WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Особливості формування інтегрованого психічного складу українців - Реферат

Особливості формування інтегрованого психічного складу українців - Реферат

як виразу їхніх національних почуттів, про що свідчать численні повісті, думи.
Сердечність, м'якість, ніжність чоловіка поєднуються з активністю, незалежністю, самостійністю та рішучістю жінки. Психічний склад українця зінтегрував у собі низку протилежних якостей - споглядальне світовідчуття, смиренність, моральне самовдосконалення, пристрасне бажання змін на краще, прагнення до пізнання, дії, перебудови, героїзму. Ця низка протилежних якостей і характеристик являє собою елементи орієнтально-екзекутивної і окцидентально-інтенціональної культур, а також, якщо говорити стосовно психології особистості - прояв фемінності (екзекутивності-жіночності) і маскулінності (інтенціональності-чоловічості), а їхня інтеграція - прояв андрогінності.
З викладеного вище напрошується висновок - українські жінки та чоловіки вміють інтегрувати у свідомості та гармонізувати як маскулінні, так і фемінні якості. Проте, ми не завжди усвідомлюємо цю здібність, бо як і всяку здібність її треба формувати. У свідомості українця є задатки, є всі позитивні передумови формування зрілої, гармонійно сформованої особистості, яка передусім є продуктом належного виховання, самовиховання і усвідомлення себе особистістю. Сьогодні, певно у зв'язку з історичними чинниками, простежується феномен превалювання фемінного над маскулінним у розвитку особистості українця, тобто превалювання орієнтально-екзекутивного елементу психотипу. Оскільки українському психологічному складу більше притаманна психологічно розвинена творча землеробська свідомість, яка пов'язана з вшануванням землі та любові до неї, то в психологічному складі українського етносу превалює жіноче начало, як це зазначає ряд дослідників [4; 5; 8]. І наслідком цього є: індивідуалізм, екзекутивність, інтровертованість, емоційно-естетична домінанта і толерантність [5].
Фемінність української культури тлумачиться як домінуюча орієнтація чоловіків і жінок на пошанування ними поступливої, дружньої поведінки і перевага соціальних цінностей над его-цінностями. Що являє собою український індивідуалізм? Сучасні дослідники [5] вважають, що український індивідуалізм не є активним (предметним), а є чуттєво-споглядальним, інтроспективним. Він не є механізмом індивідуації, боротьби за подолання перешкод, навпаки - це індивідуалізм самозамкненості та ізольованості, де активність виявляється лише в екстремальних умовах. І тому українському індивідуалізму не притаманна постійна інтенціональна складова (життєствердження через індивідуацію), вона є ситуативною. Наступною, так би мовити, властивістю в психологічному складі українців є екзекутивність. Взагалі екзекутивна психокультура корелює з репродуктивно-відтворювальним началом.
Екзекутивній (жіночій) культурі для внутрішніх змін необхідний зовнішній поштовх, оскільки вона виявляє себе через цілевиконання, виконавську активність, центрується на деталізації. В українській культурі жіноче начало, як вже зазначалося, відігравало і відіграє важливу і дуже впливову роль. Ще у протоукраїнських племен простежується пріоритетність жінки, жіночого начала, що видно із настінних зображень (Печера Чаклуна, Кам'яна Могила), малюнків на музичних інструментах (с. Молодове, Буковина) [4; 8]. Відомий твір, збірка праукраїнських пам'яток І тис. до н. д. - І тис. н. д. "Велесова Книга" наскрізь пронизана важливістю й цінністю жіночого начала в житті праукраїнців [1]. Цю даність можна пояснити впливом низки чинників, зокрема, утворенням господарства, що формувало людину з психологічно розвиненою творчою землеробською свідомістю [4; 8]. Тут можна провести аналогію між образом жінки та образом землі - як жінка, так і земля народжує нове життя, дає йому продовження. Протоукраїнці щиро шанували землю, яка була годувальницею і відповідно жінка теж була варта пошанування. Проте, вартий також ж ставлення був і чоловік, який з любов'ю обробляв землю і шанобливо ставився до носительки нового людського життя.
Такі відносини виробили специфічну ознаку міжстатевих взаємин українців - кордоцентричність, яка сприяла повноті чуттєвості. Також і з плином століть жінки не перебували на другорядних ролях і статус українки був достатньо високим [2]. Проте вплив жіночого начала може виявитися і як негативний. Справа в тому, що особистість, не зважаючи на стать, формуючись в подібних умовах, асимілює жіночу поведінку, і, таким чином, ми маємо, так би мовити, екзекутивну (фемінізовану) чоловічу і жіночу стать. Отже, якщо сім'я складатиметься з екзекутивних (фемінізованих) особистостей, тобто батька і матері, то якими, відповідно, будуть їхні діти? Відповідь очевидна. І такий коловорот повторюється вже впродовж століть, маючи причинно-наслідковий характер.
Отже, все, що нам необхідно, то це лише усвідомити на особистісному рівні другий вектор нашого психічного складу - інтенціональність, а не чекати якогось зовнішнього поштовху; асимілювати на рівні усвідомлення і самоусвідомлення маскулінні та фемінні риси, що призведе до формування андрогінної, гармонійно розвиненої особистості. Звичайно, можна наполегливо стверджувати, що маскулінні і фемінні риси особистості формуються у процесі соціалізації і базуються на біологічних передумовах, які закладені нам природою, тому про процес інтеграції не може йтися, оскільки нібито проти природи не підеш. Проте, дані біологів та генетиків можуть суперечити теорії альтернативності та взаємовиключення маскулінності/фемінності. Нам відомо, що найзагальніша класифікація більшості живих організмів - це розподілення їх на самців та самок, чоловіків та жінок. Проте вона не дає можливості повною мірою розібратися у чинниках дійсності. Бісексуальна будова зародку, що належить до категорії вищих організмів, пояснює той факт, що ознаки іншої статі завжди залишаються і ніколи повністю не зникають, хоча б навіть в одностатевого індивідуума - рослинного, тваринного чи людського. Статеве диференціювання ніколи не буває повністю закінченим.
Усі особливості жіночої статі, хоча і в слабко розвиненому стані, можна знайти і в чоловічій, і навпаки, всі статеві ознаки чоловіка у своїй сукупності наявні і в жінці, проте, в неоформленому вигляді. У кожної людини в організмі закладені чоловічі і жіночі гормональні елементи. Сучасні ембріонологічні дослідження

 
 

Цікаве

Загрузка...