WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Роль біологічного і соціологічного факторів у формуванні особистості - Реферат

Роль біологічного і соціологічного факторів у формуванні особистості - Реферат


Реферат на тему:
Роль біологічного і соціологічного факторів у формуванні особистості
ЗМІСТ
План.............................................................................................................1
Роль біологічного і соціологічного факторів у формуванні
особистості..................................................................................................2
Список використаної літератури...............................................................8
РОЛЬ БІОЛОГІЧНОГО І СОЦІОЛОГІЧНОГО ФАКТОРІВ У ФОРМУВАННІ ОСОБИСТОСТІ.
Біологічне і соціальне у структурі особистості
Проблема співвідношення біологічного (природного) і соціального началу структурі особистості людини є однією з найскладніших і дискусійних у сучасній психології.
Є думка, що вся особистість людини розпадається на ендопсихічну та екзопсихічну організацію.
Ендопсихіка як підструктура особистості відображає внутрішню взаємозалежність психічних елементів і функцій, начебто внутрішній механізм людської особистості, ототожнюваний з нервово-психічною організацією людини.
Екзопсихіка визначається ставленням людини до зовнішнього середовища, тобто до всієї сфери того, що протистоїть особистості, до чого особистість може так чи інакше ставитися.
Ендопсихіка криє в собі такі риси, як сприйнятливість, особливості пам'яті, мислення та уяви, здатність до вольового зусилля, імпульсивність; екзопсихіка - систему відносин людини та її досвід, тобто інтереси, нахили (схильності), ідеали, переважаючі почуття, сформовані знання.
Як же в людині взаємодіють ці два фактори?
Природні нахили розвитку індивіда, його тілесна організація, нервова та ендокринна системи, переваги й вади, фізична організація владно впливають на формування його індивідуально-психологічних особливостей.
Інколи помітно, що за інших приблизно рівних інтелектуальних і фахових якостей службовими щаблями скоріше просуваються люди з певною фізичною організацією - зростом, статурою, виразом обличчя тощо. Як кажуть, із представницьким, чи презентабельним, виглядом.
Часом фізично розвинуті люди не сприймають худих, слабких статурою, малих на зріст, хоч би які розумні речі ті казали.
Як, на вашу думку, ці фактори впливають на формування психіки, соціальних установок, ставлення до явищ дійсності у тих та інших?
Отже, йшла мова про домінування в комунікативних відносинах ендопсихіки над екзопсихікою.
Буває і навпаки.
Поведінка людини, її ставлення до інших, досвід, фахова підготовка, розуміння інтересів і спонукань інших забезпечує зовнішньо непоказній людині становище як формального, так і неформального лідера. Особливо тоді, коли все це підкріплюється здатністю останнього до вольових зусиль.
Звідси висновок, що природні й соціальні якості не можуть існувати окремо та бути протиставлені одні одним як самостійні підструктури особистості. Вони утворюють єдність (див. рис. 1).
?
Це можна ще. показати на прикладі досліджень, у яких вивчалося формування рис особистості людей, чий зріст не перевищував 80-130 см. Було встановлено значну схожість структур індивідуальності цих людей, у яких, крім низького зросту, не було ніяких патологічних відхилень.
У них спостерігалися специфічний інфантильний гумор, некритичний оптимізм, безпосередність, висока витривалість до ситуацій, які вимагають значного емоційного напруження, відсутність будь-якої сором'язливості і т. д.
Зазначені риси особистості, будучи наслідком природних особливостей карликів, можуть виникнути і сформуватися лише в тій соціальній ситуації, в якій карлики знаходяться з моменту, коли виявилася різниця у зрості між ними та однолітками. Причина полягає в тому, що до карлика ставляться інакше, ніж до інших людей, бачачи в ньому іграшку і вислювлюючи здивування, що він може відчувати і думати так само, як і решта.
У карликів виникає і фіксується специфічна структура індивідуальності, що маскує їхній пригнічений стан (своєрідна захисна реакція, прагнення до комфортності, рівноваги), а іноді й агресивну установку щодо себе та інших.
Якщо ж уявити, що карлик формується в товаристві людей того ж зросту, то стане цілком очевидно, що в нього, як і в усіх, хто його оточує, формуватимуться зовсім інші риси особистості.
На рис. 2 показано структуру особистості та її взаємозв'язок з оточенням.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:
1. Галузинський В.М.. Євтух М.Б. Педагогіка: теорія та історія. - К.:
2. Вища шк., 1995. - 237 с.
3. Загальна-психологія / Під ред. Г. С. Костюка. - К.: Вища шк., 1972. ч
4. Лозниця В.С Психологія і педагогіка: основні положення. - К.: "ЕксОб", - 499. - 304 с.
5. Педагогічна майстерність / Під ред І. А. Зяэюнл. - К.: Вища шк., 1997. - 349 с.
6. Савчин М: В. Загальна психологія. Ч. 1, 2. - Дрогобич: Відродження, 1998.

 
 

Цікаве

Загрузка...