами свого дослідження. За словами Джанет Діпіерто, майбутні матері можуть нарешті зітхнути з полегшенням і позбутися зайвого страху з приводу колись перенесених стресових ситуацій. "Уникати стресу потрібно не тому, що він шкідливий для дитини, а тому, що він завдає прикрощів самим матерям",- стверджує вона.
Методи боротьби зі стресом
Майже неможливо контролювати кожну стресову ситуацію у нашому житті, але можна контролювати більшість наших реакцій на стрес. Звісно, що це все дуже важко, але можливо. Так що основний принцип боротьби зі стресами - постійний самоконтроль. Існує дуже багато методик по боротьбі зі стресами, але ми не будемо зупинятися на перерахуванні усіх. Ми можемо навести декілька простих порад, притримуючись яких можна навчитися подолати неприємні життєві ситуації.
1. Намагайтесь бути в житті філософом ( а коли це необхідно, згадуйте про почуття гумору, через його призму життя бачиться набагато легше).
2. Намагайтесь дивитись на все зі сторони. Так легше тримати себе в руках.
3. Ніколи не скаржтесь - від цього не стане легше. Але проте це не означає, що не треба розповідати про свої проблеми близьким, тим, хто Вас розуміє та підтримує. Розмова допомагає зняти напруження та проаналізувати ситуацію оповідачу.
4. Не марнуйте дарма часу на тривоги та побоювання, шукайте позитивні сторони подій.
5. Намагайтеся любити себе більше, ніж Ви до цього робили.
6. Не залишайтеся у стані нерухомості, шукайте вихід. Крім Вас нікому не вирішити вашу проблему.
7. Допомагайте іншим. Життєвий досвід може стати вам у пригоді.
8. Не покладайте рук і не переставайте боротися.
9. Подивіться на ситуацію по-новому, з іншої точки зору, ніж та, котра була у Вас до цього.
10. Вчіться відпочивати, знаходячись у стресових ситуаціях. Фізичні навантаження допомагають на деякий час "відключитись" від проблем. Це дуже добрий метод відпочинку для мозку.
11. Просто чудово, якщо у вас є хобі. Зазвичай улюблені захоплення допомагають розслабитися та приносять багато приємних емоцій.
12. Думайте позитивно. Налаштовуйте себе на позитивний результат, підсумок.
13. Кричіть та плачте. Іноді це буває дуже корисним і необхідним.
14. Злегка натисніть на скроні. Масажування нервів полегшує біль і усуває різноманітні недомагання.
15. Слухайте музику. Ніщо так не розслаблює і не заспокоює, як позитивна музика.
16. Лічіть до десяти. Перед тим, як зреагувати на ситуацію, полічіть до десяти про себе. Така пауза дає змогу взяти себе в руки.
17. Прийміть гарячу ванну. Гаряча вода дуже гарно розслаблює.
18. Прогуляйтеся по місцевості з гарним краєвидом. Картина, яка радує око, розслаблює та згладжує негатив.
19. У тяжких стресових випадках краще звернутися за допомогою до психолога чи, хоча б, зателефонувати до телефону довіри чи екстреної психологічної допомоги.
20. Підтримку краще всього шукати серед тих, кому Ви дійсно довіряєте. Тільки такі люди зможуть стати для людини опорою в тяжкій життєвій ситуації.
Треба завжди пам'ятати, що безвихідних ситуацій не буває. За допомогою таких порад Ви можете навчитися створювати власними руками сприятливе середовище для життя, а саме: стримувати свої емоції, боротися зі своїм норовом та темпераментом та допомагати цими порадами своїм родичам і друзям.
Література:
1. Бенджамин Колодзин. Как выжить после психической травмы. Перевод с английского Савельевой. - М., 1994.
2. Василюк Ф. Е. Психологияпереживания. М., 1984.
3. Кижаев-Смык Л.А. Психология стресса: Издат. Наука. Москва 1983, стр. 114, 184, 272.
4. Тригранян Р.А. Стресс и его значение для организма (отв. ред. навст. предисл. О.Г. Газенко. - М.: Наука, 1988-176с. - стр. 3, 4, 105, 133, 140-149.
5. Інтернет:
www. scandy.kiev.ua/stres.htm
www. helpme.com.ua/ua/article/id.360/cid.15/defailt.html
www. osvita.org.ua/news/25548.html
www. news.uaclub.net.ua/11_12032.html
www. mednovosti.ru
www. depressia. com
www. begin.ru

 
 

Цікаве

Загрузка...